Egyre népesebb madárseregek jelennek meg a Körös-Maros Nemzeti Park területén. Az elkövetkezendő hetekben a madárbarátoknak érdemes lesz a pusztákra látogatni.
Amikor elolvad a hó és az éjszakai fagyok kezdenek elmaradozni, rendszerint feltűnnek az első olyan vízi és parti madarak, amelyeket a tavasz hírnökeinek tekinthetünk. Február első napjaitól kezdve a Csanádi puszták területén is egyre nagyobb tömegben vannak jelen a récék és a bíbicek, és a vadludak száma is gyarapszik. Most még a tavaszi vonulási időszak elején tartunk, de a madármozgások az elkövetkező hetekben várhatóan jelentősen felerősödnek majd.
Az utóbbi években a telek nem egyenletesen hidegek, hanem fagyosabb és enyhébb időszakok váltják egymást. Így volt idén is, ami sajnos egyáltalán nem kedvez vonuló madaraknak. Egyes fajok ugyanis a melegedés hatására elindulnak észak felé, eljutnak egy darabig, majd ha újra lehűl az idő, akkor vissza kell fordulniuk. Ilyenkor fennáll a veszély, hogy a többletenergiák felhasználása miatt a madarak rosszabb kondícióban érkeznek meg a költőhelyekre, és emiatt kevésbé lesz sikeres a költés.
Aki szeretné megfigyelni a pusztai tájakat benépesítő madárcsapatokat, annak a nemzeti park szakemberei azt javasolják, hogy a következő hetekben a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság kilátótornyait keressék fel, ahonnan egészen közelről pillanthatnak be a madárvonulás látványos folyamatába. A több ezres, tízezres vonuló csapatok mágnesként vonzzák a ragadozókat is. A parlagi és rétisasok, kerecsensólymok is gyakran portyáznak a vonuló csapatok között. Rendszerint feltűnik egy-egy vándorsólyom is.
Kapcsolódó cikkeink:
Több száz bíbic időzik a pusztákon
Hódok élnek a Körösök partfalában
Vigyázat pockok, rátok vadásznak a telelő vörös vércsék