MOLFresh Corner

MOL természetjáró blog

Szöveg és fotó:
2024. április 22.

Börzsönyjárás vadregényes miliőben

Bármely irányból rohamozzuk meg a Magas-Börzsönyt, csalódni biztosan nem fogunk az élményben. Van azonban egy jó túratippünk, amely a hegység változatos értékeiből ad ízelítőt.

Az Északi-középhegység legnyugatibb tagja ezerféleképpen tudja elvarázsolni a természetjárót. A Börzsöny legmagasabb, egyben legelzártabb részén pedig igazi vadonélményt is átélhetünk, amennyiben nem riadunk vissza a hosszabb kaptatóktól és a helyenként nehezebb haladást, patakátkeléseket is tartogató tereptől. Ezek a kisebb „kihívások” azonban csak fokozzák a táj szépségét, melynek bejárását mi a nagy múltra visszatekintő és számos felfedeznivalót tartogató Nagybörzsönyből kezdjük meg. Innen majd a hegység egyik panorámás ékkövét érintve beereszkedünk egy legendás völgykatlanba, ahonnan az elsősorban kisvasútjáról neves Kemencén fogjuk befejezni a túrát.

A látnivalókban gazdag Nagybörzsöny
A Börzsöny nyugati lábánál fekvő település egykor aranybányáinak köszönhetően kiváltságokkal rendelkező város volt. A festői fekvésű település múltja egészen az államalapításig nyúlik vissza. Maga Szent István királyunk ajándékozta a községet az egyháznak, így nem meglepő, hogy a település nyugati határában tündöklő román stílusú templomot neki ajánlva szentelték fel. Az impozáns épület ma is szertartásoknak ad otthont, illetve kérésre bárki belülről is megcsodálhatja.

A gyönyörű környezeten túl számos nevezetesség hirdeti Nagybörzsöny egyedülállóságát. Régmúltat idéző takaros házai, a vízimalom és a tájház, a bányásztemplom és a horgásztó, továbbá a kisvasút is mind-mind páratlan kincsét képezik a településnek, amely a közelmúltban egyre nagyobb népszerűségnek örvend. Az elmúlt években egyre több vendéglátó is csatlakozott a nagybörzsönyi élménypalettához, aminek köszönhetően a helyi ízek a község külön vonzerejévé váltak.

Számos turistaút érinti Nagybörzsönyt, köztük a hegységet megkerülő Börzsönyi kék, a tájat bebarangoló Honti Piros, illetve innen indul útnak a sárga út is a hegység belseje felé. Mi a település határában leágazó kék négyzet jelzésen kezdjük meg a kaptatózást a Tilalmas-erdő gyertyános-tölgyesében. Az erdészet által használt széles földút a történelmet rejtő Rustok-hegy hosszan elnyúló földhátára hág fel, melynek mesés panorámapontjára a kék háromszög jelzésen lehet kis kitérőt tenni. Innen a Börzsöny egyik legszebb kilátását élvezhetjük a hegyekkel tagolt táj zárt völgykatlanjaira és egybefüggő rengetegére.

Sáncok a hegyen

A Magas-Börzsöny számos magaslatán megtalálni az egykor itt élt bronzkori népek nyomait, várait. A Rustok-hegyen sincs ez másként: az egykoron a kiétei kultúrához (Kyjatice-kultúra, i.e. 1100-750/700 közti időszak) tartozó, több száz méter szélességű telepet ma is felismerhető sánc védte. Az 1973-ban folytatott ásatások alkalmával kiderült, hogy a telepet fagerendás, rekeszes, földdel kitöltött védmű vette körül, amelyet tűz pusztított el: töltelékföldjét a lángok vörös színűre égették.

A 483 méter magas Rustok-hegy fenséges panorámáját követően visszatérünk a kék négyzetre, ami immáron szintben, emelkedő nélkül, az erdészeti munkálatok látványával szegélyezve halad a hegység belseje felé törő földúton. A hegynyergen kényelmesen vezető útról ismét egy rövid leágazás következik. Az alattunk felkapaszkodó Kereszt-völgy felső részén – ahová a kék kereszt, majd kék kör jelzései vezetnek el – remek piknikezőhelyre lelünk, ahol a bővizű Fagyos-kút (János-forrás) szolgáltat felfrissülést.

Táborozó idill a Fagyos-kútnál
A völgyszorosba zárt Fagyos-kút zavartalan környezetében nem is oly rég még egy hangulatos erdei házikó állt, padlásán bivakszállással. A hamuvá lett kunyhó helyén szomorú üresség tátong, ugyanakkor a sátorállításra tökéletes helyszínen ma is találunk tűzrakót, padot és asztalt. Az itt fakadó forrás hűs vize nyáron sem szokott elapadni. Bár a kunyhó hiányát semmi sem pótolja, a bükkös hegyoldalakkal körbeölelt Fagyos-kút így is remek pihenőhely.

