Értéket teremtett - Rockenbauer Pálra emlékezünk
A hazai televíziós ismeretterjesztés és természetfilmezés kiemelkedő alakja munkásságával napjainkban talán még nagyobb hatással van a hazai természetjárásra, mint életében.
A hazai televíziós ismeretterjesztés és természetfilmezés kiemelkedő alakja munkásságával napjainkban talán még nagyobb hatással van a hazai természetjárásra, mint életében.
Az erdőben éjszakáznál? Mutatunk pár útvonalat a Természetjáró kínálatából, amelyek mentén kiépített bivakkunyhókat találsz, hogy sátrat se kelljen magaddal vinned, ha a csillagos ég alatt szeretnél aludni. És közben persze a táj is rengeteg szépséget tartogat: a Bükk, a Medves-vidék, a Vértes és a Mecsek egyaránt kiváló terep a túrázásra.
Hosszú szünet, majd alapos felújítás után újra menterend szerint közlekedik Lenti és Kistolmács között a Csömödéri Állami Erdei Vasút Ábel nevű gőzmozdonya.
Augusztus elején Igalban nyaraltunk pár napot. Úgy gondoltuk Gáborral, hogy nem csak a strandolásról kellene, hogy szóljon a szabadság, így egy kis túrázást is szerettünk volna beiktatni a nyári vakációba. Igaltól nem is olyan messze, Kaposvártól kicsit délre ki is néztünk egy szimpatikus Dél-dunántúli Kéktúra-szakaszt, több kiugrási lehetőséggel, így elég rugalmasan tudtuk alakítani a túrázást.
Évek óta járunk június utolsó hétvégéjén Orfűre, mondhatni törzsvendégek vagyunk már a Fishing on Orfű fesztiválon. Idén összekötöttük a kellemest a hasznossal: belekóstolunk a Dél-dunántúli Kékbe is.
Másfél évvel ezelőtt egy internetes oldalon jelent meg az az összeállítás, amelyben Magyarország tíz legszebb kisfalváról írtam. Óbánya akkor kimaradt. Jöjjön tehát most hazánk egyik, de a Mecsek mindenképpen legszebb fekvésű faluja. Ráadásul nem is egy tízes listán - hanem önállóan. Mert megérdemli.
Puskás Antalnak 45 nap kellett ahhoz, hogy Sátoraljaújhelytől Szekszárdig gyalogoljon. Két pihenőnap után folytatja, és meg sem áll az Írott-kőig.
Telt házas gálán adták át a Highlights of Hungary díjait február 17-én a Toldi Klubban. Az ötvenhárom jelöltből a negyedik legtöbb szavazatot az Országos Kékkör megújult pecsételődobozai kapták.
A Highlights of Hungary kreatív verseny kiválasztottjai között szerepelnek a kéktúra új pecsételődobozai. A pecsételődobozokat jelölő kurátort, Finta Sándort, Budapest főépítészét kérdeztük többek között arról, hogy ő miért tartotta fontosnak, hogy bekerüljenek a kéktúradobozok a jelöltek közé.
Szeretnél nekivágni az Országos Kékkörnek (OKK), de nem tudod, hogy az Országos Kéktúrával (OKT), az alföldivel (AK) vagy a dél-dunántúlival (DDK) kezd? Néhány tanáccsal és kedvcsináló tippel segítünk, merre indulj.
Sorozatunk mostani részében Pécs-Árpádtetőről indulva átvágunk a Keleti-Mecseken. Utunk során végigjárjuk a hegység két csodálatos patakvölgyét: a Hidasi- és az Óbányai-völgyet, végül túránkat a DDK nyomvonaláról kissé letérve, a Mecsek és a Geresdi-dombság határán fekvő Mecseknádasdon fejezzük be.
Program a programban - lehetne a mottója "A Kékkör Napja - Sokmillió lépés Magyarországon" című tematikus napnak, amelyen a közmédia csatornáin reggeltől estig a természetjárásé a főszerep, megfejelve azzal, hogy innentől kezdve a naptárba is érdemes bevésni október 10-ét: az idei évtől kezdve ez lesz a Kéktúra Napja is. A Turista Magazin a rendezvény ez évi helyszínéről, a szeptember közepén átadott Galyatető Turistacentrumból élőben közvetette a nap eseményeit.
A DDK-t bemutató sorozatunk mostani részében az abaligeti vasútállomásáról folytatjuk utunkat, hogy Abaliget érintésével felkapaszkodjunk a Mecsek gerincére, ahonnan a Jakab-hegyen át Árpádtetőig vándorlunk. Célállomásunk nem DDK-pecsételőhely, innen azonban könnyedén és mindössze negyedóra alatt eljuthatunk busszal Pécsre, ahol szállást kereshetünk magunknak. Az alábbi egynapos túra sok látnivalót tartogat, ezért gazdálkodjunk okosan az idővel.
A DDK-t bemutató sorozatunk ötödik részében Kaposmérőről folytatjuk az utunkat, hogy bebarangoljuk az Észak-Zselic, majd a Dél-Zselic dimbes-dombos tájait. Túránkat a Mecsek lábainál, Abaliget vasútállomásán fejezzük be.
DDK túránkon a molnaszecsődi Rába-hídtól indulva átvágunk a Rába-völgy déli oldalán, megmásszuk a Felső-Kemeneshátat, majd végigbillegünk az északi peremén. Kirándulunk a Lugos-patak völgyében, Szalafőnél keresztezzük a Felső-Zala-völgy kistájat, majd bevesszük magunkat az Őrség szívébe, a Kerka-vidék dombsorai közé. Utunk végén visszaereszkedünk ismét a Felső-Zala völgyébe, és Zalalövő határából - ahol a DDK útvonala délnek fordul a Göcsej felé -, mi besétálunk a vasútállomásra.
Túránkat a Kőszegi-hegységben kezdjük, felkapaszkodunk a legmagasabb csúcsára, az Írott-kőre, a DDK hivatalos kezdőpontjára, majd visszaereszkedünk Kőszeghegyaljára. További gyenge ereszkedéssel érjük el a Kisalföld részét képező Pinka-síkot, ezen átvágva érkezünk meg mostani túraszakaszunk végpontjához, a Rábához.
Nagyszabású fejlesztésekbe fogott az állam az Országos Kékkör mentén, amelyeknek célja, hogy újra vonzóvá tegyék a bakancsos turizmust a hazai közönség számára, és minél több látogatót csábítsanak a természetbe, az erdőkbe. Az Országos Kékkör fejlesztésére irányuló projekt keretében rendezték meg február elején az Országos Kékkör állapot monitoring ranger rendszerének szervezése című szakmai workshopot.
3,5 millió lépés Magyarországon. Ez az Országos Kékkör (OKK), hazánk legismertebb és leghosszabb túraútvonala, amely a kék sávjelzésen, mintegy 2500 km-en vezeti körbe a vándort. Három nagy túrát egyesít: az Országos Kéktúrát (OKT), amely északon Írott-kőtől Hollóházáig tart, az Alföldi Kéktúrát (AK) Sátoraljaújhelytől Szekszárdig, valamint a Dél-dunántúli Kéktúrát (DDK) Szekszárdtól Írott-kőig.