Március 3-án napnyugtakor a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület lezárt részén ismeretlen tettesek több leánykökörcsint ástak ki és vittek el. Ez nemcsak, hogy tilos, de értelmetlen is, a virág ugyanis valószínűleg nem éli túl az áttelepítést.
A kökörcsinek méteres karógyökereikkel keresik, gyűjtik össze a sziklás talajban fellelhető vizet és tápanyagokat, ezért épségben történő kiásásuk gyakorlatilag lehetetlen, és tilos is- írja a Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság honlapja. A csonkítva kiásott tövek hamar elfonnyadnak és elpusztulnak, ezt még túllocsolással sem lehet ellensúlyozni, mert a hajtások és gyökerek hajlamosak kirohadni.
A Sas-hegyen vezetett túrákon bárki eredeti helyükön csodálhatja meg a kökörcsineket
A kertészetekben olyan közép- és nyugat-európai kökörcsinfajokat és hibridjeiket árulnak, amelyek jól tűrik a kerti körülményeket, és a sötét ibolyától a fehéren és piroson át, a halvány kékig terjedő színviláguk lényegesen gazdagabb, mint a védett, egyre fogyatkozó leánykökörcsiné.
A leánykökörcsin és a többi kora tavaszi virágzó növény védelme kiemelten fontos a beporzó rovarok táplálása szempontjából is. Ha ebben az időszakban nem jutnak elegendő táplálékhoz, akkor később a gyümölcsfák beporzását nem lesznek képesek elvégezni, ennek pedig súlyos gazdasági következményei is lehetnek.
A leánykökörcsin 1982 óta törvényi védelem alatt áll, emellett Natura 2000 közösségi jelentőségű faj. Természetvédelmi értéke 10 000 Ft.
Kapcsolódó cikkek:
A leánykökörcsinre is vigyázni kell
Nyílnak a kökörcsinek a Bükkben
Több millió tőzike között sétáltunk a Csáfordjánosfai-erdőben
Tavaszi virágzás-első felvonás