A mostani tél nem igazán kedvez a gőtéknek. A magas hőmérséklet folyton megzavarja őket, ilyenkor otthagyják a telelőhelyeiket, így akár bajba is kerülhetnek.
Az enyhébb időjárás miatt a gőték útnak indulnak, a rövid felmelegedést követő visszahűlés pedig újra bekapcsolja a telelőmechanizmusokat. Ilyenkor különösen sérülékenyek. Ha nem érik el a biztonságot nyújtó szárazföldi búvóhelyeket, a megfagyáson túl még a ragadozóktól is tartaniuk kell - olvasható a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság honlapján.
A nemzeti park szakemberei a tél folyamán többször is láttak gőtéket, a legextrémebb megfigyelés január 7-én történt, ekkor a Kis-Balatonnál leltek rá egy fiatal pettyes gőtére (Lissotriton vulgaris). Szegény nyolc centiméteres hóban, egy róka által taposott nyomban didergett. A nemzeti park munkatársai azt feltételezik, hogy az állat egy korábbi, melegebb periódusban hagyhatta el a telelőhelyét. A bajba jutott példányt egy közeli holtfa biztonságos zugában helyezték el, az adatok pedig bekerültek a hazai kétéltű-hüllő térképezés adatbázisába.
Kapcsolódó cikkeink:
Menő téli bundát öltött a hermelin
Ismét uráli bagoly az Alföldön
Pufibbak a mókusok az enyhe tél miatt
Bagolyinvázió Szolnok belvárosában