Ti írtátok

Osszátok meg ti is az élményeiteket a Turista Magazin olvasóival!

Szöveg és fotó:
2023. július 10.

A Cserehát gyöngyszeme: a rakacaszendi műemlék református templom

A csereháti kilátástalanság tengerében is találni olyan aprócska igazgyöngyöket, melyek megdobogtatják az ember szívét. Számomra ilyen a kis rakacaszendi református templom, amely akár a vidék jelképe is lehetne. Ódon, évszázados kövei a táj történelmét, a hófehérre meszelt falairól hulló vakolat a lassú pusztulást, a fazsindellyel fedett kis huszártornyán megcsillanó napfény pedig a reménységet jelképezi.

A Zempléni-hegységtől az Aggteleki-karsztig elnyúló dimbes-dombos csereháti tájat közel hatvan kilométer hosszan szeli át az Országos Kéktúra útvonala. Ez a mostoha sorsú vidék nem tartozik a kedvelt turistacélpontok közé, útjait kevesen járják, látnivalóit alig ismerik, sokszor még az erre tévedő kéktúrázók sem veszik a fáradságot, hogy közelebbről megnézzék az itt lapuló, akár országos jelentőségű műemlékeket. A rejtőző csereháti kincsek sorában előkelő helyet foglal el a „Másfélmillió lépés Magyarországon” című kultikus sorozat bevezető kockáin is feltűnő rakacaszendi műemlék református templom.

A túrázók mentségére legyen mondva, hogy ha nem tudjuk, mit keresünk, talán észrevétlenül el is sétálunk mellette, úgy lapul meg a diófák és csipkebokrok ölelésében ez az aprócska, Árpád-kori eredettel bíró műemlék. Rakacaszend Irota felől eső utolsó utcájában, a Kopasz-hegyen járunk, körülöttünk lakatlanul pusztuló házak jelzik a település lassú, megállíthatatlannak tűnő hanyatlását. A templomkert vaskapuja egy erőteljes mozdulattal nyitható, az egyébként zárva lévő műemlék imponáló méretű kulcsát viszont előzetes egyeztetést követően a Fő utca 13. szám alatt, vagy a Rózsadomb utcában tudjuk átvenni Lukácsné Kati nénitől. Csak egy telefon, és plusz egy fél óra a túrába, érdemes rászánni ennyit, mert a templom belsejében olyan értékekre bukkanhatunk, melyek szinte egyedülállóak az országban.

A kulcs

Lukácsné Kati néni, Rózsadomb utca 8, vagy Fő út 13, önkormányzat, polgármesteri hivatal, 06 20 945 2798


Egy villámcsapásnak köszönhetően tárultak fel a templom titkai

A templomkertbe lépve jobbról egy lakatlan ház, balról egy üresen tátongó pince fogad. Bár az aljnövényzet kaszálva van, a templom ajtajához vezető, téglából épült lépcsősor csak itt-ott kandikál ki a fűből. Az épületet megkerülve, déli irányból tudjuk a legszebb, akár háttérképnek is alkalmas fotókat készíteni, erről az oldalról azonban sajnos az is nyilvánvalóvá válik, hogy a falakra lassan ráférne már némi állagmegóvás, minimum egy kiadós meszelés formájában.

Nem is gondolnánk, milyen érdekes ez a kis műemlék építészeti szempontból, akár még laikusok számára is. A 19. század elejéig egyike volt ez hazánk rendkívül ritka ikertemplomainak. Mindez azt jelenti, hogy a 12. században emelt kis téglatemplom mellé, annak déli oldalfalát is felhasználva száz évvel később egy valamivel nagyobb, kőből falazott templomot építettek. Így a két épület egy közös fallal csatlakozott egymáshoz. A hatalmas kulcsot a zárba illesztve, majd a templomba lépve a fejünk felett három kis ablakot láthatunk – kívülről nem láthatóak, csak belülről! – ezek voltak az eredeti Árpád-kori kis kápolna déli falának külső ablakai. Nem mindennapi látvány, annyi bizonyos. Az ehhez tartozó, elsőként megépült, 12. századi téglatemplomot az 1820-as átépítés során bontották el, ekkor szűnt meg az épület ikertemplom jellege. Az elbontott kis kápolna feltárt és nagyjából térdmagasságig visszaépített alapfalait az aprócska bejárati ajtón kívül láthatjuk.

