Potyautassal a kéken

Gyerekekkel a kéken

Szerző:
2022. augusztus 3.

70 km 70 óra alatt az Országos Kéktúra útvonalán

Nábrádi Judit, a Potyautassal a Kéken blogunk szerzője, ezúttal gondolt egy nagyot és két családdal, összesen öt gyerekkel teljesítette az idei évre kiírt OKT70-et.

Előkészületek

Amikor először hallottam az OKT70-ről, máris tudtam, hogy szeretném megcsinálni. Úgy képzeltem el, hogy a gyerekeket nem „hajtjuk végig” egy ekkora távon, a nagyobb részét majd lefutom, a kisebbik felét 1-2 nap alatt abszolváljuk a kis családdal, így csak nekem lett volna kitűzőm. De egyrészt egy baráti család öt kisgyerekkel már megcsinálta előttünk, másrészt mikor Gábornak említettem a tervem, egyből rávágta, hogy neki is lenne kedve hozzá, menjünk együtt.

Tovább gondolva a részleteket arra jutottunk, Hannának lenne talán a legkevesebb élménye abból, hogy 3 egész napot a hátamon tölt, amikor nem jut idő a totyogásra, hosszú piknikekre, mert hosszúak a távok, így négyesben a két fiúval, Hanna nélkül tervezgettünk tovább. Szüleimmel megbeszéltük, hogy addig a mama-papa hotel kényelmét élvezi a legkisebb, és jobb is lesz neki játszótéren, kerti medencében, mint velünk a hőségben/esőben/meglátjuk miben.

A baráti család, Ágiék is érdeklődtek a mi OKT70 terveink iránt, ami nekünk is kapóra jött, mert nagyon szeretünk együtt túrázni, legtöbbször húzzák is egymást a gyerekek – amikor épp nem lelassítják a haladást az önfeledt beszélgetések, játékok.

Mire idáig jutottunk, már ott tartottunk, hogy egyeztettünk, mi lenne a legjobb időpont, a legjobb szakasz a közös OKT70-re. Végül a Káld-Zalaszántó távra esett a választásunk. Jó előre lefoglaltam a szállást a Szajki-tavaknál, illetve Sümegen, ez volt a legizgalmasabb rész, mert szállás nélkül el sem tudtunk volna indulni.

Szerencsére ezen a 70 km-en pont jól jött ki a szállás is, és a tömegközlekedés is. Az autónkat Zalaszántón hagytuk a templom előtt, itt felszálltunk a buszra és sümegi átszállással másfél óra alatt eljutottunk Káldra, ahonnan 3 nap alatt visszatúráztunk a kocsihoz.


Első nap: Káld – Szajki erdészház (16,7 km)

A Zalaszántóról Sümegig tartó buszozás felért egy szaunázással, hőség volt, légkondi nem, és ablakot sem lehetett nyitni. Sümegen fagyiztunk és jegeskávéztunk, míg vártuk a buszt. Innen légkondis, kényelmes busszal utaztunk tovább. Káldon a kocsmában találkoztunk Ágiékkal, mert nekik nem kellett a tömegközlekedéssel bajlódniuk. Ittunk egy-egy üdítőt, bekerültek az OKT70 füzetekbe az első pecsétek, és elindultunk a hosszú útra.

Rengeteg kétség volt bennem, hogy sikerülni fog-e, és nem mertem volna rá megesküdni.

Az eleje pont olyan egyhangú volt, mint ahogy emlékeztem rá előző kéktúra teljesítésemből. Domborzat semmi, ami ugyan megkönnyítette a haladást, de hiányoztak a szép panorámák is. És iszonyú meleg volt. A szombati hidegfront nyomta maga előtt a meleget, vagy csak egyszerűen izzott a levegő a több hete tartó kánikulától, nem tudom, de nagyon vártam az első túranap utáni csobbanást a Szajki-tavaknál.

Maga a túra jól telt. Különböző egyenesek váltották egymást, hol erdős részen haladtunk, hol csak a leadatott szántóföldek, bálák között. A gyerekeknek megpróbáltuk feldobni a monotóniát egy kis változatossággal, így betettem egy nem túl hosszú, nem nehéz könyvet a táskámba, és még Hosszúpereszteg előtt elő is szedtem. Szerencsére viszonylag nagy betűkkel íródott, így könnyű volt út közben olvasni, a gyerekek pedig tátott szájjal hallgatták A szoboszlói dínó történetét.

Aztán elértük Hosszúpereszteget. A pecsét melletti bolt szerencsénkre nyitva volt, így mindenki kapott jégrékmet, hideg üdítőt. Aztán amikor a gyerekek már a templom kerítésén mászókáztak és nem bírtak magukkal, felkerekedtünk, és mentünk tovább. Tudtuk, hogy a Szajki-tavak már nincsenek messze, és hogy mindenki várja az esti csobbanást.

