A Pilisi Parkerdő Zrt. kíméletes fakitermelési módszerekről tartott szakmai bemutatót a Mexikó-pusztai örökerdő kísérleti területen, ahol az alpintecnikát is sikeresen alkalmazták. Az eseményről látványos videó is készült.
Kötelek és mászóvas segítségével, szédítő magasságban, közel 30 méteres fákon dolgoztak a fakitermelők. A szakemberek az értékes fák koronáját alpintechnika használatával darabolták le, hogy a kidőlő törzs ne okozzon kárt a fiatalabb fákban, és hogy az értékes faanyag ne sérüljön a döntés közben. Ezt követően nagy gépek helyett kíméletes kézi csörlővel mozgatták a faanyagot.
A kíméletes fadöntés alkalmazásának kettős célja van. Az egyik, hogy irányítottan a korona nélkül kidöntött törzs kisebb eséllyel reped el, így a 100-200 év alatt megtermett faanyag nem veszít értékéből. A másik fontos szempont, hogy a kidőlő fa ne károsítsa a területen visszamaradó társait.
A többi fa kímélése lényegi feladat az örökerdő-gazdálkodás során, ahol vegyesen állnak fiatal, középkorú és idős fák. Itt a fakitermelőnek sebészi pontossággal kell eljárnia, hogy a sokszor több tonnányi, 25-30 méteres faóriások dőlése ne okozhasson kárt a fiatalabb fanemzedék értékes egyedeiben. Valamennyi sérülés ugyan elkerülhetetlen, azonban a bőven rendelkezésre álló fiatalabb fákból megfelelő számban maradnak olyanok, amelyek sérülések nélkül élhetik meg az idős kort.
Ilyen az, amikor az örökerdő találkozik az alpintechnikával:
Ha még többet szeretnél tudni az örökerdőkről, vagy kíváncsi vagy mi fán terem az örökerdő-gazdálkodás, és miért jó az a fáknak, az erdészeteknek és a kirándulóknak egyaránt, akkor olvasd el cikkünket a Turista Magazin legújabb december-januári számában.
Kapcsolódó cikkeink:
Még több örökerdő a Pilisi-parkerdőben
Túra a nagy-hárs-hegyi örökerdőben