Ezüstérméket, pipákat, kerámiákat, edényeket és egy különleges 16-17. századból származó imakorongot is találtak a nemrég befejezett feltárás során a füleki vár alatt.
Európai jelentőségű leletekre bukkantak Szlovákiában, a losonci járásbeli füleki vár alatt a pár napja lezárult régészeti feltárás keretében - írja a felvidéki parameter.sk. Az ásatásba a várba tervezett mosdók építése miatt kezdtek bele, és a régészek számos érdekességre bukkantak.
A füleki vár mellett húzódó egykori városfal feltárásakor előkerült 17. századi ruhakapocs
Viktória Tittonová, a Füleki Vármúzeum igazgatója szerint a legérdekesebb lelet egy síita vallási irányzathoz köthető, agyagból készült imakorong torzója, melyet a muszlimok imádkozás közben a homlokukra tesznek, majd a perzsiai szent sírok felé fordulnak vele. A lelet a 16-17. századból származik, amikor Fülek az Oszmán Birodalom része volt. Az imakorongon kívül ezüstérméket, kerámiákat, pipákat, késeket, magvak maradványait tartalmazó edényeket és zsákokat találtak, de rábukkantak a középkori városfal alatt egy régebbi, fapalánkos erődítmény nyomaira is.
Kapcsolódó cikkeink:
Füleki vár, a házakkal körbezárt történelem
Két ország peremén - Somoskő vára