A csúcshódító bakancs - Scarpa Ribelle Lite HD teszt
Nem véletlenül lett a túravezetők, és hegyi mentők egyik kedvence, ugyanis ezzel a bakanccsal akár két lábbelit is ki lehet váltani: egy könnyű túracipőt és egy nehéz magashegyi bakancsot.
Korábban már írtam egy tesztet a Scarpa egyik ikonikus terepfutó cipőjéről a Ribelle Run–ról, a mostani leírás ismét egy Ribell modellről fog szólni, mégpedig az egyik legnépszerűbb alpesi bakancsukról a Ribelle Lite HD – ről. Ez a modell piacra kerülése után pár évvel egy igazi sikermodell lett, amiben nagy része volt az alpesi mászóknak, túravezetőknek, hegyi mentőknek, hiszen ez lett az egyik legnépszerűbb, legmegbízhatóbb darab a kínálatban, úgymond a Guidok bakancsa Chamonixban.
De nézzük meg hogy miért is lett ez a modell az én kedvenc darabom, ha alpesi felhasználásról, nehezebb via ferrátákról, illetve hegymászósáról beszélünk.
Az olasz Scarpáról cipőgyártóról már a korábbi cikkekben írtam, több mint 100 éves múlttal rendelkező cég, amely kifejezetten az outdoor világában van jelen bakancsokkal, mászó-, túrac-, és terepfutó cipőkkel. Modelljeiről egységes elmondható hogy tudatosan, a funkciónak megfelelően vannak tervezve, minőségükben és dizájnjukban pedig a top kategóriában vannak.
Ez a modell nem túl régi a Scarpa kínálatában, viszont ahogy megjelent a piacon hamar meghódította a hegyi sportok szerelmesit, amihez élénk színvilága és dizájnja is hozzájárult. Emellett számos olyan funkció van benne, ami szinten hozzájárult a bakancs rendkívüli népszerűségéhez.
A bakancs felépítésénél használt technológiák:
- A HDry egy ultra vékony membrán, ami a cipő vízálló – lélegző képességét biztosítja.
- A Vibram Mont talp a Scarpa és Vibram közös fejlesztése, a funkcionalitás és tapadás érdekében lett kifejlesztve.
- Ez a technológia a testünk ideális hőmérsékletének megtartásában játszik fontos szerepet.
- A Scarpa saját fejlesztésű technológiája ötvözi a cipő innovatív felsőrészének, és talpának a kialakítását ez által is maximális komfortot és stabilitást érve el.
- A cipő nyelve egy darab rugalmas anyagból lett kifejlesztve a fokozott kényelem érdekében.
Kialakítás, forma
Általában minimum fél számmal nagyobb bakancsot, cipőt szoktam venni, ha outdoor termékekről beszélünk. Viszont itt most más a helyzet. Hosszan próbáltam a méreteket 42, 42.5, 43, és úgy éreztem (vastagabb zoknival) hogy a 42 lesz a megfelelő méret. A cipő belső talphossza 27.5 cm tehát inkább 42.5 felesnek felel meg, ami általában kelleni szokott, szóval maradt a 42 méret, amit nem bántam meg.
Első ránézésre kicsinek és keskenynek tűnik a cipő, viszont belebújva az én lábamnak tökéletes.
Több ismerősöm szélesebb lábfejjel is kényelmesnek találta, ami első ránézésre ellentmondó. Tehát a kialakítását közepes méretűnek mondanám, de megfelelő talpbetéttel lehet rajta dolgozni kicsit, hogy szélesebb, vagy szűkebb legyen.
A középréteg különböző sűrűségű Poliuretán habból készül, kellően merev, de komfortos. Talpa Vibram Mont talp, ami a Scarpa és a Vibram közös fejlesztése, kifejezetten ehhez a modellhez lett kifejlesztve. Nagyon jól tapad, climbing zone orr része kiváló a kisebb peremek meglépésre, nem csúszik, jól tart. Sáros, havas körülmények között is kellő tapadást biztosít. C kategóriás talpára félautomata – illetve kötözős hágóvas szerelhető, én eddig csak félautomata vassal használtam, azzal tökéletesen működik.
A felső része szintetikus anyag és gumi keveréke, körben és az orron végig megerősített gumiperem van, ami megvédi a bakancsot a külső sérülésektől, és egyben könnyű tisztítást és ápolást tesz lehetővé.
A szára nem túl magas, viszont jól tartja a bokát és van egy kis flexibilitása, ami sok esetben jól jön.
Nyelve kényelmes, rugalmas, nem mozdul el, nem nyom. Fűző rendszere, gyors és hatékony, nem oldódik ki és végig tart. Súlya 655 gramm (fél pár 42. méret), amivel rendkívül könnyű a kategóriájában, több órás használat után sem érződik nehéznek,kényelmetlennek.
