Rekordméretű, majdnem 3 kilós ékszerteknősre bukkantak a budapesti Naplás-tóban. A példány sok más társával együtt díszállat volt - a szabadon engedett teknősök pedig nagy károkat okoznak a természetben.
Hatalmas, 2,8 kilós és 30 cm-es hieroglifás ékszerteknőst fogtak be a főváros legnagyobb tavából, a XVI. kerületi Naplás-tóból. A csapdázás már hetek óta folyik, a cél, hogy az Amerikából behurcolt fajok eltávolításával visszaadják eredeti élőhelyét az őshonos mocsári teknősnek. A Rákosmenti Mezei Őrszolgálat három szomszédos kerületben dolgozik, s aktuális feladatuk, hogy befogják a teknősöket, amelyek a Fővárosi Állat- és Növénykertbe kerülnek majd. Eddig 42 teknőst sikerült csapdába ejteni, melyből 25 db vörös- és sárgafülű ékszerteknős, valamint 1 db királyteknős volt.
A most kifogott, rekordméretű példány 30 cm és 2,8 kg
Ezek a fajok nem őshonosak hazánkban, de remekül megélnek a természetben is - ezzel azonban kiszorítják élőhelyükről az őshonos mocsári teknősöket. Egyelőre semmi nem bizonyítja, hogy szabadon szaporodnának Magyarországon, vélhetően túl hideg az éghajlat a tojások kikeléséhez. Ebből egyenesen következik, hogy minden szabadon élő példány egykor díszállat volt, amit szabadon engedtek.
A probléma abból ered, hogy eleszik mocsári rokonaik elől a táplálékot, kiszorítják őket a napozóhelyekről, és feltételezhetően kórokozókat is hordoznak. És míg nálunk a mocsári teknős a fenyegetett faj (védett, eszmei értéke 50 ezer forint), addig Amerikában az ékszerteknősök száma fogyatkozik folyamatosan, ugyanis az állatkereskedők befogdossák őket.