A Vadonleső Program a támogató szakmai szervezetekkel egyeztetve 2015-ben másodszor hirdeti meg az év emlőse" rendezvénysorozatot, amely minden évben más és más őshonos emlősállatra hívja fel a figyelmet. Az év emlőse" program második kiválasztott állata az ürge (Spermophilus citellus) lett.
Az ürge a Vadonleső internetes természetvédelmi program megfigyelésre kiválasztott fajai közül az egyetlen, amely fokozottan védett. Természetvédelmi értéke: 250 000 Ft. Méltán büszkék lehetünk rá, hogy Magyarország ürge nagyhatalom"! A kis emlős Európa keleti, délkeleti rövidfüvű pusztáin terjedt el, tőlünk nyugatabbra valamint északabbra már csak töredék-, vagy mesterségesen visszatelepített állományai találhatóak.
Európai szinten a mi természetvédelmi feladatunk, hogy az ürge populációk fennmaradását hosszú távon is biztosítsuk. Az ürge a meglévő élőhelyein igényli a rendszeres legeltetést vagy kaszálást, mivel ha a területük becserjésedik, beerdősödik, vagy egyszerűen túl magasra nő a fű, akkor az állatok előbb-utóbb kipusztulnak onnan. Ennek oka a rá vadászó ritka, értékes nagytestű ragadozó madaraink (elsősorban a kerecsensólyom és a parlagi sas) vadásztechnikája, amely elől csak akkor iszkolhat el, ha már messziről észreveszi a ragadozó közeledtét. Ehhez pedig remek kilátás, rövid fű kell!
A ragadozók korai észleléséhez az ürgéknek rendszeresen legelt, rövid füvű élőhelyre van szükségük
- Minden egyed külön járatrendszert készít, és bár kolóniában élnek, nem tekinthetők társas lénynek.
- Gyakran augusztus közepén kezdik téli álmukat - amelyet üregeik mélyén töltenek - a hímek azonban már március első felében felébrednek, egy-két hét elteltével a nőstények is előkerülnek.
- Az egyedek csak a párzási időszak egy-két hetében vonzódnak egymáshoz, a nőstények 3-8 utódot hoznak a világra, amelyek július végére elhagyják a fészket.
- Az ürge ha veszélyt észlel, felegyenesedik két lábra, és jellegzetes füttyszerű hangot hallat, amely a többi fajtársát is menekülésre készteti.
Bővebb infó: www.vadonleso.hu