Te is szoktad etetni az ablakodba, udvarodba tévedő szárnyasokat télen? Magyarországon több mint száz éve december elején indult el az önkéntes madáretetési mozgalom, amelynek lényege, hogy az országban maradó, valamint Európa és Ázsia északi térségeiből telelni ide érkező énekesmadarak élelemszerzését a lakosság megkönnyítse. Lássuk, mire kell figyelned.
Az etetési időszak nagy része Magyarországon az első fagyok tél elejei beköszöntétől ezek tartós megszűnéséig, többnyire decembertől márciusig tart. Bár az idei december szokatlanul enyhe időjárással indult, a várható lehűlés a madarakat is a településekre, az etetők közelébe vonzza majd.
Az etetőn alkalmazható madáreleségek három nagy csoportba sorolhatók: növényi magvak, állati zsiradék és alma, amelyeket együtt érdemes kihelyezni. A legfontosabb téli madáreleség a napraforgó, amelybe érdemes apró szemű magvakat, például kölest vagy muhart keverni. A második eleségcsoport az állati zsiradék: a cinkegolyó, a háj, a faggyú, a nem sós vagy kifőzött szalonna, a harmadik pedig a gallycsonkokra szúrható, földre szórható alma. Nagyon fontos, hogy az etetőkön elhelyezett táplálék mellé tegyél ki ivó- és fürdővizet is. Fagy esetén az itatóból a jeget elegendő napközben legalább egyszer langyos vízre cserélni.
Figyelj arra is, hogy az etetőbe ne kerüljön kenyér és kenyérmorzsa, mert ez több napig, hétig is ott maradhat anélkül, hogy elfogyasztanák, és ha erjedésnek indul, gyomor- és bélgyulladást okozhat a madaraknál.
Az etetőkre látogató madarak egy része jobban szeret a talajon táplálkozni, míg mások inkább a talajszint felett vagy az ágak között érzik jól magukat, ezért egy-egy etetőhelyen lehetőleg több szinten is legyen elérhető az eleség.
Mivel a madarak gyorsan megszokják az etetőhelyek táplálékkínálatát, és számítanak is rá, sőt évről évre akár több száz kilométerről is visszatérnek a stabil etetők közelébe telelni, ne hagyd abba a megkezdett etetést. Az etetők közelébe érdemes kihelyezni néhány mesterséges madárodút is, amelyben az olyan odúköltő madárfajok, mint a cinegék vagy a verebek akár csoportosan is éjszakázni tudnak.
Bornemissza Zoltán fatenyésztési vándortanár A hasznos madarak védelméről című ismereterjesztő, szemléletformáló könyve 1890-ben jelent meg Budapesten, amelyben a kutató a madarak téli etetésének lehetőségére és fontosságára is felhívta az olvasók, az ország lakosságának, különösképpen pedig a mező- és erdőgazdálkodók figyelmét. Ettől az évtől a lakosság körében mind nagyobb népszerűségnek örvendett az önkéntes madáretetés.
Kapcsolódó cikkek:
Tollas barátaink kedvence - a madárkalács
Így etesd a madarakat