A feketetorkú szürkebegyet (Prunella atrogularis) első alkalommal Kisújszálláson észlelték, és ezzel újabb fajjal bővült hazánk madárfajlistája.
Március 19-én, Kisújszálláson, Pabar Zoltán madármegfigyelő az etetőjén figyelt fel egy szokatlan tollazatú kis madárkára. Az alapos madárhatározást követően kiderült, hogy az állat egy eddig nem látott faj Magyarországon. A feketetorkú szürkebeggyel hazánk madárfaunája immáron 417 madárfajt tartalmaz - írja weblapján a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME).
Az ázsiai madárfaj Európa és Ázsia határán, az Urál-hegységben, illetve Kirgizisztán, Kazahsztán és Kína határvidékén, a Tien-san-hegységben költ. Az északi, vonuló állományok Észak-Kazahsztántól, Afganisztánon át Nepálig telelnek, a faj Európában kifejezetten ritka vendég.
Legújabb madárfajunkat valószínűleg a visszatérő fagyos, havas időnek köszönhetjük, és feltehetően a hó elolvadását követően, már a következő napokban eltűnik szem elől, és megkezdi útját távoli fészkelőhelye felé. Az eddig sosem látott faj hírére a hazai madarász társadalom szokás szerint útra kelt, és március 20-án is sikerült megfigyelni a madarat. Ennek eredményeként született meg ez a videó, amelyet az MME Csongrád Megyei Helyi Csoportja készített.
Kapcsolódó cikkeink:
Minden, ami a téli madáretetéshez kell
Már érzik a tavaszt a Dinnyési-fertő madarai
Megjött Sára is, Tóbiás párja a gemenci fészekbe