A könyv sajnos túl rövid volt, így nem sokkal Hosszúpereszteg után el is fogyott. Innen beszélgetéssel, futkározással telt az út hátralevő része, és egészen gyorsan elszaladt az idő, mire odaértünk a szálláshelyre. A beígért strandolás és vacsora után kidőltünk a gyerekekkel, mert tudtuk, hogy másnap életünk eddigi leghosszabb túraszakasza vár ránk.

Második nap: Szajki-erdészház – Sümeg (31,8 km)

9-re állítottuk be az ébresztőt, mert 10-ig kellett elhagyni a szállást, de szerettük volna, hogy a gyerekek a lehető legjobban kialudják magukat a leghosszabb nap előtt. Este izgultunk még az időjárás miatt is, mert szombat hajnalra/délelőttre jósolták a hidegfront átvonulását, és az eső ugyan nem zavar minket, de villámok közepette igazán nem szerettünk volna 30+ km-t túrázni.

Végül nagyon nagy szerencsénk lett: komolyabb vihar nélkül, csendes esővel vonult át ezen a vidéken a lehűlést hozó front, reggel még szakadt az eső, de 10 órához közeledve igencsak veszített intenzitásából – amit a természet miatt sajnáltunk is, de magunk miatt örültünk is neki.

A túrát még esőkabátban kezdtük. 500 m-re laktunk a pecséttől, így már reggel kicsit sikerült hozzátenni az aznapra tervezett 31,8 km-es távhoz. Bekerültek az első pecsétek, és mentünk is tovább, Sümeg irányába.

Ötvös 15,1 km-re volt, azt mondtuk a gyerekeknek, hogy az első hosszabb pihenőt ott fogjuk megejteni, amúgy is vizes volt minden. Kb. 10 km megtétele után egy erdei pihenőhely csábított minket a megállásra, így ott le is táboroztunk, és mivel épp ebédidő volt, előkerültek a kiflik, kenceficék és zöldségek, amit szendvics helyett vittünk magunkkal.

Ötvösnél semmi sem volt, csak egy pecsételőhely az erdőben. Szerencsére az időjárás egyre szebb lett: a reggeli szürkeség helyett bárányfelhős lett az ég, a hőmérséklet nem érte el a 30 fokot, ennél szebb túrázó időt nem is kívánhattunk volna! A gyerekek még a pihenő alatt lecserélték a vizes bakancsokat száraz futócipőre, ami nem is ázott be, mert annyira felszáradt délutánra a reggeli eső.

Elhaladtunk egy gyérebb forgalmú út mellett, egy hosszú-hosszú kukoricatábla mellett. Itt-ott olyan érdekességek törték meg a monotóniát, mint egy levágott és otthagyott őzike láb, vagy egy valamilyen állat otthagyott belső szervei. A gyerekek találtak elhullott hím és nőstény szarvasbogarakat is, és egy-egy elhullott pillangót is hazavittek a gyűjteménybe.

A nap csúcspontja az út mellett talált összetört „Pajzán nóták” kazetta volt, melynek szalagja az úton hevert.

Mivel fújt a szél, a gyerekek jó sokáig eljátszottak vele út közben, mintha sárkányt eregettek volna. Kisvásárhely után már esti mese idő volt. Itt már nem volt kedvünk olvasni, így előkerült egy-egy hangoskönyv a telefonunkról, amit a lemenő nap gyönyörű fényei közt bandukolva hallgatott az ovis-kisiskolás társaság. Az útvonal jelentősen módosult idén, így már hosszú-hosszú aszfaltút helyett egy erdős-mezős, szebb és biztonságosabb útvonalon halad a kéktúra. Nekünk nagyon tetszett, a gyerekeknek pedig az volt a legizgalmasabb, amikor fahidakon kellett átkelni egy-egy árok, vagy nádas felett.

Ahogy szürkület lett, egyre több vadat láttunk: nyulakat, őzeket, szarvasokat. Aztán egyszer csak a sümegi vár is felbukkant. Ekkor léptük át a 30 km-t. Gábor a gyerekeknek futóversenyt rendezett, és ennyi megtett táv után is önfeledten, versenyszellemtől hajtva futottak a szántóföldek között. Aztán elértük Sümeg határát és mentünk a vasútállomásra pecsételni. A tervek szerint ez volt az aznapi túra vége, de innen még el kellett sétálni a szállásra, ami ugyan a kék mentén volt, de szűk egy km-t még aznap le kellett küzdeni.

