Ti írtátok

Osszátok meg ti is az élményeiteket a Turista Magazin olvasóival!

Szöveg és fotó:
2024. május 28.

Harkány, Siklós, Villány, avagy a kis magyar „mediterráneum”

Egy sima hétvégi családi kirándulást terveztünk ezen a számunkra alig ismert, csodaszép tájon. Meglepetésünkre azonban a villányi pincesor, a siklósi vár és a harkányi fürdő pazar hármasa egy török dzsámival, egy horvát fagyissal és a nyüzsgő turistahadakkal kiegészülve egy röpke, mediterrán hangulatú nyaralássá varázsolták ezt a pár napot.

Persze ehhez a hangulathoz nagyban hozzájárultak még a villányi hegyek napsütötte déli lejtőin felkúszó végtelen szőlőparcellák, a rendezett, igényes borászatok, a tengerparti tájakat idéző kopár mészkőszirtek, és az egymástól alig pár kilométerre fekvő kisvárosok vidám forgatagai is, melyeknek köszönhetően teljes joggal illetik a Villányi borvidéket a „magyar mediterrán” jelzővel.

Mindezekről azonban csupán halvány sejtéseink voltak, mikor régi jó szokásunkhoz híven az utolsó pillanatban, a hétvége előtt alig egy-két nappal elkezdtünk a környéken – elsősorban Harkányban – szállást keresgélni. Nem volt könnyű dolgunk, ugyanis az egyedülálló összetételű, szinte varázserővel bíró, cserébe igen markánsan illatozó harkányi gyógyvíz már az előszezonban is mágnesként vonzza a hazai és a környező országok gyógyulni vágyó turistáit. Végül némi szerencsével Harkány egyik nagyon szép szállodájában, a fürdő szomszédságában lévő hotelben sikerült igen jó ár-érték arányban helyet találnunk, így innen kiindulva fedeztük fel az ország legdélibb fekvésű szegletének kincseit.

Harkány, a reumások Mekkája

Harkány egy igazi, nyüzsgő fürdőváros, éttermekkel, szállodákkal, rengeteg turistával, vidáman pezsgő nappali és éjszakai élettel. A városka legfőbb vonzereje, egyben a turizmus itteni motorja, az 1800-as évek elején felfedezett, szinte egyedülálló hatásokkal rendelkező gyógyvíz és az elmúlt évtizedek során ennek kiaknázására lassan, de biztosan kiépülő hatalmas fürdőkomplexum. A mintegy 1300–1500 méteres mélységből feltörő, átlagosan 62 °C-os vizű harkányi hőforrás titka, hogy a szervezetben jól és gyorsan felszívódó kénvegyületei nagyban elősegítik a túlterhelt, sérült izületek porcait alkotó kéntartalmú vegyületek pótlását, visszaépülését.

Ezen hatásának köszönhetően kiemelkedő eredményességgel alkalmazható mozgásszervi megbetegedések, reumatikus panaszok gyógyítására. Értágító, görcsoldó, gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatásai által a harkányi hévíz nőgyógyászati, bőrgyógyászati, továbbá ivókúraként akár emésztőrendszeri problémákra is megoldást jelenthet.

A leírások szerint hasonló összetételű és hatású gyógyvíz Európában nem található.

Éppen ezért valószínűleg csupán nekünk, a vidéket újonnan felfedezőknek okozott meglepetést az a tény, hogy a városban legalább annyi cseh, szlovák, német és horvát szót lehetett hallani, mint magyart, és az utcákon, de legfőképpen a fürdőben mindenhol ki volt írva szinte minden a fent említett nemzetek nyelvén is. Hirtelen mintha egy másik világba csöppentünk volna. A tengerparti nyaralásokat idéző hangulatot a fürdő horvát fagyiárusa fokozta a végletekig, aki kanál helyett lapáttal adta a fagyit, és bár tudott valamelyest magyarul, végül az érthetőség kedvéért az általunk ismert néhány horvát szóval is elmagyaráztuk, hogy pontosan mit is szeretnénk tőle.