Felhasználás tapasztalatok
Az első túrám ebben a cipőben Szlovéniába (Skuta – Grintovec) vezetett, ahol is egy gyors téli egynapos mászás – túra volt betervezve. A felszerelésem minimális volt, mivel tudtam, hogy még aznap visszaérek a kiindulási pontra. A túra eleje száraz köves, de meredek terepen indult, aztán fokozatosan átvette a hó és a jég a környezetet.
A hágóvasat előre beállítva könnyű volt felcsatolni és stabilan lehetett haladni tovább. A cipő eddig kényelmes és komfortos volt. A fal alá beérve ahol indult egy 60 – 70 fokos kuloár, könnyen és gyorsan, probléma nélkül lehetett haladni. A közepesen vastag gyapjú zoknival a lábam sem fázott, pedig erős szél volt. Az egész túra alatt kényelmes volt, egyetlen negatívum hogy kissé bele izzadt a lábam, de egy 12-14 órás túrán ez előfordul, amit már rég meg is szoktam.
A következő nagyobb túra már Nepálba vitt, és ott is sikerült magashegyi körülmények között kipróbálni (gleccserek, sziklák), ami csak megerősített abban, hogy milyen jó is ez a bakancs. Egy klasszikus EBC túrához, vagy akár egy könnyebb 5000 - 6000 m csúcs megmászásához is jó lehet, igaz ott már jól jönne egy kis extra szigetelés és kicsit magasabb szár, de tapasztaltabb mászók, túrázok számára teljesíthető lehet.
Több napos erdős – sziklás terepen is sikerült már tesztelni, ahol az időjárási körülmények nem voltak túl barátiak: eső, sár, szél.
Ennek ellenére még sosem ázott be, mindvégig kényelmes maradt. Van az a sáros esős körülmény ahol már ez a bakancs is elcsúszik, de alapvetően azt kell, hogy mondjam, hogy rendkívül jól tapad a talpa, stabil és kellően merev.
Sziklás, technikás alpesi terepen szeretem igazán használni, súlya és kialakítása miatt. Hosszú, több napos használat során sem érzem nehéznek, megterhelőnek. Ezzel a bakanccsal akár két cipőt is ki lehet váltani. Aki nem szeretne egy könnyű túracipőt és egy nehéz magashegyi bakancsot magával vinni egy 4000 m túrára az válassza a Ribelle Lite - ot. Könnyű, kényelmes ez által az „approach” (beszállás) is kényelmes lesz, és jól fog teljesíteni havas sziklás terepen is. Emellett hosszabb, több napos hátizsákos túrákra, Via Ferratakra, is kiváló választás lehet.
Amióta nálam van, jó pár magashegyi túrát, via ferrátát megjártam már benne, de eddig jól bírja a strapát, egy hágóvas okozta külső sérülésen kívül nem találok rajta nagyobb kopást, még annak ellenére sem, hogy anyaga szintetikus, ami kevésbé strapabíró, mint a bőr felsőrésszel ellátott testvére.
Ami tetszik benne:
- könnyű
- kényelmes
- precíz
- vízálló
Ami nem tetszik benne:
- ha beleizzadok nehezen szárad
- sérülékenyebb, mint a bőr
Ajánlás
A Scarpa Ribelle Lite egy igazi alpesi bakancs, sziklás – havas terepen érzi igazán jól magát, ahol meg tudja mutatni technikai tudását. Azok, akik egy könnyű, precíz, kényelmes bakancsot keresnek az Alpok meghódítására, időnkét több napos, nagy hátizsákos túrákra nehéz terepen, vagy a Himalája ösvényeit, alacsonyabb csúcsait szeretnék meghódítani, azoknak ez a bakancs lesz a legjobb választás.
Mint ahogy mindig el szoktam mondani, vásárlás előtt mindenképpen próbáljuk fel, hogy a mi lábformánknak jó lesz e, ez a kialakítás, forma. A Dockyard üzletében elérhető és felpróbálható ez a modell.
Jó túrázást!
Precup Csaba
Karácsonyi ötletbörze téli túrákra
Az Outdoor szaki blog szerzője ezúttal szuper ajándékötletekkel készült, amelyekkel szeretteinket, és persze magunkat is meglephetjük.
→ TovábbA téli túrázás alapkellékei
Négy pontban fejtjük ki részletesebben, hogy mire figyeljünk, készüljünk a téli túrázásaink során.
→ TovábbVárosból a terepre – Lowa Axos Gtx Lo teszt
Ma már egyre több outdoor cipőgyártó törekszik arra, hogy minél univerzálisabb, széles körben felhasználható cipőket készítsen. De miért, és kinek jó ez?
→ Tovább