A sarki róka története – a Fjällräven-sztori
Az egész márka annak köszönheti a létrejöttét, hogy az alapítója kényelmetlennek talált egy hátizsákot, és inkább készített egyet. Aztán még egyet, és innentől kezdve már történelem.
Skandinávia egyik legnagyobb, és legismertebb outdoor ruházati márkája a Fjällräven (jentése sarki róka), ami 1960-tól napjainkig töretlen sikerrel varázsolja el a klasszikus outdoor ruházatot kedvelők szívét. A márka története egészen az 1950 –es évekig vezethető vissza, amikor is Åke Nordin, egy túra alkalmával viselt hátizsákot kényelmetlennek találta, ezért a túráról hazatérve elkezdett dolgozni egy saját maga által tervezett, praktikusabb és kényelmesebb hátizsákon.
Åke Nordin, a márka alapítója
Ezt a „prototípust” saját házuk pincéjében az édesanyja varrógépével, erős szövetből, bőrből, famerevítéssel készített el, ami már egy stabilabb, erősebb és jobban felhasználható hátizsák lett.
A katonaságban eltöltött évek alatt rájött, hogy egyre nagyobb szükség van a strapabíróbb, stabilabb hátizsákokra, és sátrakra így 1960– ban - kihasználva ezt a piaci rést - megalapította a Fjällräven márkát, aminek első piaci modelljei alumínium vázas hátizsákok voltak.
Ahogy teltek az évek, úgy kezdett bővülni a márka választéka is, 1968–ban születtet meg a mai napig is gyártásban lévő ikonikus modell, a Greenland G1000 kabát. A G1000 anyag lett aztán a Fjällräven ruházatok, hátizsákok, sátrak egyik fő alapanyaga, ami 65%- ban poliészter, 35% -ban pedig pamut keveréke. Ez az anyag többféle változatban van jelen a kínálatban, úgy, mint lite, silent, original és heavy duty - használattól és modelltől függően. Ehhez az anyaghoz lett kifejlesztve a Greenland Wax, ami minden G1000 anyaggal kompatibilis, ezáltal is növelve a vízlepergetést és a tartósságot.
A márka talán legismertebb modell sorozata a Kånken hátizsák, aminek a jelentése „cipelni” 1977–ben jelent meg, és 1978–tól ugyanabban a formában - mindössze kisebb változtatásokkal - a mai napig az egyik legnépszerűbb terméke. A táskát eredetileg iskolás gyerekeknek fejlesztették ki, akik sok gerinc, és hát problémával küszködtek, a korábbi fél oldalt hordott táskák miatt. Az évek során sok változata jött létre ennek a Kånkenek, ma már létezik teljesen újrahasznosított, és gyapjú anyagú modell is, nem véletlenül óriási siker a fiatalok körében.
Ahogy nőtt az outdoor piac, úgy nőtt a forgalmazott modellek száma is, megjelentek a különböző típusú nadrágok, kabátok, közép és alaprétegek.
Ami viszont változatlan maradt, az a klasszikus anyagfelhasználás (a pamut és a poliészter keveréke), a filozófia és a hosszan tartó, strapabíró ruházat gyártására való törekvés. A márka csak a saját fejlesztésű anyagait használja, úgy mint a G1000, ezért nincs például Gore-Tex illetve más gyártó által kínált membrán a kínálatában, hanem a saját fejlesztésű Eco - Shell membránját használja a vízálló termékeiben. Ezek PFC mentesek és javarészt újrahasznosított anyagból készülnek. A márkának van egy csúcs kategóriás sorozata, a Bergtagen család, ami felveszi a versenyt a más neves gyártók technikai ruházataival, de megőrizve a márkára jellemző stílust és dizájnt.
