Fényes, fekete, fanyar - Itt a szederszezon

A szederrel július elejétől egészen szeptember végéig találkozhatunk erdőszéleken, ösvények mentén, ligetekben. Savanykás gyümölcse remek szomjoltó csemege lehet a nyári hőségben.

Szerző:
Turista Magazin
Fotó:
Shutterstock
123rf.hu
2018. július 3.

A szederrel július elejétől egészen szeptember végéig találkozhatunk erdőszéleken, ösvények mentén, ligetekben. Savanykás gyümölcse remek szomjoltó csemege lehet a nyári hőségben.

Kevesen tudják, hogy azon kevés gyümölcsök egyike, amelyeket már az ősember is ismert, sőt előszeretettel gyűjtögetett és fogyasztott. A szeder (Rubus) ráadásul nem is egyetlen növényfaj, hanem egy nemzetség, amely a rózsafélék (Rosaceae) családjába tartozik, és csak Európában több száz kisfaja ismert.

 



A Magyarországon fellehető szedrek többsége a földi szeder (Rubus fruticosus) fajcsoportba tartozik, és a népnyelvben hívják - többek között - vadszedernek, fekete szedernek, szederjének, szedernyének. Laikusok számára az ezerféle szeder beazonosítása nem könnyű feladat, de nem is szükséges bíbelődni vele, mert mindegyikük termése ehető, illetve még gyógyhatásuk is van.
 

Mire jó?


A szeder megosztó gyümölcs. Van, akinek bejön a savanykás, kissé fanyar „szájösszehúzós” ízvilága, mások viszont inkább az édesebb rokonra, a málnára szavaznak. Egy azonban elvitathatatlan: sok C-, A-, E-vitamint tartalmaz, ezáltal erősíti a szervezet védekezőképességét. A benne lévő ásványi anyagok (kálium, kalcium, foszfor, magnézium, vas) pedig a baktériumok és a vírusok elleni küzdelemben segítenek: antioxidáns flavonoidjai támogatják az immunrendszert, illetve erős gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Ráadásul a levelét sem kell eldobni. Készíthetünk belőle teát hasmenés ellen, de kiváló salaktalanító is. Főzetét a hagyomány szerint már a középkorban használták a patikusok fogínyproblémák kezelésére.
 

Eheted kedvedre


A legjobb szedés után azonnal megenni az érett szedret, mert vitamintartalmának nagy részét a friss gyümölcshús rejti. Ám aki nem a kedvező élettani hatásokra, hanem az élvezeti értékre hajt, turmixként, szörpként, lekvárként, szószként, sütiként és még megannyi változatos formában fogyaszthatja. Ehhez gyűjtöttünk néhány receptet.
 

Hideg szederleves


Nehezen találnák frissítőbb és finomabb nyári levest a hideg szederlevesnél, amely ráadásul gyorsan és könnyen elkészíthető.

 


 

Hozzávalók 4 főre
75 dkg friss szeder
1,5 liter víz
cukor, fahéj (ízlés szerint)
2,5 dl tejföl
4-5 evőkanál liszt
 

Elkészítés: Jól átmossuk a szedret hideg vízzel, edénybe tesszük, megcukrozzuk, majd az egészet feltesszük főni. Amikor a gyümölcs már majdnem megfőtt, elkészítjük a habarást. A simára kevert tejfölhöz kanalanként hozzáadjuk a lisztet, és csomómentesre eldolgozzuk. A levessel hígított habarást apránként hozzáadjuk, alaposan elkeverjük. Pár percig a tűzön hagyjuk, és megvárjuk, hogy felforrjon. Ezután lehűtjük és hidegen tálaljuk.
Elkészítési idő: 20-25 perc.

 

Feketeszeder-szörp
 

Aki nyersen kevésbé szereti, szörpként még megkedvelheti. Tikkasztó hőségben jólesik ez a savanykás frissítő ital. De különleges öntetként is, pl. vaníliafagyira.

 


 

Hozzávalók 4 adagra
1,5 kg fekete szeder
1 liter víz
1 kg cukor
1,5 teáskanál borkősav
1 kávéskanál nátrium-benzoát
 

Elkészítés: Az érett szedret bő vízzel, alaposan megmossuk. Mixergépben jól összeturmixoljuk. A szederpéphez hozzáöntjük az 1 liter vizet, majd sűrű szövésű szitán átcsurgatjuk, és fakanál segítségével átpasszírozzuk (így mag nem kerülhet bele). Az átpréselt szederlevet fazékba öntjük. Ezután hozzátesszük az 1 kg cukrot, a másfél tk. borkősavat, és forrástól számítva 5 percig főzzük. Beleteszünk 1 kk. nátrium-benzoátot, üvegekbe töltjük, és száraz dunsztban hagyjuk kihűlni 1-2 napig. A megadott mennyiségből közel 2,5 liter sűrű szörpöt kapunk.
Elkészítési idő: 45 perc.

 

Szedertorta
 

Szedertorta mindenkorra. Szülinapon, babzsúron, bulikon, lánybúcsúkon és kerti partikon is garantáltan megállja a helyét. Kellemes és nagyon üdítő.

 


 

Hozzávalók 8 szelethez
A tésztához:
1 dkg margarin/vaj
1 dkg étcsokoládé
2 tojás
3 dkg cukor
1,5 dkg kakaópor
2 dkg liszt
1 teáskanál sütőpor
A krémhez:
15 dkg friss szeder + 10 dkg a díszítéshez
1,5 dl tej
4 dkg cukor
½ vaníliás cukor és vaníliás pudingpor
2 dl habtejszín
1 evőkanál zselatin és víz
 

Elkészítés: A tésztához gőz fölött összeolvasztjuk a margarint/vajat és a csokoládét. Kettéválasztjuk a tojásokat, a fehérjét a cukorral kemény habbá verjük, majd hozzáadjuk a tojássárgáját és az olvasztott csokoládét. Ezután beleforgatjuk a kakaóporral és sütőporral elkevert lisztet is. 22 cm-es tortaformába öntve kb. 30 perc alatt készre sütjük. Rácson hagyjuk kihűlni. A krémhez a tejből, cukorból, vaníliás cukorból és pudingporból pudingot készítünk. Miután kihűlt, hozzákeverjük a szitán áttört szedret, a tejszínhabot és a forróra melegített zselatint. A szedres tejszínkrémet a tortalapra simítjuk, majd a hűtőben dermesztjük. Tálalás előtt a tetejét friss szederrel díszítjük.
Elkészítési idő: 50 perc.

 

A cikk megjelent a Turista Magazin 2015. júliusi számában.

 

Kapcsolódó cikkeink:

Így süthetsz kenyeret otthon

A zöld túró

Mátrai diszkosz - borzalmasan jó kaja

A húsos-zöldséges nyárs

Még több gasztrocikk
 

Cikkajánló