Kis kitérőnk a Kereszt-völgyi-patakon átkelve, a forrásjelzést követve tér vissza az eredeti utunkra, ami a völgyfőtől már meredeken kapaszkodik az erdei kisvasút és egykori bányák emlékét őrző Kammerhof, illetve Rózsa-hegy pompás bükkösében. Lehet, hogy szuszogós a feljutás, de cserébe egy szemetgyönyörködtető rengeteg ezüstös oszlopcsarnokában járunk, ami minden évszakban lenyűgöző látvány.

A Kammerhof hátán már pihentetőbb menet vár, ugyanakkor a Nagy-Hideg-hegyre még további emelkedésre számíthatunk, ami a Gács-nyereg előtti fenyves hegyoldalban izzasztónak mondható. Feljutva a nyeregbe már az Országos Kéktúra nyomvonalát követve jutunk el a Nagy-Hideg-hegy tetejére, ahol hazánk egyik legszebb fekvésű turistaháza áll.

Páratlan börzsönyi menedék
A 865 méter magas Nagy-Hideg-hegyet panorámája és az 1940-es évek elején épült turistaháza teszi kultikussá. A jelenleg is üzemelő turistaszállás sípályával is rendelkezik, igaz, az elmúlt évtizedek ingadozó, sokszor elmaradó csapadékmennyisége egyre ritkábban teszi lehetővé a sízést, ez a tendencia pedig sajnos stagnálni látszik. Ettől függetlenül a hét minden napján nyitva tartó (felújítás miatt 2024. május 1-től fél évig zárva tart), a legközelebbi településtől is 7 km-re fekvő turistaház nagyszerű kényelmet és kikapcsolódást nyújt a túrázóknak, legyen szó egy rövid pihenőről vagy többnapos itt-tartózkodásról.

Nagy-Hideg-hegy csúcskövétől tárul elénk igazán a panoráma. Innen elsősorban a Dunakanyar felé látunk rá a szélesen elterülő tájra, északnak fordulva pedig a Felvidék vonalai is feltűnnek a fák lombjai felett.

A börzsönyi főgerincre és a Csóványosra is rálátást engedő hegytetőt a Rakodó irányába hagyjuk el. Túránk közel féltávjánál, 10. kilométerénél járunk, s innen már csak lefelé gyalogolunk: következik a táj egyik legizgalmasabb részlete.

A Rakodótól immár a kék kereszt meredeken levezető jelzéseit követjük északi irányba, helyenként részleges rálátással a fák törzsei között feltűnő nyugati kaldera pompás gerincére. Beereszkedünk a Hangyás-bérc és a Nagy-Hideg-hegy közé ékelődött Fekete-patak völgyébe, ahol mohos sziklákkal szegélyezett ösvényen kísérjük a csörgedező patakot. Hajdanán itt kis nyomtávú erdei vasúton szállították a kivágott fát. A völgyfő felső szakaszára már lóvontatással jutott fel a szerelvény, innen megrakodva a gravitáció, és persze a fékező személyzet segítségével juttatták le a nyersanyagot.

Ezen a részen a vasút egykori jelenlétére csupán a patakon átívelő hidak romjai emlékeztetnek. Minden más nyomot már rég visszafoglalt a természet, s csak lejjebb, a Hajagosi kulcsosház környékén tűnik fel ismét a vasúttörténelem. A völgyek és patakok találkozásánál álló Hamuháznál már a pályamegsemmisülés után fent ragadt csilléket is láthatjuk. Innentől már a börzsönyi kék jelzéseit követjük egészen Kemencéig.

A híres Csarna-völgyben
A Fekete-, illetve a Csarna-völgy különleges atmoszférájához hozzátartozik a napjainkban utópisztikus látványt nyújtó, a patak által elmosott kemencei kisvasút felső pályaszakasza, ami húsz évvel ezelőtt még egészen a Halyagosi kulcsosházig vezetett. Az eredetileg 1913-ban faszállításra létrehozott, később turistákat is szállító vasúti pálya felső szakasza a 90-es években ment tönkre, miután a patak áradásai több alkalommal is megrongálták. Ennek az elmosott pályaszakasznak a közelmúltban tervezett, de végül elvetett felújítása kapcsán vált igazán közismerté a Csarna-völgy.

A meredek hegygerincek közé bevágódott katlanban több alkalommal is átkeltünk a legtöbbször szelíden, máskor robogva hömpölygő Csarna-patakon.