Siklóson a történelem, Villányban a bor varázsolt el

A Villányi-hegység déli oldalának legszebb, legnagyobb hatású műemléke kétségtelenül a borvidék szinte minden szegletéből jól látható siklósi vár. A környezetéből szigetszerűen kiemelkedő, hófehér falaival messziről irányt mutató csodaszép várkastély a középkori magyar várépítészet egyik legépebben, közel eredeti állapotában ránk maradt hírmondója.

A vár falai alá érve – nemes egyszerűséggel mondva – a látvány lenyűgöző. A több emelet magasságban álló, teljes pompájukban ránk maradt pártázatos várfalak a kaput védő barbakánnal, a hozzá vezető boltozatos kőhíddal, és a háttérben emelkedő palotaépület hófehér falaival hazai viszonylatban szinte egyedülálló összképet alkotnak. Mivel elég idős vagyok már, nekem erről a látványról azonnal be is ugrik gyerekkorom egyik kedvenc sorozata, a Tenkes kapitánya is, melynek legtöbb jelenetét éppen itt, a siklósi vár falai közt forgatták.

Szerencsére nem csak én vagyok ilyen szentimentális hajlamokkal megáldva, egy nagyszerű ötletnek köszönhetően ugyanis a vár falai közt található kiállítások közt felfedezhetjük a Zenthe Ferenc és színésztársai emlékét őrző „Tenkes kapitánya" termet is. A remek hangulatú kis szobában bemutatásra került a fából faragott „Tenkes csárda” cégér alatt felsorakozó szereplők öltözéke, az egykori tv- és mozifilmplakátok, a Tenkes kapitánya-könyvek összes kiadása, továbbá a színészek teljes névsora fényképekkel, dátumokkal. Nem tudom, kinek az ötlete lehetett, de az biztos, hogy óriási dobás az a korabeli – kb. hatvanéves – kis Orion SuperNova televízió a szoba egyik sarkában, amelyen a látogatók folyamatosan nézhetik a filmsorozat eredeti, fekete-fehérben vetített részeit.

A siklósi vár falai közt a várak, a festészet és a magyar történelem szerelmesei is megtalálják a számításukat.

Egy rendkívül élethű panoptikum a középkori élet egyes jeleneteit mutatja be Mátyás királlyal és Beatrix királynével, szemben a várbörtön és a kínzókamra található, interaktív, azaz a látogatók által is kipróbálható eszközökkel.

Van itt még ezen felül hadtörténeti kiállítás középkori fegyverekkel, egy képgaléria, többek közt Istókovits Kálmán siklósi születésű művész festményeivel, egy vinotéka, mellette egy kávézó, sőt a külső és belső vár közti keskeny falszorosba lesétálva gyógynövényeket, nyuszikat és egy szép rózsakertet is láthatunk.

A teljesség igénye nélküli felsorolásból nem hagyhatjuk ki a Garai család által a 15. században épített gyönyörű gótikus kápolnát sem. A kápolna falában 2010-ben egy Magyarországon egyedülálló, aprócska gótikus imafülkét is találtak, melynek vizsgálata során bebizonyosodott, hogy ez volt a mohácsi csata hőseit eltemető Kanizsai Dorottya nádorasszony imafülkéje.

A várfalakra kilépve a Villányi-hegység és a közeli Dráva-vidék szépségeiben gyönyörködhetünk.

A legszebb panorámát a kápolna melletti falakról kapjuk, ezen a szakaszon sétálva Siklós piros cseréptetős házai felett feltárul előttünk a teljes Villányi-borvidék a Tenkestől a kőbánya által csúnyán felsebzett Szársomlyóig.

Amennyiben a siklósi vár felfedezését követően maradt még időnk és kedvünk egy kis sétához, akkor mindenképpen érdemes felkeresni a vár kapujától alig pár percnyire lévő, közel ötszáz esztendővel ezelőtt épült Malkocs bej dzsámit.

