Más fajokkal gyakorlatilag összetéveszthetetlen, félénk természetű énekest hajdanán - igen találó módon - vasorrú pintynek nevezték.
Magyarország ornitofaunájának egyik legjellegzetesebb megjelenésű képviselője a sajátos csőrformájáról és pompás tollruhájáról könnyen felismerhető, jellemzően lomberdőkben, lombelegyes fenyvesekben, illetve nagyobb kiterjedésű gyümölcsösökben fészkel. A verébalakúak (Passeriformes) rendjének pintyfélék (Fringillidae) családjába tartozó, nagy elterjedésű területtel és hat ismert alfajjal rendelkező meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes) hazai állományát 85-145 ezer párra becsülik a kutatók. A seregélynél valamivel kisebb termetű, 16-18 cm hosszú, 28-34 cm szárnyfesztávolságú énekesmadár nyaka vaskos, feje meglehetősen nagy, farka rövid.
Akár 50 kilogrammnak megfelelő nyomóerő kifejtésére képes, magevésre specializálódott csőre nyáron szürkésfekete (tövénél kékesszürke), míg télen elefántcsontszínű vagy világos sárgásbarna.
Tollazatszín tekintetében a nemek hasonlóak, de a hímek evezői teljesen feketék, míg a nőstények karevezőit egy szürkés panel díszíti. A széles, fehér szárnycsík és a fehér farokvég mind a hímen, mind a tojón megfigyelhető. Gyors röpte erőteljes, hullámos. Magokkal és csonthéjas termésekkel táplálkozik. A cseresznye- és a meggymagokat ügyesen, játszi könnyedséggel roppantja szét.
Városi parkokban, fás-bokros élőhelyeken gyakran találkozhatunk vele. Télen feltűnik a madáretetőknél is
Viszonylag lapos, szőrszálakkal és pehelytollakkal bélelt fészkét apró ágacskákból és zuzmókból építi májusban, rendszerint lomblevelű fákon, 3-9 méteres magasságban. A fészekalj 5-6 tojásból áll. A frissen kikelt fiókák 11-14 nap elteltével válnak röpképessé. Az ifjoncok kirepülése után is együtt marad a család - tagjai egy ideig közösen kóborolnak. Megfigyelésük nem könnyű feladat, hiszen idejük legjavát a lombkoronák rejtekében töltik.
A meggyvágó (Coccothraustes coccothraustes) a védett fajok közé tartozik Magyarországon. Természetvédelmi értéke 25 000 Ft egyedenként. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján szintén szerepel ez a vaskos csőrű pintyféle - besorolása LC (Least Concern), azaz „legkevésbé aggasztó helyzetű”.