Dockyard

Outdoor szaki blog

felszerelés, tesztek, kütyük, tippek

Szöveg és fotó:
2023. július 6.

Hogyan válasszunk technikai aláöltözetet?

A megfelelő túraruházat összeállítását érdemes az alapoknál elkezdeni, ugyanis egy komolyabb túrának meghatározó elemei lesznek ezek a darabok. Azért is érdemes ezzel a témával foglalkozni, mert ma már rengeteg típus létezik mind aláöltözetből és zokniból is. Az alábbiakban részletesen végig megyünk a különböző modelleken és megnézzük mikre érdemes figyelmet fordítani a vásárlásnál.

A gyártók manapság rengeteg anyagot használnak, gyakran a merinói gyapjút, és persze szintetikus anyagok garmadáját (poliészter, nejlon, polipropilén, elasztán) illetve ezeknek az anyagoknak a keverékét, illetve még a selymet is ide lehet sorolni. Készülnek, aláöltözetek pamutból is, de ezt nem használják, aktív mozgást igénylő sportoknál mivel hamar beleizzad az ember és rendkívül nehezen szárad meg.

Ezeknél az anyagoknál a fő szempont a funkcionalitás, az hogy jól elvezesse az izzadságot, gyorsan száradjon, tartós legyen, és ne büdösödjünk bele hamar!

Merinói gyapjú

A gyapjú az egyik legrégebben használt anyag ezen a területen. Régebben az emberek vastag gyapjú alá öltözetet hordtak, ami meleg volt, viszont elég kellemetlen, szúrós érzéssel járt. A merinói gyapjúnál (Merinó juh) ez a veszély már nem áll fent, hiszen ma már a puha legbelső szálakat használják fel ilyen típusú ruházat gyártására. Itt arra érdemes odafigyelni, hogy milyen vastag az anyag szövése, anyagvastagsága, ezt általában g/m ben szokták megadni. A vékonyabb típusok általában 120 – 160 g/m2 vastagságúak, a vastagabb darabok felmennek egészen 260 - 300 g/m2 ig A csak tiszta gyapjúból készült darabok ritkábbak és drágábbak is mint amiben van valamilyen szintetikus anyag, ami általában a belső felületre kerül, hogy kevésbé irritáljon a gyapjú.

A merinói gyapjú tulajdonságai

  • Kiváló nedvszívó, gyorsan száradó
  • Télen meleg, nyáron hűs érzést ad
  • A legjobb szagelvezető, antibakteriális, nehéz belebüdösödni, több napig is kényelmesen hordható
  • Hosszú ideig tartós marad megfelelő tisztítás mellett
  • A többi típushoz képest drágák

Szintetikus anyagok

A szintetikus anyagok közé soroljuk a poliészter, nejlon, illetve polipropilénből, vagy ezek keverékéből készült darabokat. Ezek a termékek a modern kor vívmányait ötvözik, többnyire több anyag keverékéből készítik, hogy kihozzák a legjobb tulajdonságait ezeknek az anyagoknak. Itt is megtalálhatóak a vastagabb melegebb darabok a téli hideg időjárásra, illetve a vékony könnyű típusok is amit nyáron tavasszal hordhatunk.

Ezek a leguniverzálisabb és a legnagyobb körben elterjedt anyagok, árkategóriában olcsóbbak, mint a gyapjú és igénytelenebbek is. Itt a gyártók különböző technológiákat, szabadalmakat alkalmaznak annak érdekében, hogy ezek a ruhadarabok a legjobbat nyújtsák a felhasználók számára.

A Columbia esetében az Omni - Heat technológia a hideg időjárási körülményekre lett kifejlesztve míg az Omni - Wick és az Omni - Freeze pedig a meleg, izzadós napokon jön jól. A gyártás során sok gyártó úgynevezett „seamless” technikát alkalmaz, ezzel megnövelve a kényelmet, illetve a tartósságot. A „seamless” alatt a varrások minimálisra csökkentését értjük, helyettük inkább a fonási technológiát fejlesztik.

A szintetikus anyagok tulajdonságai

  • Gyorsan szárad, és jó a nedvszívó képessége
  • A vastagabb darabok jó hőtartóak, a véknyak pedig jól szellőznek
  • Nagyon tartós, strapabíró
  • Jobban bele lehet izzadni, mint a gyapjúba, és hamarabb büdösödik is
  • Aki esetleg allergiás a gyapjúra ez jelentheti a legjobb megoldást
  • Ár – érték arányban a legjobbak

Természetes eredetű anyagok

Manapság sok cég és márka kezdett el foglalkozni a természetes eredetű anyagok használatával, mint pl. a bambusszal és más rostos anyagú növények használatával. Itt a rostokat, cellulózt használják fel a végső termék előállításához, ami viszont már egy szintetikus anyag lesz. Sokaknak ismerősen hangzanak a Lyocell, Tencel , Bambus szavak, jelölések. Ezeknek az anyagoknak többnyire eukaliptusz rost - cellulóz az alapja, ami különböző kémiai folyamatok eredménye után válik végtermékké, és keverik gyapjú, vagy más szintetikus anyagokhoz, amivel a komfortot, kényelmet, légáteresztést tudják fokozni.

Természetes eredetű anyagok tulajdonságai

  • Kiváló a nedvesség elvezetése
  • Puha kényelmes érzést ad
  • Remek hőmérséklet szabályozó
  • Jó légáteresztő
  • Könnyű

Attól függően, hogy milyen felhasználásra szánjuk, érdemes mind a gyapjú és a szintetikus darabot is kipróbálni - beszerezni, és kitapasztalni kinek mi jelenti a legjobb megoldást. Valószínű, hogy más kell majd egy sítúrára, síeléshez, mint egy terepfutáshoz, vagy többnapos túrához, hegymászáshoz.

Azt tudni kell, hogy az aláöltözetek nagy része testre simuló fazonnal készül, annak érdekében, hogy minél jobban elvezessék az izzadságot, és melegen tartsanak. Aki jobban izzad és nem szereti a 100 % gyapjút annak jobb megoldást nyújthat egy szintetikus, vagy egy gyapjú – szintetikus keverékű darab.

Ha többnapos túrát tervezünk akkor érdemes a gyapjú, Lyocell - Tencel anyagúak közül választani, ezeket több napon át lehet viselni anélkül, hogy kellemetlen lenne számunkra.

Nyári túrákra egy vékony szintetikus vagy gyapjú felső jelentheti a legjobb megoldást. Próbáljunk fel több típust mindenféle anyagból, illetve, ha nem sikerül dönteni akkor kérjük ki az eladók, ismerősök tanácsát.