Kiraboltak egy vándorsólyomfészket a Pilisben

Kifosztották a Pilis egyik vándorsólyom párjának a fészkét. Négy fiókát vittek el. A fokozottan védett faj az Év Madara 2018-ban, és az egész országban összesen csak mintegy nyolcvan pár él. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. 

Szerző:
Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság sajtóközlemény
Fotó:
dunaipoly.hu
123rf.com
wikipedia
2018. június 7.

Kifosztották a Pilis egyik vándorsólyom párjának a fészkét. Négy fiókát vittek el. A fokozottan védett faj az Év Madara 2018-ban, és az egész országban összesen csak mintegy nyolcvan pár él. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság feljelentést tett ismeretlen tettes ellen. 

A pár költését a szakemberek folyamatosan figyelték a fészkelési szezon elejétől kezdve. Először két fióka tűnt el május 1-je előtt, majd a másik két fiókát május 9-én éjszaka vitték el, amelyet az időközben kihelyezett kamera megörökített. Az ügyben a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság természetkárosítás ténye miatt rendőrségi feljelentést tett. Az elmúlt években gyűjtött információk alapján, nem egyedi esetről, hanem kis számban, de országos szinten előforduló bűncselekményről van szó.

 

 

A vándorsólyom a természetben többnyire legfeljebb 4 utódot nevel. A szóban forgó pár is március 28-ig teljes fészekaljat, azaz 4 tojást rakott. A fiókák április végén keltek ki, május 9-én nem voltak még kéthetesek sem. A pár idén már nem fog újra fészkeléssel próbálkozni, számukra legközelebb jövő tavasszal lesz lehetőség ismét fiókákat nevelni - ha megérik azt az időszakot - írja a nemzeti park közleménye.

 

Illusztráció

 

A vándorsólymot (Falco peregrinus) 2018-ban az Év Madarának választotta a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület. Az 1960-as évek közepétől 1997-ig nem költött hazánkban, mivel a túlzott növényvédőszer-használat miatt a faj teljes európai és észak-amerikai állománya összeomlott, és hazánkból is kipusztult, mint fészkelő faj. Visszatérése óta állománya évről évre erősödik, jelenleg mintegy nyolcvan párra tehető. A fajt veszélyeztető tényezők között kell említeni a fészekfosztogatások mellett az áramütést, a mérgezést, valamint az épületekkel, vezetékekkel, járművekkel való ütközést. Fokozottan védett, természetvédelmi értéke egyedenként 500 000 Ft. Tenyészetből származó regisztrált egyedei engedéllyel solymászmadárként tarthatók.

 

Illusztráció

 

A nemzetipark-igazgatóság Természetvédelmi Őrszolgálata, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület ragadozómadár védelmi szakemberei, valamint a Pilisi Természetvédelmi Egyesület tagjai a térségben folyamatosan nyomon követik a ritka, fokozottan védett madárfajok életét, különösen a fészkelési időszakban, biztosítva ezzel a fészkelések zavartalanságát, illetve feltárva az esetleges illegális tevékenységeket.

 

Kapcsolódó cikkeink:
Szédületes sebességéről ismered fel az Év Madarát

Ők leselkednek a templomtornyokról télen

Cikkajánló