A hattyúkra, a vándorsólymokra és az uráli baglyokra is gondoltak a Vértesben. Klébert Antal természetvédelmi őr önkéntesek segítségével fokozottan védett madárfajoknak alakított ki fészket, valamint odút a területen.
A fokozottan védett vándorsólymok nem raknak fészket, hanem sziklaüregeket választanak költőhelyül. Ennek érdekében egy növényzettel benőtt üreget kitisztítottak, és egy kis vízszintes teraszt alakítottak ki, hogy a költőhely biztonságos legyen a vándorsólymok számára. A fészekcsészét akár hazánk legnagyobb testű bagolyfaja, az uhu is elfoglalhatja.
Vándorsólyom sziklaüreg az átalakítás előtt és után
A Vértesi Tájvédelmi Körzetben felülről nyitott költőládákat is kihelyeztek az uráli baglyok számára. Ugyan a faj költéséről még nincs adat a hegységből, de a szakemberek úgy vélik, várható a megtelepedése. A macskabaglyok lőszertároló ládából átalakított műfészket kaptak.
Egy lőszeres ládából átalakított költőláda kerül a helyére
A Vértes-Mezőföldi Természetvédelmi Tájegységben három bütykös hattyú visszaköltöztetésére került sor. A fogságból menekített, levágott szárnytollú madarak ideiglenesen elvesztették röpképességüket, így azokat egyedi jelölés után az Alcsúti Arborétum dísztavában engedték el. A szárnytollak kiváltását követően remélhetőleg teljes szabadságukat visszanyerve elrepülhetnek, elfoglalva természetes élőhelyüket.
Bütykös hattyúk elengedése az Alcsúti Arborétum tavába
Kapcsolódó cikkeink:
Erdei finomságok boltja és újjávarázsolt kilátó a Vértesben
Kilátó és medvehagyma-tanösvény a Vértesben
Marsi minisivatag a Vértes lábánál