Komoly taktikát kíván az Alpok átfutása
Németh Csaba és Karlowits-Juhász Tamás szombaton vágnak neki a nyolc napon át tartó, az Alpokat észak-dél irányban keresztező 268 kilométeres versenynek. Az első nap közel 35 kilométer vár rájuk 2083 méter szintemelkedéssel fölfelé, s 1469 méter ereszkedéssel.
A magyar páros három-három pár cipővel indul a versenyen. Egy pár cipő nem elég ilyen hosszú távra. Ahogy a Forma-1-ben, mi is cseréljük a gumit a lábunkon. Lesz olyan szakasz, ahol felfelé kell sprintelni, oda vékony talpú, kemény cipőt viszünk. Ez nagyon rossz a lábnak, de cserébe nagyon gyorsak leszünk. A pályához választjuk a cipőt, a köves, sziklás talajra kényelmes, vagyis olyan cipőt veszek fel, amiben lassú leszek. - mondta az első versenynap előtt Németh Csaba, aki számára a lassú tempó is olyan sebességet jelent egy meredek hegyi kaptatón, amit egy átlagos földi halandó elképzelni sem tud. Németh híresen jó futó felfelé, ezen a versenyen is lesz egy olyan nap, ahol csak sprintelni kell fölfelé, hat kilométeren át ezer méter szintet kell teljesíteni.
Fotó: GORE-TEXŽ TRANSALPINE-RUN
A verseny előtti este a felszerelések összepakolásával telt, legalább 6 pár bot is utazik a cipőkkel együtt. A szervezők szállítják a felszerelést állomásról állomásra. Karlowits-Juhász Tamás nem aprózta el az energia-utánpótlást, legalább ötven energiazselét pakolt a zsákba.
Taktika
A magyar futópáros az első három napban csak utazik, ami azt jelenti, hogy lassabban futnak, mint amennyire valójában képesek lennének. Németh Csaba szerint vannak egynapos és többnapos versenyzők. Az győz, aki jobban tud regenerálódni. Az egynapos versenyző teljes gázzal végigfut egy napot, de nyolc napig futni teljesen más képességeket kíván. Ha egy napot lassan futunk, akkor is négyperces (vagyis nagyon gyors) kilométerekkel fejezzük be a távot, hogy a lábunk erre a sebességre emlékezzen. Így a szervezet arra emlékszik, hogy gyorsan ment. Másnap is úgy kezdünk, hogy erőltetjük a gyors futást, mert ha lassan kezdenénk, elmerevednénk.
Első napokban a magyar futók inkább arra törekednek, hogy megismerjék az ellenfeleket, de ne fáradjanak el túlságosan. Viszont a negyedik naptól már teljes fokozatra kapcsolnak, és várhatóan visszaszerzik az első napok alatt elveszített perceket. Persze lassan menni az első napokon kifejezetten nehéz, de a tervek szerint a taktika kifizetődő lesz.
Molnár Anikó
Korábban:
Átkelés az Alpokon futócipőben
A komfortzónán túl
Az idei Ultra-Trail du Mont-Blanc (UTMB) alatt ért élmények hatása miatt született az alábbi írás. A nagy kérdés, hogy miért fut le valaki mintegy 170 kilométert a világ egyik legnehezebb terepén?
→ TovábbMítoszok és fenyvesek földjén - Tahtali ultratrail
Hatalmas, több száz éves cédrusok és mandulafenyők között futok. Famatuzsálemek és fiatal, délceg fenyők, mint egy-egy hatalmas őrtorony, úgy néznek le rám, apró halandóra. Az ösvény minden egyes méterét a tűlevelek vastag, puha szőnyege borítja, a hófehér mészkősziklák pedig, mint megannyi kisebb-nagyobb tyúktojás teszik gördülékenyen törékennyé a haladást.
→ TovábbA kategória második helyén végeztek Németh Csabáék
Az Alpokat átszelő futóverseny utolsó, nyolcadik napján a kategória harmadik helyén ért célba a magyar páros, de az előnyüknek köszönhetően végül a másodikak lettek a végelszámolásnál, míg az összetett listán az ötödik helyet szerezték meg.
→ Tovább