Éledezik a természet, virágok serege kezdi ontani illatát. Ilyenkor különösen érdemes hazánk arborétumait meglátogatni. A csodálatos, olykor messzi földről származó növényekkel büszkélkedő, zöldellő gyűjteményekben számtalan mesés látnivaló vár minket.
Az Alcsúti Arborétum Magyarország legeredetibb angolparkja, melynek 1820-as telepítése József nádor nevéhez fűződik. Hazánk egyik legnagyobb klasszicista kastélyának mintegy 40 hektáros kiterjedésű tájképi kertje ma közel 540 fa- és cserjefajnak ad otthont. A legszebb és legidősebb növények között platánok, török mogyorók, vasfák, vérbükkök, mocsárciprusok, jegenyefenyők, és japánakácok találhatók, de a hárs-, a juhar-, a tölgy- és a gesztenyefajok gyűjteménye is jelentős.
Kimagasló értéket képvisel a 24 törzset nevelő óriás tuja, a zuhatagos bükk, a héttörzsű török mogyoró
és az etyeki utat szegélyező, azzal egyidős platánsor. A közeli Csaplári-erdőben él Magyarország
legidősebb, 170 éves libanoni cédrusa. Az arborétum minden évszakban más-más arcát mutatja, a kora
tavasszal nyíló hatalmas hóvirágmező pedig egyedülálló az országban. Szent Iván-éj környékén, június
hónapban különleges látványosság a szentjánosbogártánc.
Telefon: +36 22 353 219
Web: alcsuti-arboretum.hu
E-mail: info@puskashotel.hu
Belépődíj: felnőtteknek 950 Ft,
kedvezményesen 600 Ft,
csoportos jegy (10 fő felett) 800 Ft/fő,
szakvezetés csoportoknak 9000 Ft/2 óra
Májusban már termést érlel. A magok olajos függelékét a hangyák kedvelik, ezért előszeretettel gyűjtik és hurcolják el azokat, segítve ezzel a hóvirág terjedését. A hóvirág termésérlelés után visszahúzódik, majd a következő évben a hagymájában elraktározott tápanyagok segítségével hajt ki újra. Fontos tudnunk, hogy
hagymája és föld feletti részei nem ehetőek. A hagymájában termelődő anyag mérgező, ám a gyógyászatban gyermekbénulás és Alzheimer-kór kezelése során tapasztalták kedvező hatását.
Tudományos neve a görög gala (tej), anthos (virág) szavak összevonásából származik.
A hóvirágot Európa-szerte veszélyezteti a kereskedelmi célú gyűjtés, amely révén nemcsak a faj egyedei, hanem az élőhelyei is sérülnek. A hóvirág jellegzetes megjelenésű, ám az egy családba tartozó tavaszi tőzikével (Leucojum vernum) esetlegesen összekeverhető. A tavaszi tőzike lepellevelei közel egyforma méretűek, harang alakban összehajlók és csúcsuk zöldessárga vagy sárga. A hóvirág hazánkban nem őshonos rokonaival és kerti változataival - melyek a kereskedelemben is kaphatóak - parkokban és kertekben is találkozhatunk.
Védett, természetvédelmi értéke 10.000,-Ft. Közösségi jelentőségű (NATURA 2000) faj.