Tizenhatszor annyi parlagi sasunk van, a kerecsensólymok száma pedig a húszszorosára nőtt az elmúlt harminc évben Magyarországon. Mindez a hatékony madárvédelmi programoknak köszönhető.
Parlagi sasból az 1980-as években nagyjából csupán 10 pár, és kerecsensólyomból is csak 10-20 pár élt Magyarországon, ma azonban a madárvédelmi programoknak köszönhetően 160 pár parlagi sas és nagyjából 240 pár kerecsensólyom fészkel itt - mondta el Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) kommunikációs munkatársa.
Kerecsensólyom
A hétvégén lesz a hazánkban telelő ragadozó madarak éves számlálása, azaz az Országos Sasszinkron elnevezésű program. A rendezvény keretében a szakemberek három nap alatt az ország 18 százalékát lefedve bejárják a sastelelő helyeket, és megszámolják a nagyjából 15 ragadozó madárfaj egyedeit. Mint Orbán Zoltán elmondta, a tavalyi rendezvényen nagyjából 1000 sast és 8000-nél több egyéb ragadozó madarat számláltak a résztvevők.
Magyarországról ugyan számos madár elvonul, de sok éppen ide érkezik a tél közeledtével, hiszen a ragadozó madarak esetében vannak olyan fajok, amelyek Közép-Ázsiából vagy Ázsia északi térségéből az ottani hat hónapig tartó, akár mínusz 40 fokkal és több méteres hóval is járó télből érkeznek az itteni, ahhoz képest enyhe évszakba.
Kapcsolódó cikkeink:
Hétvégén kiderül, hány ragadozó madár telel nálunk
Lesből fotózhatsz madrata a Medvesen
Ismét uráli bagoly az Alföldön
Bagolyinvázió Szolnok belvárosában