A közelgő húsvét kapcsán jöjjön most egy kis nyuszis gyorstalpaló. Mit kell róluk tudni, és milyen örömök és kihívások elé néz az, aki úgy dönt beszerez egy tapsifülest házi kedvencnek.
A házi nyúl az európai üregi nyúl háziasított változata, domesztikálása már vélhetően az ókorban elkezdődött, de egyértelmű bizonyítékokat erről csak 14. századi források szolgáltatnak. Magyarországon a honfoglalás óta tenyésztik.
A mezei nyúllal ellentétben nem 2, hanem 4 metszőfoga van, a legnehezebb házinyulak pedig akár a 12 kg-ot is elérhetik.
Nagy szemüknek köszönhetően periférikus látásuk kiváló, a nagy fülük pedig többek között a felesleges hőmennyiség leadására is szolgál.
Cuki jószág a nyúl, de tartani már komoly felelősség és napi szintű elfoglaltság
Sok neve lehet a különböző életciklusoktól függően: a kifejlett hímivarú nyulat baknyúlként, a nőivarú nyulat nőstényként, fialás után anyanyúlként emlegethetjük. Meglepő lehet, hogy a kicsinyeket - a madarakhoz hasonlóan - fiókáknak nevezzük, az alom elhagyása után pedig szopós nyúl vagy kisnyúl „névre” hallgatnak.
A házi nyúlnak különleges emésztőszerkezete van: a növényi eledelben található, a növényi sejtfalakat alkotó cellulózt ugyanis nem az egyébként igen parányi gyomrában, hanem a jól fejlett vakbelében, mikrobiális segítséggel bontja le.
A házi nyulat haszonállatként a húsa és a bundája miatt éppúgy tartják, mint házi kedvencként. Házi kedvencként főleg a törpe fajták terjedtek el, de terjedőben van a különleges színezetű vagy extrém küllemi jegyekkel (pl. hosszú szőr, nagy test, nagyon hosszú vagy lógó fülek, különleges színezet) bíró fajták társ- vagy díszállatként való tartása is. Erre pedig rengeteg variációs lehetőség kínálkozik: vannak tarka, rajzolatos, ezüstözött, albínó és egyéb, speciális szőrzetű házi nyúl fajták is.
A Budakeszi Vadaspark „A hét állata: a házi, avagy a húsvéti nyúl” című videójával hívja fel a figyelmet, hogy háziállatok megvásárlása komoly felelősséggel jár, ezért érdemes mindent még egyszer átgondolni
Ezeket fontoljuk meg, mielőtt belevágunk a nyuszizásba:
- Ne vásároljunk állatot hirtelen felindulásból! Mindenki gondolja át még egyszer egyebek mellett a következőket is: lesz elég ideje majd a háziállatra? Elég nagy lesz a hely a nyúlnak? Előfordul, hogy pl. nyáron hetekig nincs otthon senki, aki gondoskodhatna az állatról?
- A jó és gondos állattartó töviről-hegyire ismeri az állatait és azok igényeit. Házi nyúl, és úgy egyébként, bármilyen háziállat vásárlása előtt tájékozódjunk: milyen fajtát szeretnénk, annak milyen táplálékra és mekkora helyre van szüksége? Milyen egyéb különleges igényei lehetnek?
- A megfelelő és biztonságos élettér kialakításához be kell szerezni az összes szükséges felszerelést is (pl. itatót, almot, megfelelő takarmányt)!
- Gondoskodjunk arról, hogy megbízható helyről vegyünk nyulat! Olyan embertől (pl. tenyésztőtől), akivel kapcsolatban tudunk maradni, akitől a későbbiekben is lehet tanácsot, egyéb segítséget kérni.
- Vegyük figyelembe egy házi nyúl várható élettartamát is! Akár 10 évig elélhet egy házi nyúl, így erről sem szabad elfeledkezni. (A most 7 éves gyerek a jövőben, tinédzserként is foglalkozik majd vele?)
A cikk először 2018 márciusában jelent meg.