A területen védett, ritka állatfajok élnek, melyeket megzavarhat a drónok jelenléte a nemzeti park igazgatója szerint. A madarak elhagyhatják a fészküket, a vándorsólyom egyenesen támadásnak érzékelheti a közelébe repülő drónt, és sok állatban ragadozó jelenlétét idézi fel a szerkezet.
A Tátrai Nemzeti Park (TANAP) területén tilos drónt használni. A nemzeti park megfelelő környezetet biztosít számos törvényileg védett ritka állatfajnak, mint pl. a tátrai zerge, a tátrai mormota, a szirti sas, a vándorsólyom, a nagyragadozók és sok más állatfaj. A tanulmányok viszont megerősítették ezeknek a repülő eszközöknek a vadon élő állatok népességére és viselkedésére gyakorolt negatív hatását - mondta el Pavol Majko, a TANAP igazgatója a magas-tatra.info oldal szerint.
Az arra érzékeny fajokban ragadozó vagy vetélytárs jelenlétét idézheti fel a lebegő szerkezet. Az állatok természetes viselkedése, szaporodási folyamata, napi életritmusa is megváltozhat. Több megfigyelés is bizonyítja, hogy a drónok megzavarták a védett madárfajok fészkelését, amelyek ennek következtében magára hagyhatják fészküket és fiókáikat. Ugyancsak megfigyeltük már, hogy a vándorsólyom ellene irányuló támadásnak veszi a drón repülését, mellyel szemben ösztönösen megpróbál harcolni, ami adott esetben súlyos sérülést, vagy a madár pusztulását okozhatja - tette hozzá Majko. A közlekedési hatóság rendelkezése szerint szintén sem lehet drónnal olyan terület felett repülni, ahol a hangra érzékeny állatvilág is jelen van.
A személyiségi jogok védelméről szóló törvényi előírásokkal ugyancsak ellentétes lehet a drónhasználat. Figyelembe véve a védett területeken, illegális módon drónokkal készült filmalkotások egyre szaporodó számát, a TANAP a jövőben nagyobb figyelmet fordít az ilyen szerkezetek ellenőrzésére - mondta még Majko.
Kapcsolódó cikkeink:
Keresztülszeltük a Szlovák Paradicsomot
Nyárig csak gyalog közelíthető meg a szlovák lombkorona-tanösvény
Tejködbe vesző tátrai csúcsokon
Videón Szlovákia lombkorona fölött kanyargó turistaútja