Hamarosan bezár a Balaton-felvidék egyik különleges látnivalója
November 10-ig látogatható a Hegyestűi Geológiai Bemutatóhely. A téli szünet után legközelebb március közepétől fogadják újra a látogatókat.
November 10-ig látogatható a Hegyestűi Geológiai Bemutatóhely. A téli szünet után legközelebb március közepétől fogadják újra a látogatókat.
Az alábbi túraleírásból kiderül, milyen élmény egyedül felfedezni a legismertebb túraútvonalunk egyik legkülönlegesebb szakaszát a Balaton-melléki tanúhegyeket is megmászva. Egy rövid spoilerezés: a Kéken sosincs egyedül az ember.
→ TovábbA gyerekekkel még sosem aludtunk szabad ég alatt. Viszont már évek óta terveztük, hogy fent alszunk a Csóványoson a kilátóban. Eddig nem jött össze. Idén pedig elcseréltük a Börzsöny tetejét a Badacsony tetejére! Mivel a kint alvás még a hidegfront betörése előtt volt, nyitott tetejű kilátót kerestünk, hogy esélyünk legyen az augusztusi csillaghullásból látni valamennyit.
→ TovábbFélúton a Káli-medence és a Balaton között szerényen húzódik meg egy kis völgy öt aprócska faluval. A dombok ölelte Nivegy-völgyben jártunk, ahol nemcsak szép tájakat és érdekes látnivalókat láttunk, de a jó borokról, a közösség erejéről és a kecskesajt készítésének rejtelmeiről is beszélgettünk.
Komoly nemzetközi elismerést kapott a népszerű magyar helyszín, beválasztották a világ legjelentősebb 200 földtani örökségei közé a Bakony–Balaton-felvidék vulkáni mezőjét.
Nyáron hűs levegőt biztosítanak, különleges hangulatukkal pedig nézelődésre, fotózásra csábítják a turistákat a Természetjáró válogatásában szereplő, csodaszép völgyeket érintő túraútvonalak.
Ha rendszeresen jársz a Balatonra nyaralni, és még túrázni is szeretsz, bizonyára jól ismered a Balaton-felvidék tájait. Vagy mégsem?
Elindultunk a Kék Balaton teljesítménytúra 110 km-es távján, aminek még előző nap egy pizsipartival is megágyaztunk.
→ TovábbEgy vérbeli túrázó a Balatonra is más szemmel tekint, mint a legtöbb kikapcsolódásra vágyó turista. A tó északi partszakasza nem csupán strandjaival, híres borvidékeivel és gasztronómiai kínálatával csábítja a táj szerelmeseit, turistaútjaival kevésbé ismert, ugyanakkor varázslatos helyszínekre is elkalauzol. Hogy erről meggyőződjünk, mi is bejártuk a Balaton saját kék útját, amely száz kilométeren keresztül tárta fel előttünk a környék izgalmas látnivalóit és páratlan természeti kincseit.
A Balaton környéke, elsősorban a tótól északra fekvő területek meglepően sok templomromot rejtenek. Összeállításunkban öt olyan romot ajánlunk, amelyek önmagukban is kiváló kirándulási célpontok egy borúsabb napon.
Kapolcs az ország legnagyobb, évről évre megrendezett összművészeti fesztiváljával szerzett magának hírnevet, ám azt már kevesebben tudják, hogy déli határában csodálatos bazaltorgonákat láthatunk a Balaton-felvidéki táj panorámájával.
Ha a Balaton-felvidék tanúhegyeinek a királynője a Badacsony, akkor a királyi titulus mindenképpen a Tapolcai-medence lápvidékéből kecsesen kiemelkedő, a táj felett vigyázóan terpeszkedő Szent György-hegyet illeti meg. Kedvenc tanúhegyemet naplemente idején, egy pár órás, vidám családi séta keretében fedeztük fel.
A Természetjáró túrakínálatából ezúttal olyan útvonalakat válogattunk, amelyek könnyen járhatóak akár gyerekekkel is, miközben az élénkzöld ruhába bújt erdők hangulatát is élvezhetjük.
A „magyar tenger” környezetének egyediségét nem csupán a kikapcsolódást jelentő pompás víztükör, a szigetszerűen kiemelkedő, pazar sziklaformákat elénk táró tanúhegyek és a gasztronómiai élmények adják, hanem megannyi történelmi látnivaló is, amelyek felkeresése egyszerre lehet családi program és felfedezéseket tartogató túrakaland is.
A Balaton forgalmas partjától eltávolodva, a tihanyi és a zánkai partszakasz fölött kismedencék sora húzódik, bennük, illetve közelükben Óbudavár, Pécsely és Dörgicse: festői szőlőhegyekkel, erdőkkel körülvett falvak, évszázados kőhidakon átkanyargó, nyárfasorokkal szegélyezett utakkal összekötve.
Ez a Balaton-felvidék szívében fekvő bájos kis falucska három középkori templomromjával igazi kuriózum a maga nemében. A 2023 tavaszán csodával határos módon megmenekült kisdörgicsei Árpád-kori templom mellett olvasható Csoóri Sándor idézet pedig talán sosem volt oly aktuális, mint napjainkban. „…ahol templomok rogynak térdre, ott térdre rogy maga a nép is. Ritkul, fogyatkozik.”
→ TovábbA Természetjáró kínálatából az év kezdetén – egy kivételével – rövid, de tartalmas túrákat válogattunk hegyvidékeink remek hangulatú tájaira fókuszálva. Mind a négy túrának meghatározó eleme a lebilincselő panorámák sora, ahogy a környező vidék ezekből a sziklás kilátókból hirtelen kitárulkozik.
A Balaton-felvidéki kultúrtáj szívében, a Káli-medence délnyugati peremén, gyönyörű erdők mélyén bújik meg a magyar pálos építészet egyik legépebben megmaradt emléke, a salföldi kolostorrom. Akár a közeli Ábrahámhegyről, akár Salföld felől érkezünk, a félórányi erdei sétával felkereshető műemlék lenyűgöző látványa és nyugalmat árasztó miliője megéri a fáradságot.
→ TovábbEgy aranysakálfalka portyázik esténkét Tapolca mellett. Az amúgy szinte láthatatlan ragadozókat egy vadkamera „buktatta le”.
A Balaton-felvidék alapesetben is az egyik leghangulatosabb vidékünk a megannyi érdekes formájú tanúhegyével, ám ha mindezt ellepi a sűrű, fehér köd, már-már meseszerűvé változik a táj.