Tudtuk, hogy a szálláson – az ágyon kívül – vár a pizza, tortilla, így ez is vonzó volt, hogy tegyük a lábainkat, egyiket a másik után. Amikor lekapcsoltam a panzió előtt az órámat, pont 34 km-t mutatott aznapra. Hihetetlen. Az 5,5 évesem is legyalogolta, és rajta látszott meg legkevésbé négyünk közül. És a végén is tudott még szaladni. Az étvágyuk jó volt, ringatni sem kellett őket. Jót aludtunk Sümegen is!


Harmadik nap: Sümeg – Zalaszántó (21,5 km)

Reggel ismét 9-re állítottuk az ébresztőt, de előtte már Barnus lelkesen érdeklődött, hogy mikor kelünk már fel. Pedig én még szívesen aludtam volna. Utolsó napra már úgy készültünk, hogy a gyerekeknek nem viszünk hátizsákot, mivel tudtuk, hogy domborzat is lesz már az utolsó napi – annyira nem is rövid távban.

Ahogy elhagytuk Sümeget, kicsit már elkezdett hullámozni a táj, ez igazán szép volt. A Sarvaly-erdészháznál pecsételtünk, ahol nagy készülődés volt, egy fotós bújt meg szemközt a bokrokban, mert lánykérés előtt állt az erdő: egy fiatal pár érkezett, akik épp az utolsó kéktúra pecsétjüket nyomták be füzetükbe, ezzel egy új utat megkezdve: jegyesként.

Hallottuk az „igen”-t, láttuk az ujjongást, majd pár perc múlva odamentünk gratulálni nekik.

A Tátika-vár volt a következő cél a pihenésre, de előtte is kerekedett egy ad-hoc megálló. Harmadik nap már bárhol képesek voltunk pihenőt tartani, nem kellett hozzá pad, pokróc, semmi. Azért a gyerekek is elfáradtak, mi is. Lassabbak is voltunk a második napnál.

Fel a várba is hosszabb volt az út, mint emlékeztem rá, de a kilátásért megérte a kitérő is. A várfalon ülve fogyasztottuk ebédünket/uzsonnánkat, néztük, hogy honnan jöttünk, merre megyünk. Már csak 7-8 km volt hátra, mégis valahogy soknak tűnt.

Szerencsére ezután egy mese-rét következett, bálákkal, amiket muszáj volt megmászni. Kicsit bohóckodtunk velük, aztán mentünk. A gyerekeknek mackócsaládot meséltem – csak úgy fejből, hol időutazásról, hol arról, hogy télen milyen egzotikus helyre utaznak, csak hogy ne kelljen téli álmot aludni.

Aztán megláttuk a sztupát. Meg a bazársort mellette. Meg hogy van jégkrém. Nyilván muszáj volt venni, pont ugyanúgy, mint a fém békát is a bazárban.

Így békával, akarom mondani békével távoztunk utolsó megállónk végeztével a sztupától. Innen már nem volt hosszú az út, csak le kellett ereszkedni Zalaszántóra. Nagyon megdicsértük a gyerekeket, hogy milyen ügyesen teljesítették ezt a felnőttnek is hosszú távot, és megnyugodtunk mi is, hogy sikerült.

Az Országos Kéktúrán Kétbodonytól Becskéig, sok gombával

Az Országos Kéktúrán Kétbodonytól Becskéig, sok gombával

2024.10.15.

Miután beköszöntött az ősz, mi is túrabakancsot húztunk, hogy hozzátegyünk pár újabb kilométert a családi kéktúra-teljesítéshez. Egyelőre csak nekem van jelvényem, a fiúknak önjáró módban még nincsen meg az egész OKT, csak a gyerektáv. Lassacskán haladunk, közel sem olyan intenzitással, mint amikor még hordozva róttam velük az erdőt, de előbb-utóbb így is meglesz mind az 1172 km.

→ Tovább
Két Kéktúra a Balaton-felvidéken kilátóban alvással

Két Kéktúra a Balaton-felvidéken kilátóban alvással

2024.10.04.

A gyerekekkel még sosem aludtunk szabad ég alatt. Viszont már évek óta terveztük, hogy fent alszunk a Csóványoson a kilátóban. Eddig nem jött össze. Idén pedig elcseréltük a Börzsöny tetejét a Badacsony tetejére! Mivel a kint alvás még a hidegfront betörése előtt volt, nyitott tetejű kilátót kerestünk, hogy esélyünk legyen az augusztusi csillaghullásból látni valamennyit.

→ Tovább
Székelyföldi kalandjaink folytatódnak

Székelyföldi kalandjaink folytatódnak

2024.09.23.

Egy felejthetetlen hetet töltöttünk Kirulyfürdő mellett egy kulcsosházban két másik családdal, összesen 11 gyerekkel. Természetesen a hét második felében sem maradtak ki a túrák!

→ Tovább