Megszépült Komárom-Esztergom megye egyetlen, nagyközönség előtt is nyitott barlangja. A látogatóbarát útvonalak mellett új lámpákat szereltek be, a tisztogatásnak köszönhetően pedig még eddig nem látott képződmények is napvilágra kerültek.
A Hátsó-terem korábban bekormozott és összefirkált terület volt, most a barlang egyik leglátványosabb része lett - írja a turizmus.com. Miután az üzemeltető Benedek Endre Barlangkutató és Természetvédelmi Egyesület (BEBTE) eltávolította az üledéket és megtisztította a terepet, gipszvirágokkal és -tűkkel gazdagon kitöltött hasadékok nyíltak meg.
A Ferde-teremben a lemosás után különleges, egyedi képződményekkel borított aljzatot fedeztek fel. Az agyaghalmokból számos, érintetlen kristályforma került elő.
Módosítottak a túravezetés rendjén: minden hónapban egy hétvégi napra nyitják meg a barlangot, amelyet reggeltől délutánig, csoportosan lehet látogatni. A vezetésre a bebte.hu oldalon lehet jelentkezni, de már csak június 8-ra van hely, a későbbi időpontokat pedig még nem írták ki.
A Sátorkőpusztai-barlangot 1946-ban dorogi természetjárók fedezték fel. Ezután a látogatók, valamint a környéken állomásozó magyar és szovjet katonák a kalcit-, aragonit- és gipszkristályokkal borított barlang jó részét tönkretették. A BEBTE 2012-ben egy új járatot talált, amelynek folyosóját az 1946-os, felfedezéskori állapotokra jellemző kiválások borítják. Érintetlen gipszkristályok és borsókő figyelhető meg a falakon, a mennyezetet limonitos kiválások és kalcitlemezek fedik. Az új szakaszt a bejutás napjára utalva Pünkösdi-ágnak nevezték el.
Kapcsolódó cikkeink:
Sokat látott őrhegyek a Pilis szélén
Medvék miatt zártak le három barlangot a Tátrában
Csepegő világörökség - A Dobsinai-jégbarlang
Leesett az állunk Szlovákia cseppkőbirodalmában