A téli szarvasgomba (Tuber brumale) a tömlősgombák csoportjába tartozó, jellemzően mikorrhizás, főként tölgy- és gyertyánfákkal szimbiózisban élő fajokat magában foglaló Tuberaceae (szarvasgombafélék) család egyik legemblematikusabb, Magyarországon is előforduló képviselője. Igazi különlegesség, amely nemcsak a természetet megismerni vágyók, hanem az ínyencek szívét is megdobogtatja.
A téli szarvasgomba meszes talajú, üde lomberdőkben él. Szeptember és február között képződő, az avartakaró vagy a talajfelszín alatt akár 10 cm mélyen megbúvó termőtestei 2-5 cm átmérőjűek és rendszerint szabályos gumó formájúak. Fiatalon sötétbarnák, míg érett állapotban feketék. Felszínüket apró méretű, sokszögletű, csupán gyengén kiemelkedő szemölcsök borítják. A spóratermő réteg (himénium) a termőtestek belsejében, az erek felületén helyezkedik el. Kemény, viaszos konzisztenciájú, eleinte piszkosfehér, idővel szürkés-, végül sötétbarnává váló húsát világos színű, ritka erezettség teszi jellegzetessé. Rendkívül aromás, édeskés illattal büszkélkedhet.
Kiváló csemegegombaként a gourmand-ok körében is nagy népszerűségnek örvend. A népszerűségnek azonban ára van, ráadásul számottevő. Szarvasgombát ugyanis nem gyűjthet bárki. Az sem mindegy, hogy milyen eszközzel, milyen állattal (a természet e csodás teremtményeit klasszikusan betanított kutyákkal, illetve sertésekkel szagoltatták ki), illetve mikor történik a gyűjtés. Magyarországon rendkívül komoly szabályozás lépett életbe 2013. január 1-jén. A föld alatti gombafajok kizárólag az erdőgazdálkodó engedélyével, az erdőtörvény végrehajtására kiadott jogszabályban előírtak szerint gyűjthetők.
A cikk megjelent a Turista Magazin 2013. februári számában.
A TOVÁBBI LAPSZÁMOKAT ITT RENDELHETED MEG.
Kapcsolódó cikkeink: