Mire nem jó a közösségi média? Magyarország legújabb madárfaja, a szibériai szürkebegy egy Facebook-csoportban bukott le.
A madár csak ritkán fordul elő Európában, elterjedési területének nyugati széle az Ural-hegység térségére esik, telelni Közép-Kínától Japánig szokott, de láttak már egy-egy példányt Alaszkában és az USA-ban is. Kontinensünkön a megfigyelési adatok szerint 32-szer látták, zömével Svéd- és Finnországban, egészen tavaly őszig, amikor mondhatni invázószerűen jelent meg Európa északabbi térségeiben: 12 országban 212 példány került távcső elé egy hónap alatt.
Nem csoda, hogy a hazai madarászközösség is izgalomba jött: fokozottan figyelték a hazai szürkebegyes élőhelyeket, hátha rábukkannak a madárra, de nem találtak egyet sem, egészen mostanáig. A szóban forgó példány nem szokványos módon került elő. A Facebook Madárfaj meghatározás nevű csoportjában posztolt róla képeket egy tag január 18-án azzal a kéréssel, hogy segítsenek neki a faj meghatározásában. Kiderült, hogy egy szibériai szürkebegy szerepel a fotókon, amelyek nem külföldön, hanem a Szentendrei-szigeten készültek. Másnap már több mint negyven madarász vette célba a megfigyelés helyszínét, és egy óra keresést követően meg is találták a madarat.
Kapcsolódó cikkeink:
Miért kevesebb a madár a fagyok ellenére az etetőkön?
Itatással segíthetsz a madaraknak a túlélésben