Most egy Magyarországon ritka, de annál különlegesebb megjelenésű növényt mutatunk be, amelynek virágzó példányait június és szeptember között csodálhatják meg a természetjárók. Persze csakis akkor, ha jó helyen, például a Nyírségben a Duna-Tisza közén vagy a Gödöllői-dombságban keresik.
A szegfűfélék (Caryophyllaceae) népes családjába tartozó buglyos szegfű (Dianthus superbus) elsősorban üde és kiszáradó lápréteken, láp- és ligeterdőkben fordul elő, de ritkán gesztenyésekben is megpillanthatjuk egyedeit.
A szálas-lándzsás tőlevelű, szálas szárlevelű évelő rendszerint 30-60 centiméteres magasságot ér el, „szerencsés csillagállás” esetén azonban 80 centiméteresre is cseperedhet. Többnyire villásan elágazó szára sokágú. Magánosan álló, kellemes illatot árasztó virágainak színe a fehérestől a sötét rózsaszínűig változhat. A 2-3 centiméter hosszú szirmok tövükig rojtos-sallangosak. A csészepikkelyek rövidke szálkahegyet hordoznak. A buglyos szegfű termése tok.
A buglyos szegfű (Dianthus superbus) a védett fajok közé tartozik Magyarországon. Természetvédelmi értéke 5000 Ft. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) vörös listáján nem szerepel e látványos virágú, törékeny évelő.
A cikk megjelent a Turista Magazin 2015 júliusi számában.