Ezt teheted az Achillesfájdalom és a sarkantyú ellen
Szúró fájdalom a sarokban? Sarkantyú? Fájdalmas Achilles vagy érintésre érzékeny sarkak? Mutatjuk, hol érdemes kezdeni, ha felbukkan a fájdalom.
A sarok- és Achillesfájdalom mögött megbújó lehetséges okok gyakran egybeesnek a talpfájdalmak kiváltó okaival, erről ebben a cikkben írtam a részletesen. Ez azért (is) lehetséges, mert egy anatómiai láncolat részét képzi a talpon induló, sarkon, vádlin, háton és koponyán áthaladó szöveti rendszer, ami a szemöldökünknél tapad.
Tehát talpunktól a fejünk búbjáig össze vagyunk kötve.
Mint bármilyen fájdalom esetében, minden ember esete külön utánajárást igényel a precíz kezeléshez. Most mégis egy olyan történetről írok, ami nagyon sok embernek segíthet nulladik lépésként a sarok- és Achillesfájdalom csillapításában, mielőtt talpbetétekre, gyógyszerekre vagy netán műtétre adná a fejét (vagy lábát). A cikk végén pedig megtalálhatóak azokat a gyakorlatok és kinesiotape-ragasztás, amiről mesélek a történetben.
Felkeresett az egyik régi vendégem, mert már nem bírt járni a fájdalomtól otthon. Évek óta küzdött a problémával, diagnosztizált sarkantyúja volt (sarkantyúnak a sarokcsont bizonyos pontján található kinövést nevezik, ami irritálja a körötte lévő szöveteket, így gyulladás jön létre).
Csak ortopéd cipőkben járt, a jól ismert zselés sarokemelővel, ami az ütéscsillapítást és a sarok tehermentesítését biztosította számára. „Nem akarok már otthon is ebben járni, pedig az lesz a vége, attól félek.”
Sarkantyú okozta gyulladás
Vizsgálat utána nála a fő probléma helyileg a boka csökkent mozgástartományában, illetve a szövetek minőségében bújt meg. Manuális fogásokkal, keringésjavító eszközökkel kezeltem, a végén kinesiotape-pel zártam.
Visszateszteléskor – mezítláb járva – jelentősen csökkent a fájdalma.
Otthonra kiegészítésként megfelelő vízfogyasztást és a kávé elhagyását kapta, mellé bokagyakorlatokat, a talp és a vádli lazítását. Néhány kezelés múltán az évek óta nem hordott szandáljában lépett be, földöntúli örömben: fájdalommentesen járt. Eltűnt volna a csontkinövés a sarkáról? Természetesen nem erről van szó, a kinövés továbbra is jelen volt, a szövet irritációja mégis elmúlt.
Akkor mi történhetett?
Javult a kötőszövet minősége és a láb mozgástartománya, stabilitása. A kötőszövetre (fasciára) ma már úgy tekintenek, mint a legnagyobb érzékszervünkre, ami behálózza az izmokat, inakat és belszerveket. A receptorok több, mint 75%-a itt található. Ha jól mozog és hidratált, jó minőségű jelet küld az agyba, így kevesebb fájdalmat generál a test.
Ez a jelenség, amikor képalkotóval igazolható deformitás van, azonban kezelhető, mert a fájdalom csökken vagy teljesen megszűnik kezelések hatására, gyakorta előfordul nemcsak sarokfájdalmak esetében, hanem talpi bőnye gyulladás és Achillesfájdalom kapcsán is.
Ebben a videóban összegyűjtöttem azokat az alap gyakorlatokat és kinesiotape-ragasztásokat, amik segíthetnek abban, hogy a természetjárás kevesebb sarok- és Achilles-fájdalommal járjon.
Minden sarok- és Achillesprobléma egyedi utánajárást igényel, az írás nem használható öndiagnózisra vagy önkezelésre. A probléma tartós fennmaradása esetén mozgásterápiás szakember felkeresését javaslom.
Kárpáti Dorka a Semmelweis Egyetemen végzett konduktorként, majd néhány évig mozgássérült gyerekek fejlesztésével foglalkozott. Közben újabb és újabb kiegészítő technikákat tanult. A természetjárás gyerekkora óta közel áll hozzá, sok időt töltött a Börzsönyben, és lovagolt is. Szerette volna megtalálni a saját célközönségét és a témát, ami a szívügye, így adta magát az ötlet, hogy túrázókkal foglalkozzon. Rendszeresen kirándul, ezért jól ismeri a terepi kihívásokat, és abban szeretne segíteni a túrázóknak, hogy szabadon mozoghassanak.
Dorka weboldala ide kattintva érhető el. Megtalálod őt Facebookon és Instagramon is.
A térdfájdalom nyomában – „Térdtörténetek” II.
Kétrészes cikksorozatunkban néhány, gyakran előforduló okot olvashattok, amik a térdproblémák mögött állhatnak. Az írás célja, hogy több összefüggést megismerjünk azon a nézőponton túl, hogy „ahol fáj, ott van a probléma”.
→ TovábbÍgy hozd magad egyensúlyba a túrázáshoz
Ha neked is gyakran ki-kibillen a bokád, ingatag a térded, félsz, mikor át kell egyensúlyozni egy köves patakon vagy csúszós fatörzsön, és mindezeket szeretnéd megelőzni, akkor ez a cikk érdekes lehet számodra.
→ TovábbA térdfájdalom nyomában – „Térdtörténetek” I.
Mit tehetünk a térdszorító és a fájdalomcsillapító krémek használatán kívül, hogy ne fájjon a térdünk túrázáskor? Ez a túrázók leggyakrabban előforduló problémája, így most a térdfájdalmak mögött megbújó lehetséges okokról és azok megelőzéséről olvashatsz.
→ Tovább