Bakonyi kiruccanás arborétummal és parkerdővel
Az megvolt, hogy egy nyugis helyre szeretnék kirándulni, csak az nem, mégis hova. Randomszerűen bukkantak elő évekkel ezelőtti zirci és bakonyi emlékek. Rágugliztam a környékre, kidobta az arborétumot és a Pintér-hegyi Parkerdőt. Mindkettő csábító programnak ígérkezett egy hétvégi léleknyugtató, természetközeli kiruccanáshoz.
A kora tavaszi időszakban talán az a legizgalmasabb, hogy napról napra, szinte a szemünk láttára ébredezik, zöldül, újul meg a természet. A zirci arborétumban sokfelé még kopáran álltak a fák, de az aljnövényzet már zöld szőnyegként borította a talajt, és a bokrok is bontogatták rügyeiket. Az enyhe márciusnak köszönhetően igazi rügyfakasztó időben sétálhattunk az ösvényeken.
A 18 hektárba sűrített botanikus enklávé különlegessége, hogy 400 méteres tengerszint feletti magasságával Magyarország legmagasabban fekvő arborétuma. Telepítését a 18. század második felében kezdte meg a ciszterci rend. Az apátság angolkertjéből kialakított parkban ma közel 600 fa- és cserjefaj található, melynek 80%-a lombhullató, s mintegy 70 tűlevelű fafaj díszíti a kertet.
A nagyrészt a Bakonyra jellemző őshonos fák mellett más földrészről származó fajokkal, pl. liliomfákkal, cédrusokkal is megismerkedhetünk itt. A 2012-es kertrekonstrukciót követően a 400 méteres hársfasoron újra - mint a telepítésekor - 110 egyed magasodik. 1951 óta országos jelentőségű védett természeti terület.
A romantikus hangulatot erősíti az arborétumot keresztül-kasul átszelő Cuha patak, hidakkal, vízeséssel, valamint a bejáratnál lévő kis tó - víz fölé hajló fűzfákkal -, ahol a vadkacsák állandó vendégek.
A kert ősparkos részén a medvehagyma jellegzetes fokhagyma illata lengte be a környéket.
Sétánk kísérőzenéjét a Cuha csobogása és a madárcsivitelés vidám egyvelege adta, mely a zöldülő természettel és az oxigéndús friss levegővel kombinálva igazi léleknyugtató hellyé avatta a zirci arborétumot. 2-3 órás bóklászás az ösvényeken receptre ajánlható mindenkinek.
Ha valaki a Bakonyba utazik, biztos ellátogat Zircre. De ha bakonyi erdőt is akar látni, akkor a város határában lévő Pintérhegyi Parkerdő kínálkozik a legközelebbi lehetőségnek. Kapujánál, az egykori kőfejtő befüvesített területén bányászati bemutatóhely és kulturált játszótér marasztalja főleg a kisgyerekes kirándulókat.
Bennünket, gyerkőc hiányában most kevésbé kötött le, így bevetettük magunkat a Pintér-hegyi tanösvény sűrűjébe. Térkép nélkül, egy útközben bedöglött GPS-szel, a tanösvény útvonalát mutató információs tábla fényképére hagyatkozva próbáltuk felfedezni a környéket. Nem igazán sikerült, mármint a 17 állomásból álló tanösvényen, a táblafotó alapján végigmenni, mert kb. a második állomás után egyszer csak már az Országos Kéktúrán róttuk a kilométereket.
Így azonban eljutottunk a Fiatalító-forráshoz is, majd láttunk erdőből kiugró, ösvényen átszökellő őzet, és messziről egy hatfős, csörtető vadmalac-családot. Wow! Közben pedig a madárzajos erdőben, az égig meredező gyertyános bükkösök és tölgyesek között remekül éreztük magunkat.
Soha rosszabb eltévedést. Néhány hangulatos erdei pihenőhely és esőbeálló után végül a kék jelzésnek köszönhetően mégiscsak kilyukadtunk kiindulópontunkhoz, a Pintér-hegyi Parkerdő játszós, geológiai bemutatóhelyéhez. Úgy érzem, az arborétumtól és e kis erdei sétától mindent megkaptam, amiért a Bakonyba mentem: természetet, élményt, kikapcsolódást és feltöltődést.
Írta: Joó Annamária
Fotók: Joó Annamária, Somogyvári D. György
Nyitvatartás:
Hétfő: szünnap
Kedd - vasárnap:
március 15 - április 30. 9-17 óra
május 1 - augusztus 31. 9-19 óra
szeptember 1 - november 15. 9-17 óra
november 16 - március 14. zárva
Az arborétum a Damjanich utcai főbejárata mellett immáron az apátsági díszudvaron keresztül is megközelíthető. Ez a pénztár a mindenkori záróra előtt fél órával bezár.
Jegyárak
Felnőtt: 700 Ft
Diák: 600 Ft
Nyugdíjas: 600 Ft
Családi jegy: (2 felnőtt + 2 gyermek) 2200 Ft
Szakvezetés 1,5 óra: 5000 Ft
Így tört ránk a tél a Kopárokon
Napsütéses kirándulásnak indult, a végén már erősen vacogtunk, és a kilátásunk is teljesen elfogyott a felhőben.
→ TovábbVarázslatos túra a mátrai „köderdőben”
Szakadó eső, tejfehér köd, vadregényes patakvölgy, gombák, szalamandrák és egy híres rom; ezen a mátrai túrán minden volt, ami izgalmassá tehet egy kirándulást. Egy dolgot kivéve: kilátásban ezúttal sehol nem gyönyörködhettünk. A ködös erdő hangulata azonban minden elmaradt gyönyörű panorámáért kárpótolt bennünket.
→ TovábbKipróbáltuk, milyen ciklonban biciklizni, és nem jó
Egy nap is elég volt Boriszból, így Bátaszékről Orfűig jutottunk el egy izgalmas, változatos vonalvezetésű túrán.
→ Tovább