Cégénydányádra megérkezett a tavasz: a Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság munkatársa, Habarics Béla, téltemetőket fotózott a kastélyparkban.
A néphagyomány úgy tartja, ha kinyílik a téltemető virága, akkor megérkezett a tavasz. A Szamos-parti állomány hazánk egyik legnagyobbja - írta nekünk Habarics Béla. A kastélyparkot angol mintára, a Szamos folyót kísérő puha- és keményfa állományú ligeterdő helyén, az eredeti fafajokat részben megőrizve hozta létre Kende Zsigmond. A park több védett növény élőhelye, azonban leghamarabb a téltemető, népies nevén a kikeletnyitó bújik elő, sárga virágszőnyeget alkotva az öreg fák alatt.
A boglárkafélék családjába tartozó sárga, apró, egyvirágú növény három-négy centi átmérőjű, csúcsálló virágot hoz. Virágtakaró külső levelei hosszúkásak, a belsők keskenyebbek, tőlevelei szeldeltek, rendszerint héttagú osztatúak. A növény tüszőtermést hoz, amely még tavasszal beérik. Magvait a hangyák terjesztik, cipelik magukkal a fák között, és sokat széthagynak útjuk során. Az egyébként mérgező növény valamennyi része visszahúzódik a föld alá, ahogy elmúlik a tavasz, s ott várja a következő tél végét, hogy ismét szirmot bonthasson, jelezve az újabb kikelet érkezését. A hazánkban védett növény eszmei értéke 5000 Ft.
A Hortobágyi Nemzeti Park Igazgatóság szakemberei téltemető túrát is fognak szervezni, amiről a honlapon és a Facebook-oldalon tájékozódhatsz majd.
Kapcsolódó cikkeink:
Megszépült a cégénydányádi Kölcsey-Kende-kastély
Már nyílik a kisvirágú hunyor a Bakonyban