A védett vörös vércse egészen meglepő - sokszor emberek által lakott - helyeken képes fészkelni. A zsámbéki romtemplomban tavaly jelent meg, idén pedig visszatért.
A vörös vércse (Falco tinnunculus) közepes termetű sólyomféle, Magyarországon védett, eszmei értéke 50000 Ft egyedenként. Fészket nem épít. Gyakran foglalja el a szarkák, varjúfélék gallyfészkeit, de megtelepszik a városok magasabb épületein, templomtornyokban, várromokon is. 2015 óta fészkel a zsámbéki templom- és kolostorrom ódon kövei között. A tavalyi sikeres költés után idén is elfoglalta ezt az költőhelyet. Sikeres költését a nyesten kívül a helytelen technológiával végzett pocokmérgezés vagy az egyre gyakrabban használt drónok veszélyeztetik.
Néhány kilométerrel nyugatabbra, a Dél-Gerecse Natura 2000 területre, vércseládák és madárodúk kerülnek kihelyezésre. Vörös vércsék és baglyok jutnak így fészkelési lehetőséghez a gyepterületek közelében. Az odúk az öreg állományú erdők hiányát hivatottak pótolni, fészkelőhelyet kínálva a cinegéknek, harkályoknak és a többi odúlakó madárfajnak. A Duna-Ipoly Nemzeti Park Igazgatóság a közeljövőben ürgetelepítést is tervez a térségben.
Kapcsolódó cikkeink:
Vigyázat pocokok, rátok vadásznak az áttelelő vörös vércsék
Te is lehetsz önkéntes sasőr