MOLFresh Corner

MOL természetjáró blog

Szöveg és fotó:
2025. január 21.

A Budai-hegység ismeretlen vadonja: Szarvas-árok

A címben használt jelző talán túlzó, de valószínű, hogy a budai hegyekben kirándulók többsége még nem hallott erről a lenyűgöző völgyszorosról, amit panorámás sziklaormok szegélyeznek, és egy roppant látványos sziklaereszt is tartogat felfedezőinek.

Kétségtelen, hogy a részben urbanizált Budai-hegység népszerűségét elsősorban a főváros közelsége adja, de nem szabad megfeledkeznünk arról a tényről, hogy ez a változatos, egyben festői tájakat felvonultató hegység számtalan egyedi értékkel bír. Sűrű turistaúthálózatának köszönhetően legtöbb látnivalóját jól ismerik a turisták, kiránduló családok, de vannak eldugott helyszínei is, melyek a város közelsége ellenére is csendesek, és némelyik az Északi-középhegység magasabban fekvő vadregényes környezetét is megidézi.

Ilyen például a Budakeszi és Telki között húzódó Szarvas-árok, amely csak azért nem tett szert idáig nagyobb hírnévre, mert jelzett turistaút nem vezet benne. Ez azonban ne tartson vissza senkit: könnyű tájékozódni, és jól járható terepről van szó.

Könnyen megközelíthető

A két települést összekötő országút mentén található Budakeszi Erdészetnél buszmegálló és parkoló teszi kényelmessé a Szarvas-árokba vezető túránk megtervezését. Az úttesttől pár lépésnyire az erdőben a zöld Mária út, majd a sárga kerékpárút jelzései segítenek irányba állni, hogy aztán egyenesen bevegyük magunkat a Szarvas-árokba. A térképek nem csupán a helyszínt, annak számos látnivalóját is külön jelölik, ami nagyban megkönnyíti még a tájékozódásban kevésbé jártasok dolgát is. Mindenesetre érdemes GPS-el útra kelnünk, így magabiztosan fedezhetjük fel a völgyet és a fölé magasodó sziklaszirtek panorámáját.

Alig keltünk útra, a sárga kerékpárútvonalról leágazó jelzetlen ösvény egyenes nyiladéka néhány métert követően a Szarvas-árok bejáratához vezet. Az ösvény kettéválik, s mi eldönthetjük, hogy előbb a völgy partfalát képző dolomitszirtek csipkés tetejét, illetve panorámáját vagy a Szarvas-árki-sziklaeresz látványos képződményét csodáljuk meg.

Honnan ered a név?

Azt gondolnánk, hogy a Szarvas-árok elnevezés a hely vadbőségére utal, de a magyar nyelv történeti-etimológiai szótára szarv címszava más eredetről regél. Eszerint a helynév a „vízmeder, árok elágazó része” jelentésre vezethető vissza. Kétségtelen, hogy a Szarvas-árok északi végződése látványosan elágazik, így a magyarázat reális lehet.

Szurdokvölgy és panoráma

Elsőre a legszembetűnőbb a Szarvas-árok fafajgazdagsága. Főként tölgy, gyertyán, kőris, nyír, feljebb bükk és fekete fenyő elegyese tarkítja a hírtelen összeszűkülő völgyszorost, melyben alig pár lépést követően jobb kéz felé feltűnnek az árok panorámát tartogató sziklái. Természetesen egy téli, párás napon tett túra során kevés esélyünk lesz a távlatokra, de a sziklás terep vadont idéző hangulata ilyen időben is megéri a magaslatra való felkapaszkodást.

A völgy érdekessége, hogy a kilátást engedő sziklák szemközti völgyfalban az 1950-es években, uránkutatás közben radioaktív anomáliára akadtak. A fúrások megállapították, hogy az ezt okozó ritkaföldfémek eredete egy apró, mélyben rekedt, eocén kori magmabenyomulás (telér).

A Szarvas-árkot szegélyező nyers dolomitfelszín előrenyúló, szabdalt párkányai kitett páholyokként kínálnak panorámát. Lent az árok erdővel bélelt, egyenes csapású völgye mélyül, melyet rég eltűnt vízfolyás vájhatott egy szerkezeti mélyedésben utat találva. Balra és előre a szomszédos erdős hegyek takarják a közeli medencevidékek nagyját, a tájban felbukkan néhány távoli település, illetve a párából kitűnhet a Velencei-hegység púpja és a Vértes pereme is.

A közel két kilométer hosszú, alapvetően tektonikai folyamatok által létrejött, majd az idők során a lefolyó csapadékvíz által mélyített árok bejárása látványos túraélményt ígér, mely egyes részein igazi kőgörgeteges szurdokerdő hangulatot tartogat. A jól kivehető ösvény csak kezdetben vezet az árok alján, és lényegében a meredélyes völgyfal jobb oldalán, kényelmesen emelkedik egyre feljebb, mígnem a Fekete-hegytől északra turistautakba fut bele. A zöld kereszt jelzésen nem csupán visszatérhetünk kiindulópontunkhoz, de a Fekete-hegy ligetes, fenyőkkel színesített, rétekkel tagolt platóját is bejárjuk, ahol újabb panorámaélmények várnak ránk.

A kényelmes menettel meghódítható Fekete-hegy látványos sziklagyepeinek fehérrel csipkézett köveit és egyedi élővilágát tárják elénk. Leágazó jelzetlen ösvények vezetnek ki a 463 méteres magaslat kilátást nyújtó dolomitszirtjeihez, ami alatt a mélyen bevágódott Szarvas-árok húzódik.

Egy lenyűgöző sziklaeresz

A Szarvas-árok legcsodálatosabb képződménye kétségtelenül a térképeken is jelzett Szarvas-árki-sziklaeresz, amit a völgy alsó részében, nem messze a korábban említett „szarvasi” sziklák (Szarvas-árki kilátásként vagy Szikla-falként is jelölik) közelében találunk. A triász dolomit és aprószemcsés oligocén homokkő réteghatárán létrejött 18 méter széles és 4 méter magas sziklaeresz szembeötlő formájával már távolról vonzza a tekintetet. Méretei miatt egy vízszintes, egyszerű térformájú barlangról beszélhetünk, melyben kifagyásos boltozatok figyelhetők meg.

Csapadékosabb időszakban víz is alábukik a Szarvas-árok borostyánnal és páfrányokkal benőtt mohos sziklapárkányán, de az év nagy részében száraz állapotban csodálható a Budai-hegység feltehetően legnagyobb ilyen jellegű képződménye. A pazar látványt nyújtó sziklatömb esőbeállónak sem utolsó. Csendes és vadregényes közege már-már táborozásra csábító menedékhangulatot sejtet – ennek természetcsúfító nyomait meg is találjuk a helyszínen –, de természetvédelmi okokból senkinek nem ajánljuk, hogy itt piknikezzen vagy tüzet rakjon.

A Szarvas-árkot – beleértve a sziklaereszt, és a kilátást engedő szirteket – a turistajelzések hiánya ellenére bárki szabadon felkeresheti, nincs tiltva a túrázás, azonban az ösvényről ne térjünk le: óvjuk a természetet!

TÖLTŐDJ FEL!

Kelj útra, és túrázás előtt vagy után töltődj fel országszerte a MOL Fresh Corner pontjain! Kóstold meg új Baconös XXL hot-dogot. Ha eddig nem voltál bacon-imádó, most az lehetsz!

További részletekért kattints ide!