Igazából már a hatvanas évek elején feltűnt a műemlékes szakembereknek, hogy valami „nincs rendben” ezzel az akkoriban még kissé jellegtelennek tűnő, falusi református templommal, az igazi áttörést azonban egy fatális villámcsapás hozta el, amely 1965. május 8-án érte az épületet.

Az öreg falakon repedések keletkeztek, a falból hosszan kiszakadó villanyvezeték több helyen magával rántotta a vakolatot, így láthatóvá váltak a templom rejtett titkai, a jó hatszáz esztendős, középkori falfestmények egyes részletei.

A villámcsapás következtében meginduló helyreállítási munkák során tárultak fel a fent említett építészeti érdekességek is. A szakemberek nagy gondot fektettek a kora középkori részletek kibontására és megóvására, az épületet pedig ennek megfelelően korhű állapotban építették újra, huszártornyos, fazsindelyes tetőszerkezettel. A belső terekben a meszelés és a leomló vakolat alól előbukkanó 14–15. századi falfestmények maradványait szépen restaurálták, így ezeken néhány apostol gótikus keretbe foglalt ábrázolása, és egy fiatal püspök alakja is jól kivehetővé vált.

És ez még nem minden! A meghitt hangulatú templombelső leglátványosabb eleme, a festett fa mennyezet is igazi kuriózum a maga nemében. Építési ideje jól kivehető az egyik lécen, az 1657-es évszám azt jelenti, hogy ez a második legöregebb ilyen jellegű alkotás az országban, kora mindössze hét évvel marad el az Ózd mellett található Szentsimon templomának 1650-ben készült mennyezetétől. A fából készült mennyezet mai formája 1821-ben került kialakításra, ekkor, a templom bővítése miatt egy kisebb részletet még hozzáépítettek. Ha figyelmesek vagyunk, ez az évszám is szépen kivehető a motívumok közt. A mennyezet állagmegóvási munkáit a helyreállítás során szintén elvégezték.

Összességében elmondhatjuk, hogy a Pálóczi-Horváth András régész, H. Vladár Ágnes építész, továbbá a freskókat feltáró Rády Ferenc és az azokat restauráló Pintér Attila, továbbá Détshy Mihály közreműködésével a 70-es években elvégzett hozzáértő, példaértékű műemlékvédő beavatkozásnak köszönhetően az ország egyik legszebb, harmonikus összképet mutató falusi temploma menekült meg a pusztulástól.

Azt, hogy egy műemlék miért lesz a kedvencünk, nagyon nehéz megmagyarázni. Talán azért, mert magával ragad a hangulata, talán mert lassan pusztuló falujára letekintve annak hitét, jövőbe vetett utolsó reménységét jelképezi, vagy talán csak azért, mert egyszerűségében is megkapóan szép, nem tudni. Mindenesetre az erre járó turistáknak, különösen a kéktúrázóknak szívből ajánlom ennek a számomra valamiért oly kedves, aprócska kis templomnak a megtekintését, ami nem csupán a Cserehát, hanem – talán túlzás nélkül mondhatjuk – az egész ország egyik legszebb, legérdekesebb, rejtőző falusi műemléke.

Teljesítménytúrázás kutyával

Teljesítménytúrázás kutyával

2024.12.04.

Négylábú túratársammal idén ősszel a 30 kilométeres Börzsöny vándortúrát, és a könnyed Téli tókerülő 15-ös távját abszolváltuk. Mostanra szokásunk lett felkerekedni és együtt teljesítménytúrázni, így kiléphetünk kicsit a komfortzónánkból. Az ilyen helyzetekben válnak szorosabbá leginkább a barátságok, s nincs ez másképp a mi kapcsolatunk esetében sem.

→ Tovább
Örményország keleten innen, nyugaton túl

Örményország keleten innen, nyugaton túl

2024.10.28.

„És aludni mikor fogtok?” – kérdezte Hovhannes a taxiban, aki maga sem emlékszik, hogy ő mikor aludt utoljára. Hajnali érkezésünk miatt a kérdés jogos, de aludni majd csak este fogunk, messzire kell még eljutnunk aznap. Jerevánt elhagyva kopár dombok szegélyezik az utat, markánsan más a táj, mint nálunk. Furcsán kacskaringóznak a feliratok, próbáljuk kisilabizálni az elsuhanó örmény betűket, mindhiába. Majd felbukkan a Szeván-tó kéken csillogó vize, már ránézni is frissítő.

→ Tovább