Véget ért a perui expedíció, amely minden eddiginél messzebbre hatolt az Andok vonulatai közt fekvő, érintetlen Candamo-völgyben. A csapatnak még egy rendkívül kíváncsi és szelíd jaguárt is sikerült megörökítenie, ilyet még az indiánok sem láttak.
A természetfilmes stáb dr. Oláh György papagájkutató expedícióját kísérte el Amazóniába. A Candamo-völgy őserdeiben soha nem élt ember, így az élővilág is kivételes: burjánzik a természet, az állatok pedig szelídek, nem félnek ritka látogatójuktól, az embertől sem.
Így történhetett, hogy az egyik napon alkonyatkor a filmes stáb egyik tagja a tábortól nagyjából 20 méterre egy vörös szempárt vett észre, amelyről hamar kiderült, hogy egy kifejlett nőstény jaguáré. A nagymacska nem ijedt meg az emberektől, és kimondottan érdeklődőnek mutatkozott. Körülbelül hat órát töltött a tábor közelében, kétszer megpróbált besétálni az emberek közé. Amikor 10 méteren belülre került, a közelebbi ismeretséget az expedíció tagjai nagy zajkeltéssel, edények egymáshoz ütögetésével és őrség felállításával kerülték el. A jaguár szelíd látogatása az expedíció indián tagjait is meglepte, még ők sem találkoztak ilyen viselkedésű nagyragadozóval.
A kutatóút már csak azért is egyedülállónak számít, mert magyar filmes stáb először járt ezen a területen. Dr. Oláh György kutatásvezető célja az volt, hogy felmérje a Candamo-völgyben élő arák állományát, valamint genetikai mintákat gyűjtsön. Ennek érdekében több faóriást megmászott, és ellenőrizte az odúkban talált fiókákat. A munkában a segítségére volt egy ausztrál szakember, prof. dr. Robert Heinsohn ökológus, evolúcióbiológus. A kutatók a modern technika eszközeit is igénybe vették, egy drónt is használtak a fészekodúk kereséséhez.
Magyar részről dr. Garai Cintia zoológus-dokumentumfilmes és a Természetfilm.hu Tudományos Filmműhely két filmes szakembere, Tisza Balázs és Molnár Attila Dávid kísérte az expedíciót. A forgatás megvalósulását a Médiatanács támogatta.
A filmes expedíció minden értelemben beváltotta a hozzá fűzött reményeket, a papagájkutatásról és a Candamo-völgyről készült egyedülálló felvételeken kívül soha nem látott képsorokat hoztunk haza a jaguárról, Amazónia legnagyobb ragadozójáról - nyilatkozta Molnár Attila Dávid, a filmes stáb vezetője.
Molnár Attiláék csapata a közeljövőben azon fog dolgozni, hogy a filmes nyersanyagból természetfilm készülhessen, és a nagyközönség is láthassa a perui Amazonas vidékének érintetlen részeit.
Kapcsolódó cikkeink:
Magyarok forgatnak természetfilmet Peruban
Nem csak láblógatás... - Interjú Molnár Attila Dávid természetfilmessel