A cég számára fontos a környezettudatosság, a természet megóvása, értékeinek megőrzése, ezért az anyagok nagy része újrahasznosított, és nyomon követhető, és megbízható forrásból érkeznek (gyapjú, pehely). A Fjällräven ma már nemzetközileg ismert, elismert márka a túrázók, kirándulók körében, amihez nagymértékben közrejátszottak a különböző expedíciók szponzorálása, és együttműködések a természet megóvása érdekében. A legismertebb túrák ezek közül a magyarországi Fjällräven Vándortúra, a Fjällräven Classic és a Fjällräven Polar, amit már évek óta megrendeznek, és nagy népszerűségének örvend, ezzel is előrelendítve az outdoor sportok, illetve természet iránt érdeklődőket.
A klasszikus túraruházat
A márka mára már fogalommá vált a klasszikus túraruházat terén, hiszen évtizedek óta hasonló a modellek felépítése, szabása, dizájnja, ezzel is megőrizve a cég arculatát, filozófiáját. A Fjällräven nem állt be a fast fashion irányvonalba, ahol évente új modellek születnek a divat, és a dizájn érdekében, ezért is maradt népszerű a hagyományos, nem szuper technikai túraruházatot kedvelők körében. A felhasznált anyagok klasszikusak, erősek, strapabíróak, a jól bevált modellek évről évre ugyanazok. Ezek a modellek közkedveltek a nagy hátizsákos, több napos - hetes túrázok körében, illetve a klasszikus középhegységi túrázók is szívesen válogatnak a márka már jól ismert megbízható modelljei közül.
Tesztelt modellek
Abisko Lite túranadrág
Az Abisko Lite túranadrág jó választás lehet azok számára, akik egy kényelmes, multifunkcionális könnyebb nadrágot szeretnének általános felhasználásra. A klasszikus G1000 és a rugalmas poliészter anyag keverékének köszönhetően nagy mozgásszabadságot, rugalmasságot biztosít, de a kritikus, kopásnak kitett helyeken megerősített részek miatt nem kell kompromisszumot kötni a kényelem és a tartósság között, ezért is lett az én egyik kedvenc darabom. Anyaghasználata a már jól ismert pamut és poliészter keveréke, ami az egyik legtartósabb a kategóriában.
A front és a kopásnak kitett részen a G1000 anyagot használják, míg a térdhajlatban és hátul a rugalmasabb poliamid – elasztánon van a hangsúly, ezzel is fokozva a szabad mozgást. A szabása egyenes súlya kb. 450 gramm körül mozog, ami mondhatni könnyűnek számít. Létezik belőle hosszú és normál kivitel is, akinek esetleg hosszú, vagy rövidebb lenne a lába. Négy darab zseb van a nadrágon, ezek mind a front részen találhatóak, ebből kettő cipzáras, megfelelő méretűek, egy nagyobb telefon is elfér bennük. A nadrág mindkét oldalán cipzáras szellőzőnyílás található, ami sokszor jól tud jönni, az alja pedig összehúzható, illetve cipőfűző akasztó is van rajta, hogy biztos a helyén maradjon. Alapvetően minden alapvető funkcióval el van látva, ami egy általános túrara kell.
Volt szerencsém kipróbálni vegyes időjárási körülmények között, és azt kell mondjam, hozta a márkához fűzött reményeket.
Intenzív több napos túrák során, (Kamnik Alpok, Bavaria, Északi Középhegység) mindenütt, mindvégig kényelmes volt. A szlovén túrán, az utunk elején - ahol kicsit sűrűbb volt az aljnövényzet - kifejezetten jól jött a front részen megerősített G1000 anyag a bokrok és faágak ellen. Feljebb ahogy kiértünk a sziklás meredek terepre (néha függőlegesen haladva), a rugalmas részeknek köszönhetően, nagyokat és gyorsan tudtam lépni, anélkül hogy akadályozott volna a mozgásban. Menet közben, az intenzív túra alatt jól jöttek az oldalsó szellőzőnyílások, amiknek a mérete pont megfelelő.
