Bár a képen látható szegény pára enyhén szólva is betegesnek tűnik, aggodalomra semmi ok, csak vedlik. A természetes folyamatnak egy rendellenes esetéről van szó.
Nemrég számoltunk be arról, hogy a kertekből, parkokból mostanában eltünedeztek a madarak, ennek ellenére azok, akik folyamatosan itatnak, rendszeresen figyelhetnek meg a napokban is szárnyasokat, például szajkókat. Egy kis döbbenettel konstatálhatjuk, hogy egy részüknek a feje és a nyaka szinte teljesen kopasz - de nem kell megijedni, csak vedlenek, igaz, rendellenes formában.
A megszokott kinézetű szajkó
A szakemberek elsőként külső parazitákra gyanakodtak, de Dr. Sós Endre, a Fővárosi Állat- és Növénykert állatorvosa szerint több madár vizsgálata alapján sem tudták élősködők jelenlétét kimutatni. A legvalószínűbb ok inkább a vedlés szabályozásában fontos szerepet játszó pajzsmirigy rendellenes működése vagy tápanyaghiány lehet. Szerencsére nem valódi, tartós kopaszságról van szó: néhány héten belül a madár teljesen visszanyeri megszokott tollazatát.
A kopasz fejű és nyakú szajkó
Nem köztudott, de a madarak évi rendszerességgel cserélik a tollukat, méghozzá csoportonként, fajonként eltérő stratégiát követve. Mivel a vedlés nagy táplálék-, energia-, és időigényű folyamat, a tollcsere az adott évszak, terület táplálékellátottságához, az őszi és tavaszi vonuláshoz, illetve a fiókaneveléshez igazodik. Ami a szajkókat illeti, az öreg példányok tollazata nyáron teljesen kicserélődik, míg a fiataloknál a szárny és a farok repülőtollait nem érintő vedlés történik.
- A menetszél különösen a szárny és a farok tollainak végét tép, cibálja.
- Az agresszív UV-sugárzás folyamatosan rongálja a tollakat.
- A napi tollászkodás során a madár csőre koptatja őket.
- És akkor még nem is beszéltünk a tolltetvekről.
Kapcsolódó cikkeink:
Több száz gólyafióka lábára került gyűrű a nyáron
A legszínesebb pinty lesz 2017 madara
Fészekőrzés a kökénybokor mélyéről