110 éve épült az ország legszebb panorámájú turistaháza, a Vaskapu menedékház
Pazar kilátás, remek ételek, történelmi időket idéző, viharvert falak és madárcsicsergős természeti környezet várja azokat a kirándulókat akik fellátogatnak az Esztergom határában emelkedő Vaskapu-hegy ékkövéhez, az idén 110 éves Brilli Gyula Menedékházhoz. Az 1914-ben épült turistaotthon gyalogosan, kerékpárral, de akár autóval is jól megközelíthető.
Aki azt gondolja hogy unalomig ismeri már Esztergomot, és nem járt még a Vaskapu – más néven Brilli Gyula – menedékházban az nyugodtan kezdjen el tervezgetni egy újabb kiruccanást a Dunakanyar eme csodaszép városkájába. Hogy miért? Mert egy jól sikerült kirándulás után, a város felett emelkedő Vaskapu-hegyen mintegy 373 méteres magasságban álló turistaház éttermének panorámateraszán üldögélve, a Párkány és Esztergom közt kanyargó Duna kékeszöld szalagját bámulva, egy pillanatra úgy érezhetjük hogy most tényleg kerek a világ.
A száztíz éves épület által nyújtott csodaszép kilátásnak és a gasztronómiai élményeknek köszönhetően a Dunakanyar fővárosának egy új, mind ez idáig még ismeretlen arca tárul fel előttünk. Az esetlegesen velünk érkező gyerekek jó hangulatáról az állatsimogató kis jószágai és a menedékház cicája gondoskodnak.
Adományokból épült, csoda volt hogy megmenekült
Az 1914-ben épült, jelenleg leginkább étteremként funkcionáló Vaskapu-menedékház fennmaradása jelentős részben annak köszönhető, hogy autóval is könnyedén megközelíthető. Ugyanis a múlt század első harmadában épült turistaházaink többségének sanyarú sorsát látva nem titok, hogy kizárólag a bakancsos turisták sajnos nem képesek fenntartani egy erdei menedékházat, a megmaradás egyik alapfeltétele hogy az adott objektum az autós, hétvégi kirándulók számára is könnyen elérhető legyen.
A Vaskapu-turistaház 1929-ben
De nem volt ez mindig így, a turistaság hőskorában, bő száz évvel ezelőtt ugyanis nemhogy eltartották, fel is építették ezt a házat az esztergomi természetjárók, méghozzá elsősorban önerőből, adományokból. A Vaskapu menedékház megálmodója, és egyben az építkezés motorja Brilli Gyula volt. A morvaországi születésű, német származású, ám Esztergomban otthonra találó egykori katonatisztről így emlékezett meg Kemény Miklós, az esztergomi osztály elnöke 1931-ben:
Kemény Miklós lelkes szavai aligha túlzóak. Az idegen országból érkező, új hazájában lelkes hazafivá és egyben természetjáróvá váló egykori katona kiváló térképismeretének és természetszeretetének köszönhetően folyamatosan járta az Esztergom környéki hegyeket. Ahogy teltek-múltak az évek egyre szélesebb baráti körre tett szert, és bár voltak akik korábban is próbálkoztak hasonló szervezkedéssel, gyakorlatilag neki köszönhető hogy 1911-ben létrejött a Magyar Turista Egyesület Esztergomi Osztálya, megszületett a szervezett esztergomi természetjárás.
Ezt követően sem tétlenkedett, régi, dédelgetett vágya volt hogy a Vaskapu-hegyre egy kilátót, vagy esetleg ha sikerül, egy igazi menedékházat építsen. 1914 tavaszán ennek érdekében adománygyűjtésbe kezdett, amely olyan sikeres volt hogy április 19-én a menedékház immár derékig érő falai közt mintegy 300 turista jelenlétében meg is történt az ünnepélyes alapkőletétel. A helyszínen kifeszített hatalmas nemzeti színű zászló árnyékában gyülekező, amúgy is jókedvű vendégsereg hangulatát a Budapestről érkezett "Turisták-Dalköre" és az esztergomi Turista-Dalárda jelenléte is nagyban fokozta.
Az alig két hónap alatt, mintegy 9000 koronás költséggel felépült menedékház felavatása már nem sikerült ilyen vidámra, mert bár több mint ezer természetjáró tette tiszteletét az 1914. június 29-i eseményen, az ünnepség emelkedettnek szánt hangulatát az egy nappal korábban történt szarajevói merénylet jelentős mértékben rontotta.
