Az ősz beköszöntével és a költési időszak lezárultával bőven akad tennivaló a madárbarát kertekben, erkélyeken. Lássuk, mire figyelj, ha állandó szárnyas lakója van a kertednek.
Az egyik legfontosabb teendő a mesterséges odúk kitakarítása. A legtöbb kisebb testű madárfajnak általában évente két, ritkán három fészekalja is van, és többnyire minden költés számára új fészket készítenek.
1 / 2
Ennek egyik praktikus oka az, hogy az ürülékkel való szennyeződést és az élősködők fészekanyagban történő megtelepedését csökkentsék. A tisztítás alkalmával a tavaszi és a nyári lakók nyomait távolítjuk el, főként fészekanyagot, törmeléket és tojásmaradványokat.
Takarításkor az odúk állapotát is érdemes ellenőrizni, ilyenkor végezhetjük el a karbantartási munkákat is. Ha az odút esetleg körbenőtte a növényzet, metsszük meg az odú berepülőnyílása körüli ágakat, hiszen az odúkat a madarak nemcsak a költési, de a telelési szezonban is előszeretettel használják. A fagyos éjszakákon, különösen akkor, ha több madár együtt húzza meg magát az odúkban, a zárt tér szélvédettebb, melegebb búvóhelyet jelent. Az egyéb tennivalókról a www.mme.hu oldalon tájékozódhatsz.
Védett emlős albérlő
Kép
Előfordulhat, hogy a madárodúban pelékre bukkanunk. Ismered a peléket? A miniatűr mókusokra hasonlító kisemlősöknek három faja is él hazánkban, az erdei, a nagy és a mogyorós pele. Ezek a ritkán látható állatok védettek, ezért ne háborgassuk őket. Fontos tudni, hogy a pelék csak a fagyokig használják az odúkat, utána lehúzódnak a gyökérzónába, és ott alszanak téli álmot. Ennek megfelelően, ha olyan szerencsések vagyunk, hogy pelére bukkantunk a madárodúban, hagyjuk őket, az odúk takarítását október végére vagy novemberre időzítsük, ha a pelék már kiköltöztek belőle. Ha még többet szeretnél tudni a mogyorós peléről, itt elolvashatod.
Kapcsolódó cikkeink:
Így készíts élőhelyet a kisállatoknak
Forrás: https://www.turistamagazin.hu/hir/nagy-oszi-odutakaritas