Az 1543 és 1565 közt létrehozott, mediterrán hangulatú török imaház Siklós egyik méltatlanul ritkán látogatott, különleges műemléke.

Az 1990-es évek elején szinte eredeti állapotához hűen helyreállított dzsámi 1993-ban elnyerte a műemléki helyreállítások egyik legértékesebb európai elismerését, az Európa Nostra díjat.

Siklós kalandos történelmének hű tanúja még a dzsámi közvetlen közelében található, eredeti, kétszáz éves falfestményekkel és egy gyönyörű ikonosztázzal rendelkező Szent Demeter ortodox templom, melyet a 18. században, copfstílusban építettek a siklósi szerbek. A templom megtekintését követően a vár parkolója felé visszasétálva útközben megcsodálhatjuk még az 1860-ban, romantikus stílusban épült, narancsos színekben pompázó, ám ennek ellenére is nagyon szép látványt nyújtó városházát is.

A siklósi városnézést követően már csak egy, ám annál kellemesebb dolgunk maradt: a villányi pincesor tüzetes megtekintése és felfedezése.

A Siklóstól mintegy 12 kilométerre fekvő, két és félezer fős Villány mediterrán jellegű éghajlati adottságainál fogva különleges helyet foglal el a hazai borvidékek palettáján.

A Szársomlyó déli lejtőin és a közeli dombokon termő zamatos szőlőkből remek borászok áldozatos munkával nagyszerű, nagyon sokszor díjnyertes, sőt olykor még világbajnoki címet is elhódító borokat alkotnak (mint például, a Jammertal Borbirtok Cassiopeia Merlot 2015 elnevezésű bora, 2021-ben).

Egy átlagos, borhoz nem nagyon értő kirándulóval azonban lényegesen könnyebb dolga van a helybélieknek, ugyanis nekik szinte mindegy hogy merlot, portugieser, vagy éppen cabernet franc, az élmény és a hatás semmiképpen sem marad el. Így történt ez velünk is, a harkányi fürdőzés és a siklósi városnézés méltó befejezéseként teljes feszültségoldással zártuk ezt a jól sikerült napot.

Három tó túrája - a Menguszfalvi-völgy szépségei

Három tó túrája - a Menguszfalvi-völgy szépségei

2025.01.17.

Fiatalként, hegymászóként szerettem meg a Magas-Tátrát, nagyon. Most öregedő bakancsos turistaként tértem vissza, és ismét is elvarázsolt vad szépsége, egyedisége. Különösen igaz ez a túránk második napján felkeresett Menguszfalvi-völgyre.

→ Tovább
Teljesítménytúrázás kutyával

Teljesítménytúrázás kutyával

2024.12.04.

Négylábú túratársammal idén ősszel a 30 kilométeres Börzsöny vándortúrát, és a könnyed Téli tókerülő 15-ös távját abszolváltuk. Mostanra szokásunk lett felkerekedni és együtt teljesítménytúrázni, így kiléphetünk kicsit a komfortzónánkból. Az ilyen helyzetekben válnak szorosabbá leginkább a barátságok, s nincs ez másképp a mi kapcsolatunk esetében sem.

→ Tovább
Örményország keleten innen, nyugaton túl

Örményország keleten innen, nyugaton túl

2024.10.28.

„És aludni mikor fogtok?” – kérdezte Hovhannes a taxiban, aki maga sem emlékszik, hogy ő mikor aludt utoljára. Hajnali érkezésünk miatt a kérdés jogos, de aludni majd csak este fogunk, messzire kell még eljutnunk aznap. Jerevánt elhagyva kopár dombok szegélyezik az utat, markánsan más a táj, mint nálunk. Furcsán kacskaringóznak a feliratok, próbáljuk kisilabizálni az elsuhanó örmény betűket, mindhiába. Majd felbukkan a Szeván-tó kéken csillogó vize, már ránézni is frissítő.

→ Tovább