Az apró jövevények krtikusan veszélyeztetett cebui disznók, és nemcsak nagyon aranyosak, de születésük azért is nagy szó, mert Magyarországon még soha nem sikerült szaporítani a fajt.
Kora ősz óta laknak a Fővárosi Állat- és Növénykertben cebui disznók. Bár az intézmény fő célja a szaporítás volt, még ők sem számítottak rá, hogy ilyen hamar megszületnek az első kismalacok. Az éppen tíznapos, láthatóan jó egészségnek örvendő egyedeket kis szerencsével már a nagyközönség is láthatja. Bár az apróságok még sokat pihennek, időnként rájuk jön a hancúrozhatnék.
Szerencsére mind az anyaállat, mind az apa nagyon jó szülőnek bizonyult - az állatgondozók megfigyelései szerint a kan sokkal engedékenyebb. Ő még azt is tűri, hogy fektében a hátán birkózzanak a kismalacok. A koca e tekintetben szigorúbban fogja őket, ám az nem ritka, hogy a kicsik az anyjukon szunyókálnak. Bár a kismalacok még nem voltak kézbe véve, úgy tűnik, egy kislányról és egy kisfiúról van szó.
A cebui disznók elvileg már másfél éves korukra elérhetik az ivarérettséget, ám a gyakorlatban inkább az a jellemző, hogy első utódaikat harmadik életévük után hozzák világra. Bulan, az Edinburgh-ból érkezett kan a nyáron, Buana, a rotterdami születésű koca pedig októberben töltötte be a harmadik életévét, így a budapesti szakemberek úgy becsülték, hogy leghamarabb a jövő évben lehet a fiatal tenyészállatoktól malacokra számítani. Mivel a cebui disznó vemhességi ideje alig hosszabb, mint a házi sertésé (a sertéstenyésztésben úgy tanítják, a kocánál 3 hónapot, 3 hetet és 3 napot kell a vemhességére számítani, a cebui disznóknál a vemhességi idő ennél pár nappal hosszabbra, 118-125 napra szokott kijönni), könnyű kiszámolni, hogy a párzásnak még a nyáron, nem sokkal a két állat összeengedése után, a karanténozás ideje alatt kellett megtörténnie.
A cebui disznók nem csupán a természetben számítanak ritkaságnak, állatkertekben is csak nagyon kevés helyen mutatják be őket. A világ állatkertjeiben élő állomány pár száz egyedre tehető.
Kapcsolódó cikkeink:
Megszületett a Nyíregyházi Állatpark legcukibb lakója
Pótmamája mentette meg Babót, a kispingvint
Nem mindennapi látvány: uráli bagoly Dobozon