Dockyard

Outdoor szaki blog

felszerelés, tesztek, kütyük, tippek

Szöveg és fotó:
2023. december 1.

A téli túrázás alapkellékei

Négy pontban fejtjük ki részletesebben, hogy mire figyeljünk, készüljünk a téli túrázásaink során.

1. Megfelelő ruházat és felszerelés

Öltözzünk mindig rétegesen, ezzel azt tudjuk elérni, hogy szárazak és melegek maradjunk anélkül, hogy beleizzadjunk a ruhánkba. A réteges öltözködés lényege, hogy gyorsan és kényelmesen tudjuk a ruhadarabokat fel-, illetve levenni, ezzel biztosítva a megfelelő komfortot és hőmérsékletet.

Az alsó (base layer) réteg legyen egy gyorsan száradó meleg gyapjú vagy szintetikus darab, ami elvezeti az izzadságot és melegen tart. A középső (mid layer) egy közepesen vastag, szintén szintetikus anyagú réteg, ami megvéd minket a hideg ellen, de mellette jól is szellőzik. A harmadik külső réteg pedig egy vízálló, lélegző héjkabátesőkabát, ami megvéd a szél és a csapadék okozta kellemetlenségektől.

Ezeken felül érdemes berakni a hátizsákunkba egy közepesen vastag softshell kabátot is, ami száraz időjárási körülmények között helyettesíti a héjkabátot. Inzulációs rétegként pedig egy pehely vagy szintetikus kicsire csomagolható kabátot is vigyünk magunkkal. Az esetek nagy részében elég szokott lenni a 3-4 réteg, ennél többen nem is érdemes gondolkodni, ha a megfelelő típust választjuk.

A bakancsunk mindenképpen legyen vízálló, és ha lehet, akkor legyen benne szigetelés is. Nadrágból is érdemes egy műszálas vízlepergető darabot vinni, amiben van integrált kamásli, és ami alá még elfér egy aláöltözet is. Ha tudjuk, hogy havazni vagy esni fog, akkor érdemes egy héjnadrágot is berakni a hátizsákba.

Érdemes gyapjú, illetve szintetikus ruhadarabokat választani a pamuttal szemben, hiszen a pamut, ha vizes lesz, nagyon nehezen szárad, és sokáig kellemetlenül fogjuk magunkat érezni benne, tehát ezeket a termékeket mindenképpen kerüljük.

Nagyon fontos a kéz, arc, láb védelme, melegen tartása. A kéz- és lábfej, ami a leghamarabb ki tud hűlni, ezért nagyon fontos odafigyelni, hogy legyen nálunk megfelelő kesztyű, vagy akár több darab is (melegebb vízálló darabok is), illetve vastag gyapjú vagy szintetikus téli túrazokni. Arcunk folyamatosan ki van téve az időjárás viszontagságainak, ezért érdemes egy maszkot, csősálat és napkrémet is beszereznünk, főleg, ha magashegyi túrát tervezünk.

Egy könnyű, de meleg sapka is alaprészét képezi a téli ruházatunknak, mivel a fejünkön veszítjük el a legtöbb hőt, ezért mindig kell legyen belőle nálunk egy melegebb típus, érdemes ebből is egy gyapjú vagy szintetikus keverékű modellt választani.

Napszemüveget mindenképpen vigyünk magunkkal, még ha ködös is az idő, jó, ha van nálunk egy darab, kevés helyet foglal, de ha szükség lenne rá, akkor bármikor elő tudjuk venni. Ugyanitt megemlíteném kötelező darabként a fejlámpát is, télen hamar megesik, hogy hirtelen ránk sötétedik, ezért mindig legyen nálunk egy megbízható, feltöltött darab, extra akkumulátorral.

Nagy, mély havas túrákra egy kamásli nagy segítséget tud nyújtani, hiszen megvéd minket attól, hogy a nadrágunk szára és a bakancsunk elázzon, így ezt sem érdemes kispórolni a hátizsákból. Jeges, havas terepen egy túrabot, amelyen van hótányér, elengedhetetlen darab tud lenni. Segít abban, hogy ne csússzunk ki, gyorsabban, stabilabban tudjunk mozogni. Jeges terepen jól jöhet egy hómacska, vagy akár hágóvas is, ha tudjuk, hogy a hó jeges, fagyott, akkor készüljünk ezekkel is.

Egy ülő polifoam is nagy hasznunkra válhat, ha nem a hideg földre, padra, hóba akarunk leülni. Ezek nagyon könnyű darabok, és kis helyen is elférnek. Egy elsősegélycsomag is alap részét képezi egy téli túrának, ami ebben az esetben ki van egészítve egy izolációs fóliával, kéz- és lábmelegítőkkel, és egy minibivakzsákkal.

A felszereléshez lehet még sorolni a térképet, egy powerbankot és GPS-t is. Ha magashegyi túrára készülünk érdemes egy specialistával, oktatóval konzultálni, aki tud segíteni, hogy mik azok a dolgok, amiket mindenképpen magunkkal kell, hogy vigyünk.

2. Étel, folyadék

Nagyon fontos része nemcsak a téli, de az összes túrának, bármilyen túrára is készülünk, vigyünk magunkkal megfelelő mennyiségű folyadékot, illetve ételt, snacket, energiaszeletet, magvakat. Hidegebb időjárási körülményekre célszerű beszerezni egy jó termoszt, ami sokáig melegen tartja (min. 8–10 óra) az italunkat.

