Szabad lábon – mozgásterápiás blog

Kárpáti Dorka, a természetjárók mozgásspecialistája

Szöveg:
2024. november 18.

A térdfájdalom nyomában – „Térdtörténetek” II.

Kétrészes cikksorozatunkban néhány, gyakran előforduló okot olvashattok, amik a térdproblémák mögött állhatnak. Az írás célja, hogy több összefüggést megismerjünk azon a nézőponton túl, hogy „ahol fáj, ott van a probléma”.

Folyatom történetünket Istvánnal. Az előző részt itt olvashatjátok, ebben a régi bokasérüléséről írtam a problémája egyik forrásaként. Amikor sérülésekről beszélünk, általában a test „hardveres” részéről esik szó: tehát a csontok, inak, izmok, szalagok gyógyulásáról. Most a „szoftveres” részről is mesélek nektek: vagyis az idegrendszerről, agyról.

Egy sérülés vagy műtét (de beszélhetnék tetoválásokról, piercingekről is), legyen az akármilyen régi, beleszól az izmok, szalagok egyensúlyába, és ezért az agy a felelős.

Mondok egy példát: képzelj el egy lámpát. Lehet felkapcsolt vagy lekapcsolt állapotban, és kell egy alapfeszültség, hogy működjön a lámpa. Az izmok is hasonlóan lehetnek „felkapcsolt”, feszült vagy „lekapcsolt”, gátolt állapotban, és kell egy normál izomtónus (ellenállás), hogy megfelelően működjenek. Ez az, amit az agy vezérel.

Tehát sérülések esetében gyakran „hibás” jel érkezik, és tartósan gátolt vagy feszült állapotban marad az izom. István esetében tartósan gátolva maradtak a boka körüli izmok, szalagok. Ez azt jelenti, hogy túrázáskor hiába volt erős maga az izom, az agya legátolta az erőkifejtést, ezért gyengének érezte bokáját, ami kihatott a térdére is. Ennek a kezeléséhez olyan szakemberre van szükség, aki a neuro-mozgáskorrekció módszerét ismeri.

A boka kezelése után még nem ért véget a történet. A teszt alapján valamilyen étel vagy ital is beleszólt az izmok működésébe. Hihetetlennek tűnhet, hogy mi köze lehet ennek a térdfájdalomhoz: leegyszerűsítve

bizonyos dolgok, amiket fogyasztunk, reflexes kapcsolódásokon keresztül képesek gátolni vagy túlfeszíteni az izmokat egészen távoli helyeken is.

Így megint csak kilyukadunk oda, hogy felborul az izomegyensúly a térdben.

Hogyan alakulhat ez ki?

Egyrészt ma már nem szezonálisan étkezünk, ugyanazt esszük és isszuk télen-nyáron, a testünk pedig túltelítődhet, és nincs lehetősége kiürülni. Másrészt az élelmiszerek emulgálószereket, tartósítószereket, aromákat és egyéb állagjavítókat tartalmaznak. Ezek gyakran túlterhelik a kémiai receptorokat, különféle problémákat okozva.

Visszatérve István esetére, 4 hétig elhagyta azokat az ételeket, vitaminokat és italokat, amik a teszt alapján fenntartották a térdfájdalmát. Térde hamarosan teljesen fájdalommentessé vált, és azóta végigjárt egy El Caminót is. Visszateszteléskor a „problémás” ételek már nem okoztak tónusváltozást, tehát testének 4 hét elegendő volt a kiürülésre.

Mit lehet tenni?

  • Érdemes hétköznapokon és a túrák során is minél kevésbé feldolgozott, természetes dolgokat fogyasztani (például: ultrafeldolgozott protein szelet helyett házi energiaszelet)
  • Évszaknak megfelelően beszerezni a konyhánk alapanyagait (helyi termelői piacokon)
  • Figyeld a tested jelzéseit: savasodás, puffadás, székrekedés, kiütések, rossz alvásminőség vagy hasmenés mind-mind árulkodóak lehetnek
  • Bizonyos időközönként 1-1 hónapra elhagyni rendszeresen fogyasztott dolgokat, hogy kiürülhessenek a testünkből
KÁRPÁTI DORKA, A TERMÉSZETJÁRÓK MOZGÁSSPECIALISTÁJA

Kárpáti Dorka a Semmelweis Egyetemen végzett konduktorként, majd néhány évig mozgássérült gyerekek fejlesztésével foglalkozott. Közben újabb és újabb kiegészítő technikákat tanult. A természetjárás gyerekkora óta közel áll hozzá, sok időt töltött a Börzsönyben, és lovagolt is. Szerette volna megtalálni a saját célközönségét és a témát, ami a szívügye, így adta magát az ötlet, hogy túrázókkal foglalkozzon. Rendszeresen kirándul, ezért jól ismeri a terepi kihívásokat, és abban szeretne segíteni a túrázóknak, hogy szabadon mozoghassanak.



Dorka weboldala ide kattintva érhető el. Megtalálod őt Facebookon és Instagramon is.

8+1 módja, hogy túraképes maradj

8+1 módja, hogy túraképes maradj

2025.01.13.

Van, aki azért él, hogy túrázzon, és van, aki azért túrázik, hogy éljen. Bármi is legyen a te motivációd a természetjárásra, íme, 8+1 tipp, hogy biztosítsd vagy visszaszerezd hozzá fizikai képességeidet idős korodig.

→ Tovább
Így hozd magad egyensúlyba a túrázáshoz

Így hozd magad egyensúlyba a túrázáshoz

2024.11.12.

Ha neked is gyakran ki-kibillen a bokád, ingatag a térded, félsz, mikor át kell egyensúlyozni egy köves patakon vagy csúszós fatörzsön, és mindezeket szeretnéd megelőzni, akkor ez a cikk érdekes lehet számodra.

→ Tovább