
Alig hitt a szemének a természetvédelmi őr, amikor meglátta
Az pedig még nagyobb öröm volt, hogy lencsevégre tudta kapni. Több mint 20 éve nem láttak ilyet a Fertő tónál.
Az pedig még nagyobb öröm volt, hogy lencsevégre tudta kapni. Több mint 20 éve nem láttak ilyet a Fertő tónál.
Évente sok millió madár pusztulását előzhetnék meg az emberek, ha ezt a pókoktól vett ötletet is beépítenék az épületeikbe.
Van egy különleges, rejtőzködő, már-már misztikus madarunk, amivel csak nagy ritkán találkozhat az erdőjáró. A rejtélyes erdei madár a vadászati kultúrában is egyedi helyet foglal el, kutatása pedig nagyon fontos a faj fennmaradása érdekében. Dr. Schally Gergely egyetemi oktató-kutatóval beszélgettünk az immáron 16 éve tartó hazai szalonkamonitoring eredményeiről, és azt is elárulta, miért olyan izgalmas minden, ami erdei szalonka.
Alig hitt a szemének a természetvédelmi őr, amikor felpillantott a gólyafészekre. Olyan látványban volt része, amihez foghatót eddig még aligha láttak Magyarországon. Videó is készült róla. Mutatjuk.
A legújabb poroszlói fészekkamerának köszönhetően indul a gólyashow a Tisza-tónál is. Összeállításunkban mutatunk még pár bekamerázott hazai fészket, ahol élőben, nap mint nap belenézhetünk a visszatérő fehér gólyák életébe, akár éjszaka is.
Az ókorban azt hitték, hogy a fecskék a tavak fenekén töltik a telet az iszapba temetkezve. Ma már persze tudjuk, hogy Afrikából térnek vissza hozzánk tavasszal, ami a Körös-Maros Nemzeti Parkban most március végén történt.
Tavasszal és ősszel madarak milliói vándorolnak délről északra, vagy épp fordítva, hogy eljussanak megszokott költő- vagy telelőhelyükre. De vajon honnan tudják, hogy pontosan merre kell repülniük?
A madarat nem volt egyszerű kimenekíteni. A veszélyes iszapból a szájába is jutott.
Tollak nélkül egy madár sem reppenhetne a magasba, de vajon még milyen képességeket ad ez a nagyszerű „találmány” a madaraknak?
A védett madarak mellett mérgezett csalétkeket, egyéb állati tetemeket és egy kézigránátot is találtak.
Lelkes természetvédő önkéntesek mentették meg a pici rigók életét Veszprémben. Ehhez persze kellett a Fehér Holló Vadmentők útmutatása és támogatása is. Szívmelengető történet következik.
Orosházán landolt az idén elsőként visszaérkezett fehér gólya.
A fagyos időben a madarak számára nemcsak a táplálék felkutatása, de a víz és a napi tisztálkodás biztosítása is nehézzé válik. Így tudunk segíteni nekik.
Ezt a kis madarat hívták még köcsögmadárnak, kurtakalapácsnak, sáros tapasznak, kéregfutónak és kéregszutyókának is. Az erdőket járva gyakran kerül szem elé, de ha nem is látjuk, a hangját biztosan halljuk valamelyik közeli fáról. Vajon melyik madárfajról lehet szó?
Hogy mi az a daruszántás, miért csinálják azt a darvak, és milyen következményekkel jár mindez a gyepekre nézve, azt cikkünkben eláruljuk.
Ilyenkor télen mindig megugrik a vetési varjak száma, de ez nem jelenti azt, hogy sok varjú élne nálunk. Ezek a hatalmas csapatok csak telelni jönnek hozzánk, a hideg orosz tél elől keresnek itt menedéket, és ha jön a tavasz, visszatérnek északi költőhelyeikre.
Váratlanul bukkant fel egy apró ragadozó madár a Körös–Maros Nemzeti Park egyik irodájánál. Az énekesmadarak nem örültek a ritka látogatónak.
A tavasz közeledtével még van idő kihelyezni a műfészkeket, megtervezni a fecskebarát falfelújítást és a sárgyűjtőhelyek elhelyezését, továbbá felszerelni a fecskepelenkákat.
Jó hír, hogy 2024-ben rekordszámú fiókát neveltek a kerecsensólymok Magyarországon. Az már kevésbé, hogy még mindig rengeteg veszély leselkedik erre a ritka, hazánkban fokozottan védett madárfajra.
Ennek az amerikai récefajnak a felbukkanása Magyarországon kisebb fajta madárszenzációnak számít, hiszen ez a második előfordulása hazánkban. Felvétel is készült a rendkívül ritka vendégről.
Hogy lesz valakiből kilométer- és turistaereklye-gyűjtögető?
A füzéri vár fehér falai már a távolból virítanak a csupasz kőoszloprengeteg tetején.