Érdemes odafigyelni arra is, hogy a vizünk ne fagyjon meg. Egy ivózsák míg nyáron hasznos, télen gyakran be tud fagyni, így sok esetben értelmét veszti. Én inkább a hátizsák belsejébe szoktam vizet vinni magammal, és azt is inkább egy termoszban. Tervezzünk mindig előre, vegyük számításba a túránk hosszát, a terepviszonyokat, és ennek megfelelően készüljünk étellel, itallal egy adott túrára, kirándulásra.

3. Egészségünk védelme

A hideg okozta sérülések, balesetek között a legáltalánosabbak a fagyási sérülések és a hipotermia, azaz a kihűlés. A fagyási sérülések leginkább az arcon, az ujjakon, illetve a lábujjakon jelentkeznek, ezeknek van több fokozata is, első-, másod-, harmad- és negyedfokú fagyási sérülések.

A fagyási sérülések tünete lehet a hideg sápadt bőr, zsibbadás, végtagokban való nyilallások. Ezek a tünetek leghamarabb az ujjakon, illetve a lábujjakon szoktak jelentkezni. Ha ezeket a tüneteket érezzük, akkor érdemes az ujjainkat a hónaljaknál vagy a hasunknál melegíteni. Nem szabad forró vízben csap alatt áztatni, mert ez a szövetek károsodásához is vezethet. Fontos, hogy fokozatosan melegítsük fel a kihűlt testrészeket. Általában a fagyási tünetek enyhébb fokozatai a jellemzőek, de ha komolyra fordul a dolog, akkor mindenképp érdemes orvosi segítséget kérni.

A hipotermia a testünk, szervezetünk folyamatos kihűlését jelenti, aminek akár halálos kimenetele is lehet. A kihűlés nem csupán télen történhet meg velünk, de egy hosszabb jéghideg eső, hideg patakokon, folyón való átkelés is vezethet hipotermiához.

A hipotermia tünetei:

  • Hidegrázás
  • Hangulatváltozás
  • Koordinációs zavar
  • Mentális zavar
  • Gyenge pulzus

Hipotermia kezelése:

Aki hipotermiás állapotba került, azt minél hamarabb fel kell melegíteni, vagy egy meleg helyre vinni, pl. házba, menedékházba, meleg autóba stb., ahol fokozatosan melegíteni tudjuk magunkat vagy társunkat. Meleg étel, ital elfogyasztása is sokat segíthet a hipotermiás állapoton.

Ha a hipotermia súlyosabb jelei mutatkoznak, akkor mihamarabb orvosi segítséget kell kérni. Nagyon fontos, hogy figyeljünk magunkra, egymásra, és próbáljuk ezeket a tüneteket mielőbb felismerni, hogy elkerüljük a kihűlés és a fagyási sérülés okozta sérüléseket.

4. Időjárás és a tájékozódás

Mielőtt elindulnánk, napokkal előtte érdemes megnézni az időjárás-előrejelzést, főleg, ha egy új, hosszabb, számunkra ismeretlen terepre, túrára merészkednénk. Télen és magashegyi körülmények között gyorsan tud változni az időjárás, ezért mindenképpen legyünk tisztába a túra nehézségével, hosszával és időtartamával. Tervezzük meg előre a start- és végpontokat, a túra idejét és hosszát.

Térkép, GPS, navigációs applikációk ma már elengedhetetlen kellékei egy hosszabb túrának, főleg, ha új terepre indulunk, legyen az téli vagy nyári túra. Jó, ha utánanézünk fórumokon, leírásokban, hogy mire kell számítani az adott útvonalon, főleg, ha még nem jártunk arra. Ha magashegyi vagy gleccsertúrára megyünk, akkor mindenképp tájékozódni kell az aktuális lavinahelyzetéről, ezt az erre specializálódott oldalokon meg tudjuk tenni!

Mentők, hegyimentők, elérhetősége mindig legyen nálunk, illetve baleset-biztosítás nélkül ne induljunk útnak, főleg, ha külföldön tervezünk túrázni!

Ha még nem voltunk télen vagy hidegebb időjárási körülmények között túrázni, akkor érdemes egy rövidebb, általunk már ismert terepre kimenni, kipróbálni magunkat. Fontos, hogy fokozatosan tapasztaljuk meg a téli túrázás nehézségeit, amiből majd a későbbiekben tudunk építkezni, és akár egy komolyabb, hosszabb kalandra is el tudunk majd indulni. Tájékozódjunk, gyűjtsünk minél több információt, és legyünk naprakészek.

Érdemes többen, csoportosan indulni, főleg, ha már vannak a köreinkben tapasztalt profi túrázok, akiktől a későbbiekben sokat tudunk majd tanulni. Ha bizonytalanok vagy kezdők vagyunk, és olyan túrára mennénk, ami már túlmutat a képességeinken, akkor menjünk el egy téli tanfolyamra, vagy válasszunk olyan túravezetőt, akinek megvan a megfelelő tapasztalata és képesítése (IML - IFMGA), akár egy komolyabb túra vezetésére is.

A téli kirándulásoknak, túráknak is megvan a maga szépsége, ezért mindenképpen érdemes kipróbálni magunkat benne, hiszen felejthetetlen élményekkel tudunk gazdagodni túráink során, de fontos a fokozatosság és a rutin is. Jó túrázást!

Vadkemping, bivak, sátrazás - ősszel az erdőben

Vadkemping, bivak, sátrazás - ősszel az erdőben

2023.09.26.

Hatalmas élmény lehet kimozdulni a jól megszokott komfortzónánkból, és a szabadban tölteni egy vagy több éjszakát. Egy profin összeállított felszerelés nagyban megkönnyítheti dolgunkat, ehhez adunk most praktikus tanácsokat.

→ Tovább