A víz munkája láttán a terep egyszerre látványos és kalandos, ugyanakkor kissé apokaliptikus is. Ide tényleg csak lábon lehet eljutni, ami nagyban hozzájárul a völgyszoros háborítatlanságához. Ennek köszönhetően többek között olyan ritka és fokozottan védett állatfajok találtak itt menedékre, mint a fekete gólya, a parlagi sas vagy az uráli bagoly, illetve a rejtőzködő életmódú hiúz, amit a kutatók is csak ritkán tudnak lencsevégre kapni. A Csarna-patakban Petényi-márna, kövi csík, fenékjáró küllő és fürge csele is él, továbbá a kövek között gyakorta látni foltos szalamandrát. Ha csendben és figyelmesen járjuk a völgyet, akkor nagy eséllyel fogunk találkozni állatokkal.

Kőgörgeteges patakmeder mentén vadregényes környezetben követjük a sínroncsokat, mígnem a Feketevölgy Panziónál egycsapásra megváltozik körülöttünk a táj. A természet pusztító munkájának innentől kezdve nyoma sincs. Rendezett és igényes környezetben szálláshelyet, felújított síneket, illetve aszfaltutat találunk, amire jelzésünk is rátér. Ezen a műúton fogunk betrappolni Kemencére, miközben a patakot és a kemencei kisvasút napjainkban is üzemelő pályáját kísérjük.

Hamarosan leérünk a Kemencei-Nagy-völgybe, melynek útkereszteződésénél két méretes kőtáblát láthatunk, ami az erdészeknek és favágóknak állít emléket. Ettől a ponttól már kempingek, iskolai táborhelyek sorakoznak az út szélén. Elhaladunk a kemencei strand mellett, végül már lakóházak jelzik az erdei hangulat végét, illetve a végállomásunkra való megérkezést. „Manófalvánál” (egy gyerekek által megfestett kőkertnél) átkelünk a Kemence-patakon, s innentől csak rajtunk áll, hogy a buszmegálló vagy Kemence valamelyik látnivalója, avagy vendéglátóhelye felé vesszük az irányt.

Kemencei Erdei Múzeumvasút

Kemence egykoron Hont vármegye székhelye volt, ma Pest vármegyéhez tartozik. A község legfőbb nevezetessége a közelmúltban új sínpályát kapott erdei múzeumvasút. Technikai különlegessége a személyszállító kisvasutak körében ritkaságnak számító 600 mm nyomtáv és az úgynevezett görpályás vonalvezetés.

A kisvasút remízénél múzeumot, működő vasúti parkot is megtekinthetünk, amely korosztálytól függetlenül köti le az ide ellátogató turistát. Régi és ma is pöfögő gépcsodák, helytörténet, valamint olyan élmények várnak itt ránk, amelyeket máshol aligha lehet megtapasztalni. Részleteket ide kattintva találsz!

Töltődj fel!

Kelj útra, és túrázás előtt vagy után töltődj fel országszerte a MOL Fresh Corner pontjain! Kóstold meg legújabb dobásunkat, a medvehagymás ízesítésű XXL hot-dogot!

Ropogósra sütött kifli, fokhagyma és snidling ízpárosával csábító Pick grillkolbász, és a kedvenc Heinz szószaid egy minden morzsájában friss és tavaszi finomságban. Erre még a medvék is elismerően brummognának!

További részletekért kattints ide!


A Kőris-hegyen innen és azon túl

A Kőris-hegyen innen és azon túl

2024.10.21.

Az őszi Bakony szépségei, óriási golflabda a hegytetőn, mesebeli birtok a hegyek között és boldog nyugdíjaskorukat élő lovak. Élmények és látnivalók Bakonybéltől Borzavárig.

→ Tovább
Magával ragadó tájjárás a Vértes sokszínű piros útján

Magával ragadó tájjárás a Vértes sokszínű piros útján

2024.09.25.

Elbűvölő tájrészletekkel és az erdő meghittségével ajándékozott meg a Közép-dunántúli Piros vándorút vértesi szakasza, amit varázslatos kora őszi hangulat fűszerezett. A hegység változatosságát bemutató út értékei között egyarán szerepelt természeti és épített érték, de ez alkalommal számomra a fő attrakciót a fák és az erdőlakók hozták el.

→ Tovább
Piros vándorúton a Gerecsében

Piros vándorúton a Gerecsében

2024.08.02.

A hosszútávú jelvényszerző túráknak általában megvan az a bája, hogy egyaránt bemutatják egy adott térség népszerű és kevésbé ismert tájrészleteit. Kiváló példa erre a Közép-dunántúli Piros gerecsei szakasza, ami változatos látványt nyújtó túraélménnyel kalauzol el a hegység központi részéről a Duna partjáig.

→ Tovább