Csallóközi evezőstúra a Kis-Dunán
Pozsonytól Gútáig 135 km hosszan kanyarog a középszakasz jellegű Kis-Duna (Maly Dunaj) Európa legnagyobb folyami hordalékkúpjának északi határán. Vidám csapatunkkal itt eveztünk és örömködtünk öt napot.
A Csallóköz északi peremét kijelölő Kis-Duna a nagy anyafolyó leghosszabb mellékága. Síksági, erősen kanyargó folyó, 30–50 méter közötti szélességgel, viszonylag egyenletes folyással. A középkorban még a legfontosabb hajózható ág volt, mert a Nagy-Dunát csak később tették biztonságosan hajózhatóvá Mária Terézia uralkodása alatt. A szabályozások előtt fontos megélhetési forrás volt erre a halászat, a vízimolnárság és az aranyászat (aranymosás).
Végig ártéri erdők kísérik, egészen a Vágba torkollásig. Sajnos az egykori ligeterdők igencsak leromlott állapotban vannak; tölgyet, szilt, kőrist, füzet, égert alig láttunk, döntően idegenhonos növények (akác, zöld juhar, nemes nyár…) kísérték utunkat a parton. Az állatvilággal szerencsésebbek voltunk. Úgy tűnt, hogy gazdagabb, mint a magyar oldal: több mint 30 fajt figyeltünk meg, köztük hódot, jégmadarat, bakcsót, nagy kócsagot, szürke gémet, szárcsát és vízityúkot.
Mint vízitúra-útvonal nemigen hasonlítható déli testvéréhez, a Mosoni-Dunához, és a szigetközi Duna-ágakhoz sem. És ez nemcsak eltérő földrajzi jellegére igaz, de (vízi) turisztikai feltártságára is. Ezt az ott élők is megerősítették, hogy lenne még itt bőven tennivaló. De az a kevés táborhely („taborisko”), amit láttunk, ahol meg-meg szálltunk, tiszta és gondozott volt.
A komoly vízitúrások Pozsonytól egészen Komáromig evezik meg a folyót, sőt akár Budapestig lemennek. Nekünk öt nappal kellett gazdálkodnunk, így Fél (Tomasov) községnél szálltunk vízre a hídnál.
Stégek, kikötőhelyek váltakoztak a feltűnően ritka horgászokkal. Ami viszont folyamatosan izgatta figyelmünket, az a sok vízparti építmény a kunyhóktól a Rózsadombra illő palotákig.
E szakaszon láttuk a legtöbb hódot, míg rágásnyomaikat mindvégig megfigyelhettük. Egy üvöltöző, részeg „bulihajós” csapat többször beszólt, bekiabált nekünk. Ezt leszámítva végig barátságos, segítőkész és magyarul (is) tudó szlovákokkal volt dolgunk. Szálláshelyünk a Jókai (Jelka) kemping felkapott, kellemes táborhely volt.
A második napon Patonyrétig (Potonske Lúky) eveztünk.
És még a faluba való bevásárlós sétát is élveztük a lelkes kiszolgálás miatt.
Eperjes (Jahodna) kempingjében vertünk tanyát a harmadik napon. Napközben volt minden, ami egy vízitúrának kelléke: vízimadarak, bedőlt fák, kanyargás, holtág, árnyék és napsütés, fürdés és sörözés, görögdinnye, sőt még egy átemelés is színezte a napot. (Mondjuk, ez a szín nem hiányzott nagyon.)
A negyedik etap Nyárasdig (Topolniky) tartott. Nagy, lusta kanyarok jellemezték vízi utunkat. Szerencséra a lustaság nem ragadt át ránk, jó időben teljesítettük a távot. Ez jól jött, mert pár kilométert felfelé is kellett eveznünk a táborhelyig, amelyik a helyi fürdő melletti kempingben volt.
Az utolsó szakaszt bár lelkesen, de egyre inkább rutinból csináltuk: ébresztő, reggelizés, sátorbontás, vízre szállás, evezés, vízi csata és gyönyörködés, fürdés, sörözés, evezés, vízi csata és gyönyörködés… Egészen addig, míg ki nem eveztünk a feltűnően széles, most nagyon kis vizű Vág folyóra, amelyen hamar leértünk Gútáig, túránk végpontjáig.
(A cikkben nem szerepelnek folyamkilométerek, de ez nem véletlen; három térképünk volt, de ezek ebben nem igazán korreláltak egymással, vagy a valósággal.)
Örményország keleten innen, nyugaton túl
„És aludni mikor fogtok?” – kérdezte Hovhannes a taxiban, aki maga sem emlékszik, hogy ő mikor aludt utoljára. Hajnali érkezésünk miatt a kérdés jogos, de aludni majd csak este fogunk, messzire kell még eljutnunk aznap. Jerevánt elhagyva kopár dombok szegélyezik az utat, markánsan más a táj, mint nálunk. Furcsán kacskaringóznak a feliratok, próbáljuk kisilabizálni az elsuhanó örmény betűket, mindhiába. Majd felbukkan a Szeván-tó kéken csillogó vize, már ránézni is frissítő.
→ TovábbEgy nap az Országos Kéktúrán, Tapolcától Tördemicig
Az alábbi túraleírásból kiderül, milyen élmény egyedül felfedezni a legismertebb túraútvonalunk egyik legkülönlegesebb szakaszát a Balaton-melléki tanúhegyeket is megmászva. Egy rövid spoilerezés: a Kéken sosincs egyedül az ember.
→ TovábbDolomitok – a túrázók paradicsoma
Most már ősz van, de még élénken él bennem a sikeres nyári magashegyi túra élménye, a világ legszebb magashegységének szépsége, a Dolomitok túráinak varázsa. A leglátványosabb túránkat osztom most meg veletek.
→ Tovább