Az emberi egészségre is ártalmas vegyületet, ftalátot talált egy független laboratórium a Tiszában. A PET Kupa környezetvédő akció során vett mintákban a szakemberek kimutatták azt a lágyítószert, amelyet jellemzően műanyag palackok gyártásához használnak.
A versennyel egybekötött PET Kupa elnevezésű környezetvédő akció során az önkéntesek 45 ezer műanyag palacktól tisztították meg a Felső-Tiszát és annak ártéri erdőit. Az eseményhez kapcsolódva szakemberek mintát vettek az egyik leginkább szennyezett partszakasz vizéből. Az eredmények azt igazolták, hogy a műanyag palackokból is kioldódó ftalátok hat vizsgált vegyületéből három is jelen volt a mintákban.
A ftalátok legnagyobb felhasználója a műanyagipar, ahol elsősorban a PVC előállítása során lágyítóként alkalmazzák azokat. Veszélyességüket az okozza, hogy a műanyag termékekből kioldódva rákkeltő és hormonháztartást zavaró hatásuk lehet. A környezetvédők ugyan csak egy alkalommal végeztek mérést, de figyelmeztető jel, hogy a Tiszában talált ftalátmennyiség a határértéknek több mint kétszerese. A vizsgálatokat végző cég munkatársai a mintát egy pillepalackokkal sűrűn szennyezett területen vették, ezért nagy bizonyossággal kijelenthető, hogy a Tiszában mért ftalátszennyezéshez a folyón úszó és az árterében jelen lévő PET-palackok is hozzájárulhattak.
Kapcsolódó cikkeink:
Rekordot döntött a 4. PET Kupa
Földünk kristálygömbben - Mi vár bolygónkra?