Brilli Gyula ezt követően sem hagyta magára alkotását, az első világégést követő zűrzavaros időket a ház környékén töltötte, és gyakorlatilag neki, ismeretségének, és az őt – a munkásosztály körében is – övező általános tiszteletnek volt köszönhető hogy a proletárforradalom idején ez a menedékház nem vált a fosztogatók martalékává.
A háború sokkjából felocsúdó turistatársadalom növekvő érdeklődésének köszönhetően a 20-as években a menedékház egyre látogatottabb lett, ám ezzel egyre szűkebbnek is bizonyult.
1923-ban egy szobával és egy konyhával, majd alig két évvel később már egy komplett emelettel bővült az épület, aminek köszönhetően a befogadóképessége ezzel immár elérte a 30 főt. Brilli Gyula mindkét bővítésben tevékenyen részt vett. A hálás esztergomi turistatársadalom köszönete jeléül 1927. május 26-án egy meghitt hangulatú ünnepség keretében egy arcképes bronz emléktáblát avatott fel a lelkes természetjáró tiszteletére az általa megálmodott és létrehozott menedékházban.
A 30-as években az addig nyitott teraszok egy részét is alkalmassá tették hálóhelyek kialakítására, ezzel a mintegy negyven fő elszállásolására alkalmassá váló ház az MTE Esztergomi Osztályának legjelentősebb, legtöbbet látogatott turistaháza lett.
A menedékház reneszánsza
A második világháborút követő években a Vaskapu-menedékház sorsa a többi turistaházunkéhoz hasonlóan alakult. Sokan használták, de nem költöttek rá, állapota ennek köszönhetően lassan, de biztosan leromlott. 1986-ban újjáépítették, ekkor nyerte el a ma is látható formáját.
Farkas Eleknek, az Esztergomi Osztály elnökének 1914-ben, a ház avató ünnepségén elhangzott kívánsága sajnos nem mindig teljesült maradéktalanul, ugyanis az épületet a rendszerváltást követő években bérbe adták, szórakozóhelyként is üzemelt, majd egy komoly csetepatét követően hosszú évekre bezárt. Csipkerózsika-álmából végül a Pilisi Parkerdő Zrt. ébresztette fel. A helyi építészeti örökségi védelem alatt álló, szépen felújított épületet 2012 decemberében eredeti funkciójának megfelelően, turistaházként nyitották meg újra a nagyközönség előtt.
Jelenleg bár szálláshelyet is kaphatunk a Vaskapu menedékházban, elsősorban étteremként üzemel. Az ide vezető számos turistaútnak, a házig szerpentinező autóútnak, továbbá a remek kilátásnak, és nem mellesleg a finom ételeknek köszönhetően a reneszánszát élő menedékház a környéken élők egyik kedvenc kiránduló célpontja, de szemlátomást sokan érkeznek ide a határon túli településekről is. Az itt dolgozó lelkes, fiatal gárda reméljük még hosszú évekig életben tudja tartani Brilli Gyula életművét, amely immár száztíz esztendeje őrködik Esztergom felett, a Vaskapu-hegy ormán.
Örményország keleten innen, nyugaton túl
„És aludni mikor fogtok?” – kérdezte Hovhannes a taxiban, aki maga sem emlékszik, hogy ő mikor aludt utoljára. Hajnali érkezésünk miatt a kérdés jogos, de aludni majd csak este fogunk, messzire kell még eljutnunk aznap. Jerevánt elhagyva kopár dombok szegélyezik az utat, markánsan más a táj, mint nálunk. Furcsán kacskaringóznak a feliratok, próbáljuk kisilabizálni az elsuhanó örmény betűket, mindhiába. Majd felbukkan a Szeván-tó kéken csillogó vize, már ránézni is frissítő.
→ TovábbEgy nap az Országos Kéktúrán, Tapolcától Tördemicig
Az alábbi túraleírásból kiderül, milyen élmény egyedül felfedezni a legismertebb túraútvonalunk egyik legkülönlegesebb szakaszát a Balaton-melléki tanúhegyeket is megmászva. Egy rövid spoilerezés: a Kéken sosincs egyedül az ember.
→ TovábbDolomitok – a túrázók paradicsoma
Most már ősz van, de még élénken él bennem a sikeres nyári magashegyi túra élménye, a világ legszebb magashegységének szépsége, a Dolomitok túráinak varázsa. A leglátványosabb túránkat osztom most meg veletek.
→ Tovább