A Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság önkéntesek bevonásával eredményes parlagi sas költéshez járult hozzá Dévaványa térségében. A madárfaj szempontjából kiemelt jelentőségű Tiszántúlon évek óta ez az első sikerélmény.
2012-ben hozták létre A parlagi sas védelme Magyarországon elnevezésű LIFE (LInstrument Financier pour lEnvironnement - az Európai Unió környezetvédelmi politikáját támogató pénzügyi eszköz) projektet a fokozottan védett faj állományának gyarapodása érdekében. Ennek részeként a Magyar Madártani Egyesület koordinálásával és nyolc partner (köztük a Körös-Maros Nemzeti Park Igazgatóság) együttműködésével megvalósuló program résztvevői vállalták a veszélyeztetett fészkek folyamatos - 24 órás - őrzését is.
A Tiszántúlon (ahol a hazai parlagi sas állomány döntő többsége él), három fészket őriznek: egyet a Jászságban, egyet a Hevesi-síkon, egyet pedig a Dévaványai-síkon. A költés sajnos mindhárom fészekben már évek óta sikertelen volt, így a projekt résztvevői Dévaványa térségében a fészek non-stop felügyelete mellett döntöttek. A feladatot önkéntesek (madarászok, gyakorlaton lévő egyetemisták, főiskolások) bevonásával oldották meg. Ahogy a Körös-Maros Nemzeti Park (KMNPI) oldalán is olvasható, a sasőrök táborhelyéül szolgáló lakókocsit nagyjából 1000 méter távolságban helyezték el a fészektől, így nem zavarták meg a madarak életét.
Az őrök feladatai közé tartozott a kirándulók és közelben dolgozó mezőgazdasági gépkezelők figyelmeztetése. Korszerű optikai eszközök segítségével betekintést nyerhettek a természetes közegükben élő madarak viselkedésébe, szokásaiba, a fontos információkat pedig rendszerint fel is jegyezték.
Az őrzés a tojásrakástól a fiókák kirepüléséig tartott, és sikeresnek bizonyult, ugyanis nemrégiben hagyta el először a fészket a két egészséges fióka. A KMNPI területén idén minden korábbinál több, 41 pár parlagi sas fészkel. Közülük 17 pár Dévaványa térségében neveli utódait. Cserebökényben 10 pár, Kardoskúton és a Vásárhelyi-puszta térségében 7 pár, a Békési-síkon 5 pár, a Csanádi pusztákon pedig 2 pár rakott fészket.
Kapcsolódó cikkeink:
Szaporodnak a foglyok Dévaványán
Évente közel másfélmillióan látogatjuk meg a nemzeti parkjainkat
Különös házasság gyümölcse: itt a hibridfióka
Fütyülő récék vonulása a Kis-Sárréten