A közelmúltban érkezett a Magyar Természetjáró Szövetséghez egy bejelentés, amelyben egy túrázó arról számol be, hogy kéktúrázás közben a turistaúton kihelyezett kerítésnél, az átjutást biztosító létra megmászásakor egy korhadt létrafok leszakadása miatt balesetet szenvedett. Felmerült a kérdés, hogy ilyen vagy hasonló esetekben kit értesíthetünk a problémáról. Utánajártunk.
Az egyik kéktúrás közösségi oldalon jelent meg az alábbi bejegyzés, amely egy fontos problémára hívta fel a figyelmünket: Sziasztok! Mindenkit óva intenék a Zalatárnok előtti szántóföldeknél lévő korhadt létrától (Pató-hegy, Csőszi-hegy után). Itt kerítés van, elvileg csak ezt használva lehet átjutni, tegnap sikerült leszakadnia a felső foknak, így leestem róla... Szerencsére jól vagyok, bár volt egy mentős kör, a lábam a sípcsontomnál hatalmasra duzzadt, nem tudtam ráállni, de nem tört el végül Szerintetek kinek kellene szólni, hogy jó lenne felújítani ezt a létrát, mert így balesetveszélyes.
Egy kéktúrázó tette fel a kérdést, mi pedig utánanéztünk, ilyenkor kit kell értesíteni, hogy a probléma megoldódjon. Mivel az eset erdőterületen történt, ezért az erdőtörvényt (végrehajtási rendeletét) vettük alapul. A 61/2017. (XII. 21.) FM rendelet az erdőről, az erdő védelméről és az erdőgazdálkodásról szóló 2009. évi XXXVII. törvény végrehajtásáról kiadott rendelet ide vonatkozó szakasza az alábbiakat mondja ki az adott témában:
3. Az erdészeti létesítményekre vonatkozó szabályok
5. § Erdőben, kerítés létesítésekor és fenntartásakor - ha az turistaútvonalat keresztez - biztosítani kell a gyalogos áthaladás biztonságos lehetőségét.
Röviden: Ha erdőben található kerítésről van szó, akkor az adott erdőterület kezelőjét/tulajdonosát kell értesíteni a problémáról. A hazai erdők tulajdoni viszonyukat tekintve nagyobb részt állami, kisebb részt magántulajdonban vannak. Előfordulhat még közösségi és vegyes tulajdonú erdő is, de ezek jóval kisebb arányban. Az állami erdőket 22 állami tulajdonú erdőgazdaság kezeli.
És ekkor vetődik fel egy újabb lényeges kérdés, hogy az erdőt járó turista hol és miként tudhatja meg, nyomozhatja ki, hogy ki az adott terület tulajdonosa és/vagy kezelője? Ehhez nyújt segítséget a Magyar Természetjáró Szövetség webtérképe.
A fenti térképen a View lager map-ra kattintva megjelenik a térkép nagyobb méretben, ahol kikereshetjük az adott erdőterületet, majd ráklikkelve a zöld felületre, megkapjuk az érintett állami erdőterület kezelőjének, az erdőgazdaságnak a nevét. Itt a megjelenő ablakban, a More info-ra kattintva, bejön az erdészet hivatalos honlapja, ahol további fontos információkhoz juthatunk. Miután megtaláltuk a keresett erdészetet, nem kell mást tennünk, mint írni a helyi erdőgazdaságnak, bejelenteni a problémát, és bízni abban, hogy mielőbb megoldódik.