Több napos viselés után is kényelmes maradt, annak ellenére, hogy sokat mentem szintben és távban is. A bajor Alpokban egy több napos esős túrán is jól teljesített, 2 nap folyamatos eső ellenére sem volt kellemetlen viselni. Alapvetően vízlepergető, ami bírta is egy darabig, de utána már engedett az esőnek, ami viszont számomra nem volt zavaró.
A hüttében aztán egész gyorsan meg is száradt, ami a kevert anyagának köszönhető. Alapvetően én inkább a könnyebb technikai nadrágokat részesítem előnyben, de az Abisko Lite-ot nagyon megszerettem. Ötvözi a könnyű technikai nadrágok előnyeit a klasszikus G1000 anyag strapabíróságával, ami sok mai technikai ruházatból hiányzik. Ajánlom mindenkinek, aki egy könnyebb, széles körben felhasználható mindenes nadrágot keres, tavasztól őszig, illetve hidegebb körülmények között pedig egy alá öltözettel is tökéletes választás marad.
Abisko Wool Long Sleeve alapréteg
Az Abisko Wool Long merino és gyapjú poliészter (50% – 50%) keverékű baselayere tökéletes megoldás több napos túrákra, kirándulásokra, tavasztól őszig. A gyapjú és a poliészter anyagkeveréken köszönhetően, több napig is gond nélkül hordható, nem lesz büdös, jól szellőzik. Nagyon gyorsan szárad, anyaga pedig rugalmas, kellemes viseletet biztosít több órán keresztül is. Hosszú ujjú modell révén védi az egész alkart a szél ellen. Anyaga nem túl vastag, tavasztól őszig ajánlom alap vagy középrétegként viselve.
Amióta megjelentek a gyapjú, illetve a gyapjú - szintetikus anyagkeverékek a piacon, azóta többnyire csak azokat hordom, mivel számomra fontos hogy több napig gond nélkül lehessen őket hordani, ezzel is csökkentve a ruhamennyiséget, illetve hogy gyorsan száradjon egy intenzív túra után. Az Abisko Wool egy egyszerű, de remek darab, így kitűnő választás lehet több napos tavaszi – őszi túrák során azoknak, akik egy könnyű, de funkcionális alap – középréteget keresnek.
Abisko Trail fleece
Az Abisko Trail midlayer egy könnyű funkcionális kapucnis középréteg, ami alap része lehet a tavaszi – őszi kirándulásoknak, mászásoknak, illetve télen sítúráknak is. Anyaga rugalmas poliészter, ami részben újrahasznosított anyagból készül. Kétzónás kialakítású, a mellkas és felkar részen melegebb sűrű lapos szövésű szélálló anyagot, míg a hát, hónalj és alkar részen pedig egy jobban szellőző, rugalmasabb polár anyagot használtak, ami teljes mértékben ellátja funkcióját. A pulcsi szabad mozgást enged, de a kritikus helyeken meleg és véd a széltől. Három zseb található rajta 2 első és egy mellkas, mind a három cipzáras, és elég nagy egy telefon, pénztárca, csoki tárolására. Kapucnija szűkebb fazonú, jól körbeöleli a fejet, sapkaként viselkedik. Cipzárja magasan feljön, ami meggátolja, hogy az arcunkba fújjon a szél, az újjak végén pedig ujjbujtató van, ami hasznos dolog. Súlya 390 gramm körül van M méretben.
Szerencsémre sikerült kipróbálni esős, szeles időjárási körülmények között is a felsőt, ami adott egy teljes képet a felhasználhatóságáról.
Az Abisko Wool Longgal és egy héjkabáttal teszteltem a legtöbbet, hűvös szeles időjárási körülmények között, a száraz idő mellett, erre az időjárási körülményekre is tökéletes választásnak bizonyult. Folyamatos eső mellet héjkabátban, nagy hátizsákkal sem izzadtam bele, jól szellőzik, de megfelelően tartja a hőmérsékletet. Este a fűtetlen hüttékben már nem a legmelegebb darab, de nem is az a funkciója. Szitáló, ködös esőben minimálisan vízlepergető, de anyagának köszönhetően nagyon gyorsan szárad. Leginkább aktív nagyobb intenzitású túrákra, mászásokra, sítúrára, ajánlom, mert nagyon könnyű, rugalmas felső része és kapucnija nagyon jól véd a széltől, és egy sisak is kényelmesen viselhető a kapucnin.
