Természetesen a július 14-ei eseményhez bárhol Magyarországon lehet csatlakozni, a lényeg, hogy több ezren ugorjanak egyidőben.
Hazánkban a WWF szervezésében 2008 óta van Nagy Ugrás, de ilyenkor Európa-szerte tömegek csobbannak az élővizekbe, hogy felhívják a figyelmet a minden élőlény számára fontos folyókra és vizesélőhelyekre.
Épp ezért nem mindegy, hogy élővizeink milyen állapotban vannak. Az egészséges édesvízi ökoszisztémák rendkívül fontos szerepet játszanak az emberek életében: tiszta ivóvizet adnak, elnyelik és megkötik a kibocsátott szén-dioxidot, élelmet biztosítanak, emellett pedig rekreációs funkciót is betöltenek. Ennek ellenére a vizesélőhelyek, tavak és folyók azok az ökoszisztémák, amelyek élővilága a legnagyobb mértékben csökken a Földön: az édesvízi gerinces fajok populációi az 1970-es évek óta 83%-kal zsugorodtak. Vizesélőhelyeink 87%-a eltűnt, és folyóink közel 50%-át már jelentősen átalakítottuk.
Minden év július második vasárnapján Európa-szerte több mint 500 helyszínen százezrek ugranak egyszerre a folyókba és más természetes vizekbe. Magyarországon 2008 óta számos település már hagyomány jelleggel minden évben megrendezi a saját Nagy Ugrását. Az egyes helyszíneken különböző programokkal színesítik az eseményt: volt, ahol szemétszedéssel, máshol sárkányhajó-versennyel és környezetvédelmi előadásokkal, de névtelen pataknak is adtak már hivatalos nevet a Nagy Ugrás során.
Idén is bárkik összefoghatnak: egy egész település vagy akár egy baráti társaság is, a lényeg, hogy több ezer ember egyidőben - július 14-én 15 órakor - fusson, ugorjon, csobbanjon a vízbe. A központi rendezvény a Velencei-tónál, az EFOTT fesztiválon lesz.
Kapcsolódó cikkeink:
Európa már május 10-én elérte a túlfogyasztás napját
A Föld óráján Budapest fényei is kihunynak
Animációs sorozat készült a természetközeli erdőgazdálkodásról