Majdnem félezer kék galamb telel a Körös-Maros Nemzeti Parkban, a többségük az Erdélyi-szigethegységből érkezett.
A nemzetipark-igazgatóság összesen 450 kék galambot számolt a Kis-Sárréten. Két csapat a mezőgyáni pusztákon, egy pedig a Biharugra melletti akácosban tölti az éjszakát - írják. Nappal a galambok a pusztákon különféle gyommagvak közül szemezgetnek.
Az első több száz példányos csapatok még október elején érkeztek. A nemzeti parki szakemberek azt is megfigyelték már néhányszor, hogy a vándorsólymok és a héják megpróbáltak zsákmányolni közülük, a sok galamb ugyanis könnyen felkeltei a ragadozómadarak figyelmét.
A kék galambok tollazata kékesszürke, a szárnyukon két fekete sáv látható. Európa nagy részén és Nyugat-Ázsiában költenek, Magyarországon hegyvidéki bükkösökben, általában fekete harkályok által vájt odúkban raknak fészket. A Kis-Sárréten az elmúlt 10 évben kétszer költöttek. A kék galamb Magyarországon védett, természetvédelmi értéke 50 000 Ft.
Illusztráció
A dél-alföldi puszták szuper táplálkozóhelyként szolgálnak számára, mert itt bőven találnak gyommagvakat. Ha nagyon zord az időjárás, a Balkánra, esetleg Észak-Afrikába vándorolnak. Az enyhébb teleknek köszönhetően az elmúlt harminc évben jelentősen megnőtt a nálunk telelő kék galambok száma - írja a nemzetipark-igazgatóság.
Kapcsolódó cikkeink:
Mindent a nálunk lazuló lazúrcinegéről
Ilyen kihipózott cinegét itthon még nem láttak
Most minden esélyed megvan rá, hogy elcsípd a fenyőszajkót
Minden, ami a téli madáretetéshez kell
Újabb ritka egzotikus madárvendég a Fehér-tónál