Abisko Midsummer jacket
Az Abisko Midsummer dzseki hasonló élményt nyújt, mint az Abisko Lite nadrág, könnyű, funkcionális és strapabíró, kiváló választás lehet a két modell párosítása. A nadrághoz hasonlóan, ez is G1000 és a klasszikus pamut – poliészter anyagból áll össze. A front és kopásnak kitett részeken a vastagabb erősebb G1000 anyagot használják, míg a hát és a karok alatt pedig egy könnyebb rugalmasabb poliészter anyag van. A kabát könnyű és jól pakolható a súlya kb. 360 gramm M méretben. Három zsebe van, 1 mellkas és két front, mindegyik cipzáras. Funkcióját növeli az állítható kapucni, és az alsó behúzó szár, ami jól jön esős, szeles időjárási körülmények között. Én egy második vagy harmadik rétegként használom, időjárási körülményektől függően.
Könnyű, jól pakolható, ezáltal nem foglal sok helyet a táskában, funkcióját tekintve egy vékonyabb softshell kabáthoz tudom hasonlítani.
A Szlovén Alpokban, itthoni középhegységekben kiválóan tette a dolgát. Ha felerősödött a szél túra közben, vagy éppen megálltunk pihenni, mindig előkerült, alatta egy vékony polárral (Abisko Trail Fleece), meleg és szélálló volt. A legjobb dolog viszont a szellőzése, eddig még nem nagyon sikerült magamra izzasztani a dszekit, nagyon jól szellőzik, nem úgy, mint egy klasszikus softshell. Szélállóságát közepesnek mondanám, a márka is inkább melegebb, de szeles időjárási körülmények közé ajánlja. Ez is vízlepergető kezeléssel van ellátva, de lehet waxolni is, úgy jobban bírja az esőt. Tavasztól őszig remek választás, klasszikus túrák, kirándulások során, de a hétköznapi körülmények között is megállja a helyét. Egy könnyű, strapabíró és funkcionális darab azoknak, akik szeretik a klasszikus dizájnt és anyaghasználatot, megspékelve egy kis funkcionalitással.
Összességében minden termék hozta a márkához fűzött reményeket, bizonyított különböző időjárási körülmények között, és csak megerősített, hogy nem nyúlunk mellé ha Fjällräven termékeit választjuk.
A Fjällräven neve mára már minden aktív túrázó számára ismerősen cseng az outdoor ruházatot kedvelők körében. Minőség, megbízhatóság és klasszikus stílus jellemzi a termékeit, amelyek színes, egyedi színvilágukkal, több éve töretlenül kedvelt klasszikus modelljeivel hódítják meg a túrázni vágyók szívét. Kínálatában jelen vannak a hétköznapi viselettől egészen a sarkkörön túl használható modellek, így mindenki megtalálja azt a típust, ami a számára a legmegfelelőbb. De igazán annak ajánlom, aki klasszikus, strapabíró, de mégis kicsit egyedi, időtálló túraruházatot szeretne!
Karácsonyi ötletbörze téli túrákra
Az Outdoor szaki blog szerzője ezúttal szuper ajándékötletekkel készült, amelyekkel szeretteinket, és persze magunkat is meglephetjük.
→ TovábbA téli túrázás alapkellékei
Négy pontban fejtjük ki részletesebben, hogy mire figyeljünk, készüljünk a téli túrázásaink során.
→ TovábbVárosból a terepre – Lowa Axos Gtx Lo teszt
Ma már egyre több outdoor cipőgyártó törekszik arra, hogy minél univerzálisabb, széles körben felhasználható cipőket készítsen. De miért, és kinek jó ez?
→ Tovább